grupa młodych ludzi
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Jak trenować kreatywne myślenie? Twórczego myślenia można się nauczyć

Kreatywność można rozwijać za pomocą odpowiednich technik. Ćwiczenia na kreatywność to przyjemny sposób na trening umysłu.

Kreatywność można rozwijać za pomocą odpowiednich technik. Ćwiczenia na kreatywność to przyjemny sposób na trening umysłu.

Czym jest kreatywność?

Tak samo, jak nie ma jednolitej definicji kreatywności, nie można też zamknąć jej w sztywne ramy i kategorie, ponieważ dotyczy ona tak wielu sfer życia, że wymyka się próbom jednoznacznych interpretacji. Dzięki kreatywnemu myśleniu prezentujemy nowatorskie podejście do codziennych problemów, jesteśmy bardziej efektywni i twórczy w pracy, łatwo przychodzi nam znajdowanie oryginalnych rozwiązań. Kreatywność, to proces umysłowy, który pociąga za sobą powstawanie nowych idei, zdolność tworzenia czegoś nowego i znajdowania połączeń między dziedzinami, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Przyszłość należy do ludzi twórczych – nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę twórczość w sobie ćwiczyć i nieustannie udoskonalać. Dzięki ćwiczeniu kreatywności zwiększamy swoje szanse na pełniejsze wykorzystanie potencjału, który posiadamy. Warto zaznaczyć, że wyjście poza szablonowe myślenie i kreatywne podejście do życia nie jest związane z poziomem inteligencji – to umiejętność, którą można wytrenować.

Kreatywność – ćwiczenia dla dorosłych

Otwarty umysł to jedna z cech charakteryzujących ludzi kreatywnych, nieważny jest wiek, kreatywność można ćwiczyć w każdym momencie swojego życia. Ćwiczenia na kreatywność nie zawsze wymagają specjalnych przygotowań lub akcesoriów. Przedstawiony tutaj zestaw kilku prostych ćwiczeń, z powodzeniem można wykonywać w tak zwanym międzyczasie np. podczas jazdy autobusem, na spacerze, przed zaśnięciem, albo w ramach przerwy w pracy. Ćwiczenia na kreatywność są ciekawym sposobem na spędzanie czasu ze znajomymi.

 

Ćwiczenie – nowe zastosowanie znanych przedmiotów

Polega ono na wymyśleniu jak największej liczby nowych zastosowań przedmiotów, które nas na co dzień otaczają. Nie ograniczajmy się, żadne rozwiązanie nie jest śmieszne lub niedorzeczne. Im dłużej wykonuje się to ćwiczenie tym bardziej klarują nam się myśli i zaczynamy dochodzić do zupełnie nowatorskich i niebanalnych rozwiązań. Inne niż standardowe zastosowanie dla krzesła z oparciem – np. kolczyk dla olbrzyma, podest dla artysty, półka na książki, przyrząd do ćwiczenia pływania na sucho, itp. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia. Poszukajmy zastosowań dla łyżki, gazety, folii aluminiowej czy parasola itd.

 

Ćwiczenie – co by było gdyby? Zadawanie sobie pytań i rozwijanie z nich historii. Np. co by było gdyby: krowy fruwały, ludzie potrafili cofać czas, nie trzeba było jeść? To ćwiczenie jest rodzajem eksperymentu myślowego, który nierzadko doprowadzał do odkryć i wynalazków.

 

Ćwiczenie – nowe potrawy. Zastanawianie się nad nowymi połączeniami różnych smaków, których nigdy nie próbowaliśmy, np. lody z czosnkiem. Wyobrażanie sobie, jak taki miks mógłby smakować, z czym najlepiej będzie się komponował, w jaki sposób można go zaserwować i komu najbardziej by smakował.

 

Ćwiczenie – człowiek na pustyni. Zadanie polega na znalezieniu przyczyny dla konkretnej sytuacji. W tym przypadku jest to leżący na pustyni człowiek, który jest nagi i martwy, w dłoni trzyma złamaną zapałkę. Skąd się tam wziął i dlaczego leży właśnie tam i po co mu była zapałka? Te i wiele innych pytań nasuwa się w momencie wizualizacji tego typu sceny. Stworzenie do tego historii – scenariusza, będzie doskonałym treningiem kreatywności dla mózgu. Ciekawym źródłem takich historii jest gra towarzyska pt. „Czarne historie”. Ćwiczenie to wymaga myślenia dedukcyjnego, które uważane jest za podstawę logicznego myślenia. Jakie ma zastosowanie w ćwiczeniu kreatywności? Kreatywność nie zawsze musi być abstrakcyjna, ponieważ często służy do poszukiwania użytecznych rozwiązań. W tym przypadku oprócz kreatywności ćwiczona jest też twórcza dedukcja.

 

Ćwiczenia na kreatywność są przyjemne dlatego tym bardziej powinny zachęcać do systematycznego trenowania twórczego myślenia. Łamanie schematów w codziennej rutynie, wykonywanie zwyczajowych czynności w inny niż zawsze sposób, czy zmiana trasy do pracy/szkoły – tak prozaiczne czynności również rozwijają kreatywność. 

Rodzina z dziećmi siedzi nad grą planszową.
© DavidPrado/Adobe Stock
Styl życia
Zabawy z dziećmi: gry planszowe dla najmłodszych - dlaczego warto w nie grać?
Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.

Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.   Piękna oprawa graficzna, ciekawe zasady, interesujące gadżety i oryginalna rozgrywka gier planszowych dostępnych na rynku, powodują, że niekiedy przynoszą więcej frajdy, niż niejedna gra komputerowa. Planszówki zapewniają wiele godzin wyjątkowej zabawy dla całej rodziny. Planszówki, czyli nauka przez zabawę Nauka przez zabawę to sprytny sposób na przekazywanie cennej wiedzy najmłodszym. Gry planszowe są do tego doskonałym narzędziem i dobrane odpowiednio do wieku dziecka mogą przy okazji wspólnej rozgrywki z rodzicami lub rówieśnikami rozwijać w maluchu, np.: zdolność ruchową, logiczne myślenie czy wyobraźnię, a także uczyć pisania, czytania, nowych słów oraz ciekawostek o świecie.   Zdrowa rywalizacja Planszówki to łatwy sposób, aby nauczyć dziecko współzawodnictwa , wpajać zasady fair play, a także pokazywać, że oszustwo (zarówno w grze, jak i życiu) nie popłaca. Świetnym pomysłem na rozwijanie umiejętności współpracy są gry zespołowe , w których maluchy uczą się pomagać sobie nawzajem i współpracować, aby osiągnąć wspólny cel, czyli zwycięstwo w grze. Nauka logicznego myślenia i przewidywania Do cennych zalet tradycyjnych planszówek należy również rozwijanie nauki logicznego myślenia. Przeróżne zasady gry i sposób rozgrywki, niejednokrotnie zmusza dziecko szukania najlepszych rozwiązań, trafnej analizy faktów, uczestnictwa w negocjacjach , jak również przewidywania. W większości gier,...

kobiety podczas aerobiku przy stepie
©AlexanderNovikov/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia aerobowe w domu wyrzeźbią sylwetkę i poprawią pracę serca!
Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu.

Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu. Ćwiczenia aerobowe – na czym polegają? Ćwiczenia aerobowe , zwane także tlenowymi to trening, podczas którego mięśnie produkują energię. Trening powinien trwać od 30 do 60 minut i być wykonywany 3-4 razy w tygodniu. Do najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych zalicza się bieganie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, pływanie, skakanie na skakance, czy energiczny taniec. Ćwiczenia aerobowe w domu – jakie wykonywać? Ćwiczenia aerobowe w domu nie wymagają specjalistycznego sprzętu siłowego. Potrzebujesz do nich skakanki, rowerka stacjonarnego, bieżni domowej, rytmicznej muzyki i wygodnych, sportowych butów . Pamiętaj, by ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, a każdy trening poprzedź rozgrzewką mięśni ciała. Chcesz kupić sprzęt do wykonywania ćwiczeń aerobowych w domowym zaciszu? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj Martes Sport kod rabatowy . Ćwiczenia aerobowe - skakanie na skakance Skakanie na skakance jest doskonałym ćwiczeniem na spalenie zbędnych kalorii (około 350 kcal w pół godziny). Podczas regularnych ćwiczeń ujędrnisz brzuch, nogi, a także pośladki. Możesz ćwiczyć na jednej nodze, na dwóch lub wykonywać przeskoki w tył. Ćwiczenia aerobowe - wchodzenie po schodach Wykorzystaj domowe schody do ćwiczeń. Podczas 30-minutowego treningu możesz spalić nawet 300 kalorii. Oprócz tego wyrzeźbisz nogi i pośladki. Ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerku stacjonarnym Podczas jazdy na rowerku stacjonarnym spalisz zbędne kalorie (w ciągu godziny nawet 1000!), poprawisz wydolność płuc i wymodelujesz nogi....

Bawiące się dzieci
©Zsolnai Gergely/Fotolia
Styl życia
5 najlepszych prezentów dla 6-latka – hulajnoga, klocki, wycinanki, encyklopedie, zabawki kreatywne
Najlepszy prezent dla 6-latka to taki, który pozwoli rozwijać kreatywność czy umiejętności manualne lub zachęci do ruchu na świeżym powietrzu. Dla sześciolatka świetnym prezentem są klocki, wycinanki, jak i hulajnoga.

Najlepszy prezent dla 6-latka to taki, który pozwoli rozwijać kreatywność czy umiejętności manualne lub zachęci do ruchu na świeżym powietrzu. Dla sześciolatka świetnym prezentem są klocki, wycinanki, jak i hulajnoga.   Wybierając prezent dla sześciolatka warto kupić zabawki, które ułatwią mu start w szkole. 1. Hulajnoga Hulajnoga idealnie sprawdzi się jako prezent sprzyjający rozwojowi motorycznemu dziecka. U dziecka w wieku sześciu lat wzrasta wytrzymałość mięśni , stabilizacja kręgosłupa i pojemność płuc. Sześciolatek charakteryzuje się tzw. „głodem ruchu”, jego organizm rozwija się, wzrasta koordynacja ruchowa . Hulajnoga może wspomóc przebieg tego procesu. Jest zabawką wymagającą mniej umiejętności i koordynacji niż rower, daje jednak radość z szybszego przemieszczania się i pozwala ćwiczyć równowagę. Nowoczesne hulajnogi są lekkie, dziecko może zabrać je na każdy spacer, nawet towarzysząc mamie na zakupach. 2. Klocki Zabawa klockami – zwłaszcza w grupie – rozwija wiele umiejętności : wyobraźnię, kreatywność, umiejętności werbalne i społeczne. Klocki umożliwiają dziecku swobodną ekspresję. Tworzenie z nich konstrukcji pozwala również na budowanie orientacji przestrzennej. Zabawa w gronie rodzeństwa czy rówieśników uczy też współpracy. 3. Wycinanki Wycinanki to prezent, który nauczy 6-latka precyzji ruchów rąk i pomoże nabrać zdolności manualnych, niezbędnych do sprawnego pisania liter. Pozwoli na ekspresję artystyczną i zachęci do kreatywnego myślenia. Zabawa w wycinanie pozwala też pokazać efekt pracy dziecka innym, pochwalić przed rodziną, co wzmocni jego pewność siebie. Wycinankami dziecko powinno bawić się pod nadzorem rodziców, by nie zrobiło sobie krzywdy nożyczkami. 4. Encyklopedie dla dzieci...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner