Zwierzę dla dziecka
©olhastock/fotolia
Styl życia

Jakie zwierzę kupić dziecku?

Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.

Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.

Jakie małe zwierzęta domowe wybrać dla dziecka?

Kupując dziecku pierwszego zwierzaka, rozważmy dokładnie wszystkie zalety posiadania każdego gatunku. Warto zainwestować w rozwój malucha i pracować nad jego odpowiedzialnością, obowiązkowością, a także wyrozumiałością. Opieka nad zwierzakiem uwrażliwia i uczy zrozumienia i niewerbalnej komunikacji. Czworonóg staje się wiernym towarzyszem zabaw i przyjacielem. To, jakiego pupila wybierzemy, zależy od cech gatunku i tego, ile czasu możemy mu poświęcić.

Twoje dziecko interesuje się małymi zwierzątkami domowymi? Kup mu książkę na ten temat i wykorzystaj kod rabatowy Empik!

Problematyczne koty i psy

Mimo, że są to bardzo popularne i lubiane zwierzęta, pamiętajmy o kilku kwestiach. Opieka nad pieskiem może nastręczać sporo trudności. Głównie są to brak przestrzeni w mieszkaniu w bloku i multum obowiązków. Wyprowadzanie na spacery minimum 3 razy w ciągu dnia, sprzątanie odchodów i sierści czy radzenie sobie z obgryzionymi meblami i zniszczonymi butami powodują, że często wykluczamy tego potencjalnego pupila.

Kasia gotuje z Polki.pl: mini pączki z masłem orzechowym

 

Kocia sierść często wywołuje alergie, a zniszczenia siane w domu też nie zachęcają do wyboru tego czworonoga. Poza tym koty są niezależne i humorzaste. Nie lubią wielu dziecięcych zachowań, nadmiernych pieszczot i ciągnięcia za ogon lub uszy.

 

Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy do zakupu zwierzęcia, zawczasu poznamy jego zwyczaje i sposoby radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami, to psy i koty mogą być świetnymi przyjaciółmi dla dzieci.

Rybki

Dzieci uwielbiają kontakt fizyczny ze zwierzętami, dlatego zakup rybek może nie być najlepszym pomysłem i akwarium może zostać prędko zaniedbane. Rybki mogą nie spełniać dziecięcych oczekiwań i nie przyczynić się do oczekiwanego rozwoju malucha. Ich hodowla wymaga dużego akwarium, urządzeń dodatkowych i nabycia wiedzy książkowej. Jest jednak idealna dla alergika, którego chcemy nauczyć cierpliwości i poważnego podchodzenia do obowiązków.

Świnka morska

Świnka morska to dobry wybór na pierwsze zwierzątko dla małych dzieci (najlepiej powyżej czterech lat). Świnka morska żyje nawet 8 lat, nie gryzie, łatwo ją oswoić, jest spokojna, niewymagająca, dba o czystość i nie potrzebuje zbyt częstego czyszczenia klatki, zwykle nie uczula. Pamiętajmy jednak, że samce wydzielają nieco intensywniejszy zapach niż samice, a trzymane w pojedynkę mogą być uciążliwe.

Królik

Nigdy nie wiadomo, czy królik miniaturka nie urośnie do całkiem sporych rozmiarów. Poza tym zostawia wszędzie, nie tylko w klatce, bardzo dużo odchodów, które trzeba sprzątać. Kupując królika trzeba też zabezpieczyć wszystkie kable w domu, bo zwierzęta uwielbiają je gryźć.

Szczury lub myszy

Z tanimi i mało wymagającymi gryzoniami, jak żyjące do 3 lat myszy czy do 8 lat szczury, poradzi sobie już sześciolatek. Dziecko może stopniowo przejmować coraz więcej obowiązków rodziców i prędko stać się jedynym opiekunem hodowli. Niezadowoleni z pieszczot zazwyczaj sympatyczni pupile mogą jednak wydzielać przykre zapachy i boleśnie gryźć.

Chomiki

Chomiki to bardzo wdzięczne zwierzątka domowe. W zależności od rasy i warunków domowych żyją od 2 do 7 lat. Lepiej nie kupować ich dla najmłodszych dzieci, ale dobrym opiekunem może być już sześciolatek. Jak każde zwierzę, chomiki mają swoje wady i zalety. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, są tanie w utrzymaniu. Zwykle są bardzo przyjazne, można się z nimi bawić, brać na ręce i głaskać. Uciążliwy jest jednak ich nocny tryb życia i hałas jaki powodują wieczorem i nocą. Nie wszystkie chomiki dają się szybko oswoić i czasami mogą gryźć. Wymagają regularnego sprzątania akwarium lub klatki (raz na tydzień lub 2 tygodnie).


Grupa różnych zwierzat
© Happy monkey/Fotolia.com
Styl życia
Jakie zwierzęta są bezpieczne dla alergików
Zwierzęta dla alergików to nie tylko rybki, patyczaki, żółwie i węże. Wiele osób uczulonych na pyłki lub mających alergie pokarmowe zupełnie dobrze toleruje przebywanie w towarzystwie zwierząt.

Zwierzęta dla alergików to nie tylko rybki, patyczaki, żółwie i węże. Wiele osób uczulonych na pyłki lub mających alergie pokarmowe zupełnie dobrze toleruje przebywanie w towarzystwie zwierząt.   Psy i koty są najbardziej kojarzone z alergią głównie dlatego, że są najpopularniejszymi pupilami. Jednak nie tylko one mogą powodować przykre w skutkach reakcje alergiczne. Objawy reakcji alergicznej na zwierzęta Układ immunologiczny osób cierpiących na różnego rodzaju alergie jest szczególnie wrażliwy na białka znajdujące się w ślinie, moczu, naskórku lub sierści zwierząt. Zwierzęta te, to nie tylko psy czy koty, ale również ptaki, jaszczurki czy rybki. W przypadku tych ostatnich alergeny są najczęściej zawarte w pokarmie dla rybek. Nawet po jednorazowym kontakcie z ww. białkami alergik może odczuwać przykre dolegliwości przez kilka miesięcy. Najczęstsze objawy to: kaszel, kichanie, drapanie w gardle, duszności, trudności z oddychaniem, katar, wysypka, swędzenie i podrażnienie skóry w miejscu kontaktu z alergenem, puchnięcie, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek .   Co ciekawe, wspomniane białka są w mniejszym stopniu wydzielane przez samice wszystkich gatunków zwierząt, dlatego kupując alergikowi pupila najlepiej wybierać zwierzę rodzaju żeńskiego . Psy dla alergików, które uczulają rzadko lub nie uczulają Psy dla alergików to przede wszystkim zwierzęta, które mają włosy zamiast sierści oraz psy ozdobne, wymagające częstej pielęgnacji. Dzięki kąpaniu, czesaniu i strzyżeniu usuwa się alergeny gromadzące się w sierści lub włosach. Dla alergików polecane są psy takich ras, jak: pudel, jamnik oraz yorkshire terier. Labradoodle jest skrzyżowaniem pudla i labradora...

©Martinan/Fotolia
Styl życia
Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka ?
Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach.

Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach. Wybierając zwierzątko dla dziecka, należy wziąć pod uwagę również jego ewentualną inwazyjność, w tym zniszczenia, jakie może spowodować. Podrapane meble, obgryzione rośliny doniczkowe , poprzegryzane kable, jeśli znajdą się w zasięgu, czy odchody na dywanie – z tym trzeba się liczyć.  Zwierzątko w klatce dla dziecka Nawet w niezbyt dużym mieszkaniu zmieści się klatka ze świnką morską (kawią domową), królikiem, szczurem, chomikiem czy myszką. Te zwierzęta są mniejsze od kota czy psa, ale mają futerko, więc nadal będą dla dziecka atrakcyjne . Miękkie i ciepłe futerko sprawi, że malec chętniej będzie się bawił z nowym przyjacielem. Najlepszym wyborem jest kawia domowa, do niedawna zwana świnką morską . Nie gryzie, jest puchata i bardziej kontaktowa niż np. królik czy chomik. Mogą się nią opiekować dzieci w wieku od około 5 lat, a nawet nieco młodsze. Ponadto świnka morska nie ma silnie rozwiniętego instynktu ucieczki i  żyje długo.  Rybki i gady – żywe, ciekawe, ale nie do przytulania Warto dziecko zainteresować hodowlą rybek – nie trzeba ich ani wyprowadzać na spacer, nie zostawiają sierści wszędzie w domu ani nie niszczą mebli . Jednak nie można ich przytulić ani się z nimi pobawić, dlatego dziecko może odrzucić rybki już na początku. Rybki wymagają jedynie karmienia i tego, by czyścić akwarium, dlatego są najwygodniejsze z punktu widzenia rodzica. Dobrą opcją jest też żółw jako zwierzątko dla dziecka. Podobnie jak rybki – jest on dozwolony nawet dla alergików . Dla malca lepszy będzie...

Człowiek i pies przybijają "piątkę".
©cristina_conti/Fotolia.com
Styl życia
Jak bawić się z psem na dworze i w domu – pomysły na wspólne zabawy i gry dla psów oraz ich właścicieli
Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.

Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.   Psy, w szczególności młode, potrzebują dużo ruchu i uwagi właściciela . Jeśli poczują się zaniedbane, mogą zacząć gryźć przedmioty znajdujące się w domu . Niszczenie butów, mebli czy dywanu może, oprócz oczywistego swędzenia zębów, oznaczać także za małą ilość zabawy. Zabawy z psem na spacerze Psy zachęcające właściciela do zabawy, zazwyczaj przyjmują charakterystyczną pozę. Jest to położenie na ziemi przednich łap (wysuniętych do przodu) i uniesienie tylnej części ciała. Na dworze warto wybierać zabawy ruchowe, takie jak: Zabawa z piłką, aportowanie – polega na tym, że pies przynosi i oddaje rzucaną przez właściciela piłkę. Do zabawy można wykorzystać też patyk, frisbee lub kawałek grubego sznurka.   Przeciąganie liny – zabawa, w przypadku dużych psów, może być lekko męcząca dla właściciela. Niektóre psy uwielbiają się siłować i sprawia im to dużo radości. Wystarczy, gdy opiekun zacznie uciekać z kawałkiem grubego sznurka w dłoni, prowokując psa, aby go gonił. Gdy pupil dobiegnie do właściciela, ten pozwala mu złapać sznur i zaczyna się zabawa w „przeciąganie”. Zabawy z innymi psami są niezbędne w procesie socjalizacji pupila. Jest to szczególnie ważne u psów do 12. tygodnia życia. Należy zagwarantować im w tym czasie jak najwięcej możliwości kontaktu z innymi zwierzętami. Im więcej pozytywnych doświadczeń w kontaktach ze środowiskiem na początku życia psa, tym mniej agresywny i nerwowy będzie pies w przyszłości. Jak bawić się z psem w domu...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik