Bobas schowany pod kołdrą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak wygląda rozwój noworodka?

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu to najważniejsze chwile w życiu rodziców. Szczegółowo je dokumentują, porównują malucha z innymi dziećmi. Wiele mam zastanawia się, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija i we właściwym tempie przyswaja swoje umiejętności.

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu to najważniejsze chwile w życiu rodziców. Szczegółowo je dokumentują, porównują malucha z innymi dziećmi. Wiele mam zastanawia się, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija i we właściwym tempie przyswaja swoje umiejętności.

Noworodek – co i kiedy dziecko powinno potrafić?

1 tydzień – w trakcie pierwszego tygodnia życia malec dużo śpi, je i płacze, ale już po kilku dniach rozpoznaje głosy rodziców. Dzięki temu, gdy usłyszy ich głos w swoim otoczeniu czuje się bezpiecznie. Dodatkowo rozpoznawanie głosu rodziców pomaga dziecku dostosować się do nowej rzeczywistości. Dlatego warto dużo mówić do niego, dzięki temu odczuwa troskę i miłość rodziców.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z groszkiem

2 tydzień – w drugim tygodniu życia noworodki zaczynają koncentrować swoją uwagę na przedmiotach położonych od 20 do 35 cm od nich. Przy karmieniu piersią mama jest w stanie zauważyć, że oczy malucha podążają za ruchami jej głowy. Poruszanie głową raz w lewo, a raz w prawo jest idealnym ćwiczeniem wzmacniającym umiejętności śledzenia przedmiotów i mięśnie oczu. W tym okresie dziecko troszkę mniej śpi i należy karmić je na żądanie.

 

3 tydzień – w trzecim tygodniu maluch już kontroluje swoje ciało i wie jak się przytulać. W tym okresie ruchy dziecka dalej nie są skoordynowane. Dziecko dopasowuje swoje ciało do ciała rodzica, a matka może to wyczuć przytulając się do malca. Noworodek poznaje już zapach i ramiona swojego rodzica, co jest dla niego źródłem komfortu i bezpieczeństwa. Podczas trzeciego tygodnia bobas staje się bardziej aktywny i płaczliwy. Płacz może oznaczać przemęczenie bądź głód.

 

4 tydzień – w czwartym tygodniu malec stara się używać strun głosowych nie tylko do płaczu, ale też zaczyna wydawać nowe dźwięki, szczególnie wtedy kiedy widzi rodziców. W tym czasie noworodek uświadamia sobie, że ma władzę nad mamą i tatą. Kiedy zaczyna płakać, rodzice za chwilę się przy nim pojawiają.

 

Każde nowonarodzone dziecko poddawane jest podstawowym badaniom, takim jak: badanie słuchu, badaniom przesiewowym oraz testom na żółtaczkę. Stan dziecka lekarze oceniają w skali Apgar. Najwyższą wartością w skali Apgar jest 10 punktów.

 

Niemowlę w pampersie śpi na brzuchu.
Image by LifetimeStock
Styl życia
Jaki materac dla noworodka jest najlepszy?
Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej.

Materac dla noworodka nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Ważne, aby dopasowywał się do kształtu ciała malucha, a nie odkształcał się pod jego ciężarem. Popularne materace dla dzieci to materace: lateksowe, kokosowe i z pianki termoelastycznej. Twardość i wypełnienie, czyli na co zwrócić uwagę wybierając materac dla noworodka Materac dla noworodka ma wpływ na rozwój kręgosłupa dziecka. Materac powinien być elastyczny, tak aby równomiernie podpierać kręgosłup noworodka na całej długości. Decydując się na to jaki materac dla noworodka kupić, należy wziąć pod uwagę także kwestię gromadzenia się alergenów. Na rynku dostępne są materace, których wnętrze wypełnione jest materiałem antyalergicznym – grzyby, roztocza ani alergeny nie będą się tam gromadzić (np. materace lateksowe). Wymiary materaca dla noworodka Kupując materac dla noworodka należy wybrać taki, który odpowiada wymiarom łóżeczka . Najpopularniejsze wymiary to 140 cmx70 cm oraz 120 cmx60 cm. Aby kończyny dziecka nie utknęły pomiędzy łóżeczkiem a materacem po włożeniu materaca do łóżeczka pomiędzy materacem a szczebelkami nie powinny mieścić się dwa palce osoby dorosłej. Rodzaje materaców dla niemowląt – lateksowe, kokosowe i z pianki Na rynku dostępne są materace wykonane z różnych materiałów. Popularnością cieszą się materace wypełnione pianką lateksową, które są antyalergiczne. Materace te są elastyczne i odporne na deformację.   Materac z pianki poliuretanowej – ten rodzaj materaca dla niemowląt jest najbardziej podatny na odkształcenia. Pianka ulega zdeformowaniu pod wpływem ciężaru dziecka. Z czasem na powierzchni materaca mogą tworzyć się wgłębienia, które negatywnie wpłyną na kręgosłup dziecka. Cena materaca z pianki poliuretanowej to ok. 40-90 zł.   Materac z pianki termoelastycznej – wypełnienie...

Dziecko siedzi przy stosie pieluszek
©Show-Shot-Foto/Fotolia
Styl życia
Szerokie pieluchowanie – kiedy może zaszkodzić?
Gdy stawy dziecka rozwijają się prawidłowo, nie ma wskazań do szerokiego pieluchowania. Szeroko pieluchując zdrowego malca, można mu zaszkodzić. Metoda ta jest natomiast polecana przez niektórych lekarzy w leczeniu dysplazji stawu biodrowego.

Gdy stawy dziecka rozwijają się prawidłowo, nie ma wskazań do szerokiego pieluchowania. Szeroko pieluchując zdrowego malca, można mu zaszkodzić. Metoda ta jest natomiast polecana przez niektórych lekarzy w leczeniu dysplazji stawu biodrowego. Szerokie pieluchowanie dzieci zdrowych powoduje wady rozwoju O ile zdrowym dzieciom nie można robić szerokiego pieluchowania, o tyle dzieci z dysplazją stawu biodrowego powinny być wspierane w ten bądź inny sposób, np. z wykorzystaniem przeznaczonych do tego rozpórek i szyn. Szerokie pieluchowanie dziecka zdrowego może przynieść szkodę – ruchy malca będą ograniczone i może to powodować nieprawidłowy rozwój . Zdrowe dziecko powinno mieć zapewnioną pełną swobodę ruchu, żeby rozwijać się właściwie. Zbyt odwiedzione i unieruchomione nóżki zdrowego dziecka powodują m.in. przodopochylenie miednicy malucha i podrażnianie pleców na odcinku lędźwiowym. W konsekwencji dziecko osłabia mięśnie brzucha, odginając się ku tyłowi. Szerokie pieluchowanie może powodować też niewłaściwe ustawieniu stóp i to, że dziecko zacznie chodzić na palcach przez nieprawidłowe ustawienie miednicy. Szerokie pieluchowanie jako pomoc w dysplazji stawu biodrowego Jeśli ortopeda stwierdzi, że staw biodrowy dziecka nie rozwija się prawidłowo, może zalecić szerokie pieluchowanie. Używa się do tego dwóch pieluch tetrowych złożonych w prostokąt i jednej tetry złożonej w trójkąt. Dziecko można zawinąć na gołą skórę lub na pampersa. Dzięki takiemu zaopatrzeniu nóżki malca są rozstawione bardzo szeroko, w tzw. pozycji żabki. Szerokie pieluchowanie powinno mieć ustalony przez lekarza zakres odwodzenia nóg, dla każdego dziecka indywidualny w zależności od rozwoju stawu. Popularną metodą stosowaną w przypadkach dysplazji stawu biodrowego jest zakładanie dziecku specjalnej poduszki – frejki. Niemowlę z dysplazją powinno otrzymywać...

noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek
Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu. Karmienie piersią noworodka Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią , zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry . Karmienie butelką noworodka Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką , potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik