Party Stories
Jak nie krzyczeć na dziecko?
© Andrey Popov/Adobe Stock
Styl życia

Krzyczenie na dziecko – jak się przed nim ustrzec?

Większość rodziców jest świadoma tego, że krzyczenie na dziecko nie jest dla niego dobre, a równocześnie też większości z nich zdarza się to od czasu do czasu. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki, którym łatwiej panować nad własnymi emocjami.

Większość rodziców jest świadoma tego, że krzyczenie na dziecko nie jest dla niego dobre, a równocześnie też większości z nich zdarza się to od czasu do czasu. Dlatego warto poznać sposoby, dzięki, którym łatwiej panować nad własnymi emocjami.

 

Częste krzyczenie na dziecko jest uważane za przemoc. Nie tylko nie daje ono żadnych pozytywnych efektów, ale wręcz szkodzi – samemu dziecku, rodzicowi i ich relacji. Sprawia też, że bardzo trudno się komunikować.

Krzyczenie na dziecko – jakie są powody?

Niektórzy rodzice krzyczą na dziecko, bo uważają, że jest to odpowiednia metoda wychowawcza, która zapewni im posłuszne zachowanie. Warto jednak pamiętać, że przynosi to bardzo dużo szkody i na dłuższą metę nie działa.

 

Jednak nawet jeśli nie uważa się, że krzyczenia na dziecko jest dobre, to niemal każdemu taka sytuacja się zdarza. Na ogół dzieje się to w chwilach bezradności, silnych emocji lub zmęczenia. Wielu rodziców przyznaje, że krzyczenie na dziecko związane jest dla nich z utratą kontroli.

Jak nie krzyczeć na dziecko?

Pierwszym krokiem, żeby przestać krzyczeć na dziecko jest uświadomienie sobie, że odpowiedzialnym za taką sytuację nie jest ono, tylko rodzic. Że emocje ze względu na które to robi pojawiają się u niego i to on powinien wziąć za nie odpowiedzialność. Jeżeli uważa się, że to “wina dziecka”, że się na nie krzyczy, to trudno o zmianę.

 

Następnie warto przyjrzeć się sobie w jakich sytuacjach najczęściej podnosi się głos. Bardzo możliwe jest, że rodzic jest tak zmęczony i wyżyłowany, że to krzyczenie jest jedyną obroną własnej osoby, na jaką go w danej chwili stać. Wówczas powinien jak najszybciej poszukać wsparcia i pomocy z zewnątrz, żeby się zregenerować i nabrać sił.

 

Warto też nauczyć się obserwować własne emocje i pracować nad nimi. Choć są one bardzo ważne i nigdy nie pojawiają się bez powodu, to od człowieka zależy, jak je zinterpretuje i co z nimi zrobić. Taka praca nad sobą przydatna jest nie tylko w rodzicielstwie, ale w kontakcie z każdym innym człowiekiem.

 

W momencie, kiedy czuje się, że jest się o krok od krzyczenia na dziecko, warto zapewnić sobie przestrzeń do tego, żeby się uspokoić i na chwilę wycofać z sytuacji. Można też zastosować konkretne techniki, takie jak branie głębokiego oddechu czy liczenie – lepiej sprawdza się liczenie od 10 w dół niż na odwrót.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Rozzłoszczona dziewczynka krzyczy, ma ręce zaciśnięte w pięści
©maxximmm/Fotolia
Styl życia
Sposoby na radzenie sobie z buntem u 5 latka: zabawy ruchowe i pochwały za dobre zachowanie
Zbuntowane dziecko dużo krzyczy, płacze i ma ataki złości. Warto wtedy poświęcić mu więcej czasu. Być może bunt jest spowodowany pojawieniem się w domu rodzeństwa i malec czuje się zagrożony. Dobrze, aby rodzic poświęcił dziecku więcej uwagi np. poprzez wspólną zabawę.

Zbuntowane dziecko dużo krzyczy, płacze i ma ataki złości. Warto wtedy poświęcić mu więcej czasu. Być może bunt jest spowodowany pojawieniem się w domu rodzeństwa i malec czuje się zagrożony. Dobrze, aby rodzic poświęcił dziecku więcej uwagi np. poprzez wspólną zabawę.   Bicie, kopanie, niszczenie przedmiotów, używanie brzydkich wyrazów, trzaskanie drzwiami, napady złości, przeciwstawianie się poleceniom, nie dotrzymywanie obietnic – to najczęstsze objawy buntu pięciolatka.   Aby poradzić sobie z buntem u 5-latka, dobrze jest poznać przyczyny złego zachowania dziecka. Pomoże to lepiej zrozumieć, co się z nim dzieje. Kiedy pięciolatek przeżywa zmiany, buntuje się U dziecka nowe sytuacje mogą być spowodowane np. przejściem z 4 letniej grupy przedszkolaków do 5 letniej. Dziecko możne poznać nową koleżankę lub kolegę albo mieć nowe obowiązki w przedszkolu. W chwilach, gdy dziecko buntuje się , najlepiej, żeby rodzice zareagowali od razu. Mama lub tata mogą powiedzieć np. „Nie podoba mi się twoje zachowanie”, „Uważam, że postępujesz źle”. Twoje dziecko przechodzi bunt i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Dostępne w Livro kody rabatowe to okazja, aby kupić poradniki dla rodziców. Bunt 5 latka a rodzeństwo Kiedy w domu pojawia się braciszek lub siostrzyczka, dziecko poprzez bunt chce zwrócić na siebie uwagę rodziców. Nowy członek rodziny to dla malucha wielkie wydarzenie, ale też konkurencja. Nagle mama i tata nie poświęcają mu już tyle czasu co wcześniej, przez to czuje się odrzucone. W takich chwilach najlepiej angażować 5 latka do pomocy w pielęgnacji siostry lub brata, np. poprzez podanie pieluszki. Dobrze jest poświęcić starszemu dziecku chociaż godzinę czasu w ciągu dnia, ale powinien być to czas tylko dla niego. Wspólne rysowanie, zakupy...

Kilkuletni chłopiec rozmawia z panią psycholog.
©Africa Studio/stock.adobe.com
Styl życia
Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?
Zabranie dziecka do psychologa może być bardzo trudną decyzją dla rodzica i nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem przez otoczenie. Warto pamiętać o tym, że wizyta u mądrego specjalisty nikomu nie zaszkodzi, nawet jeśli będzie niepotrzebna.

Zabranie dziecka do psychologa może być bardzo trudną decyzją dla rodzica i nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem przez otoczenie. Warto pamiętać o tym, że wizyta u mądrego specjalisty nikomu nie zaszkodzi, nawet jeśli będzie niepotrzebna.   Jest wiele powodów, dla których warto udać się z dzieckiem do psychologa i jeszcze więcej, dla których to rodzic potrzebuje konsultacji. Rodzice często myślą o podjęciu takiej decyzji z ciężkim sercem, obawiając się że będzie ona się wiązała z koniecznością regularnego odwiedzania gabinetu, podczas gdy często wystarcza jedna lub dwie wizyty.   Za wcześnie czy za późno na zabranie dziecka do psychologa?   Wielu rodziców obawia się tego, że zaprowadzi swoje dziecko za wcześnie lub za późno do psychologa. Warto pamiętać, że nie są to zbyt konstruktywne myśli . Jeżeli rodzic zabierze do psychologa dziecko, a on orzeknie, że jego pomoc nie jest konieczna, nie będzie to stracony czas, ponieważ taka diagnoza uspokoi zarówno rodzica, jak i dziecko.   Trudno też mówić o tym, że przyszło się do psychologa za późno, bo jeżeli rodziny odwlekają taką decyzję, to często świadczy o tym, że nie są jeszcze gotowe na konsultacje czy wsparcie i potrzebują trochę czasu, żeby oswoić się z takim pomysłem.   Co powinien zrobić rodzic, jeżeli nie wie, czy powinien zabrać dziecko do psychologa   Rodzic, który boryka się z myślą o tym, czy powinien zabrać dziecko do psychologa i nie wie co ma zrobić, może odczuwać bardzo trudne emocje . Dlatego najlepiej jest, żeby na pierwszą wizytę przyszedł sam, wtedy kiedy zaczynają mu się pojawiać myśli, że mogłoby to być pomocne. Wówczas nie naraża dziecka na żaden stres i sam może zasięgnąć porady, czy takie spotkanie miałoby sens. Bardzo często...

Płaczące dziecko
© kamellita/Fotolia.com
Styl życia
Atak szału u dziecka – jak przeżyć bunt dwulatka i pomóc dziecku opanować emocje
U dwu- i trzylatków ataki szału są zupełnie naturalnym zachowaniem. Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze panować nad swoimi emocjami, łatwo się frustrują. To też czas, w którym pojawia się tzw. bunt dwulatka. Jedyną receptą jest zachowanie stoickiego spokoju. Rodzice muszą wykazać się wobec dziecka niezwykłą cierpliwością oraz zrozumieć, że zachowanie ich pociechy to nie złośliwość, a nieumiejętność panowania nad emocjami.

U dwu- i trzylatków ataki szału są zupełnie naturalnym zachowaniem. Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze panować nad swoimi emocjami, łatwo się frustrują. To też czas, w którym pojawia się tzw. bunt dwulatka. Jedyną receptą jest zachowanie stoickiego spokoju. Rodzice muszą wykazać się wobec dziecka niezwykłą cierpliwością oraz zrozumieć, że zachowanie ich pociechy to nie złośliwość, a nieumiejętność panowania nad emocjami.   Okres buntu jest naturalną fazą rozwojową, w czasie której dziecko zaczyna zaznaczać swój indywidualizm . Jednocześnie zaczyna zauważać, że może manipulować otoczeniem, co niestety często wykorzystuje. Atak szału dwulatka Bunt dwulatka może przejawiać się po prostu nadużywaniem słowa „nie” - dziecko robi to czasem tylko po to, by udowodnić, że ma swoje zdanie. Czasami jednak reakcje mogą być o wiele gwałtowniejsze i przeradzają się nawet w atak szału – dziecko może zacząć płakać, krzyczeć, tarzać się po podłodze. Zdarza się, że takie zachowanie jest nie tyle wyrazem buntu, a bezsilności, gdy dziecku coś się nie udało. Jak reagować na atak szału? Dla rodziców atak szału pociechy jest zawsze bardzo trudny, ponieważ nie wiedzą, dlaczego tak naprawdę dziecko się tak zachowuje (czasami ono samo też nie wie). Wielu przyznaje się, że po prostu nie wie co robić, gdy dziecko dostanie ataku złości . Rozwiązanie jest jedno i niestety nie jest łatwe: zachować spokój i pozostać konsekwentnym.   Dziecka nie uspokoi krzyk, pretensje, a tym bardziej klaps. Mówienie do zdenerwowanego dziecka podniesionym głosem tylko bardziej je zezłości , a na pewno nie uspokoi.   Należy za to: mówić spokojnym, cichym głosem, np. „Spokojnie, już dobrze, naprawimy to”, „Cichutko, wiem, że się...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner