Sypialnia glamour
©2mmedia/Fotolia
Styl życia

Urządzanie mieszkania w stylu glamour

Styl glamour to połączenie nowoczesności z tradycjami barokowymi i rokokowymi. Liczą się w nim przede wszystkim zdobienia, które mają stwarzać wrażenie przepychu. Taka aranżacja wnętrza to opcja dla miłośników przestronnych pałacowych salonów, w których królują blichtr i elegancja. Styl glamour kryje jednak w sobie wiele pułapek, w które łatwo wpaść podczas urządzania – jego cechą konstytutywną jest kontrast, dobierając meble i dodatki stale balansuje się więc na granicy eklektyzmu i kiczu.

Styl glamour to połączenie nowoczesności z tradycjami barokowymi i rokokowymi. Liczą się w nim przede wszystkim zdobienia, które mają stwarzać wrażenie przepychu. Taka aranżacja wnętrza to opcja dla miłośników przestronnych pałacowych salonów, w których królują blichtr i elegancja. Styl glamour kryje jednak w sobie wiele pułapek, w które łatwo wpaść podczas urządzania – jego cechą konstytutywną jest kontrast, dobierając meble i dodatki stale balansuje się więc na granicy eklektyzmu i kiczu.

Kolorystyka w stylu glamour

Aby aranżacja wnętrza w stylu glamour była przemyślana i zrównoważona, trzeba zacząć od ustalenia kolorystyki. Ograniczenie się do trzech kolorów pozwoli ustrzec się przed przesadą. Najlepiej trzymać się zasady dwóch kolorów bazowych i jednego dominującego. W takich zestawieniach świetnie sprawdzają się biel i czerń przełamane intensywnym odcieniem fioletu, różu bądź purpury. U zwolenników klasyki dominantą jest zwykle srebro lub złoto.

Nowoczesność i tradycja – meble we wnętrzu glamour

W stylu glamour nadrzędnym celem, jaki stawia się przed wnętrzem jest zapewnienie wygodnego i luksusowego wypoczynku. Meble muszą być przede wszystkim efektowne i nawiązywać do wystroju pałacowego, np. poprzez pikowane lub zdobione motywem kwiatowym obicia. Im mniej standardowych rozwiązań, tym lepiej. Zamiast dwóch foteli, które zwykle występują w zestawie ze stolikiem do kawy, warto postawić luksusowy szezlong i pufę w jaskrawym kolorze. Styl glamour jest tym, w którym można sobie pozwolić na najbardziej fantazyjne meble. Polem do popisu są zwłaszcza toaletki i stoliki kawowe, koniecznie na cienkich, wygiętych nóżkach. Urządzając sypialnię, warto natomiast postawić na duże łoże małżeńskie z wysokim zagłówkiem, najlepiej skórzanym.

Efektowne dodatki – podstawa stylu glamour

Nie można mówić o wnętrzu w stylu glamour, jeśli nie jest ono wzbogacone mieniącymi się dodatkami. Najpopularniejszym elementem takiego wystroju są kryształowa lampa i żyrandol, a także bogato zdobione świeczniki i lustra czy obrazy w srebrnej lub złotej ornamentowej oprawie. Oryginalności dodaje wnętrzu także ściana pokryta flokowaną lub wzorzystą tapetą, wykończona dekoracyjną listwą ścienną i drapowana satynowa zasłona. Styl glamour nie może się też obyć bez narzut i poduszek – połyskliwych (satyna lub żakard), pluszowych czy z pikowanej skóry. Taką aranżację uzupełnić mogą srebrne, złote albo kryształowe wazony i porcelanowe bibeloty. Trzeba jednak trzymać fantazję w ryzach – nadmiar połyskliwych dodatków i gryzące się wzory zamiast efektu glamour dadzą efekt kiczu.

Modern glamour

Klasyczny styl glamour nie zawsze okazuje się praktyczny, tak jak dalekie od praktyczności były barok i rokoko. Punkt ciężkości tych stylów stanowiło zdobienie – im bardziej wymyślne, tym lepsze. Ta buduarowa sztuka – choć robi wrażenie – nie nadaje się do domów, w których efektowny szezlong czy luksusowa toaletka zajmują miejsce należne przestronnej kanapie czy funkcjonalnemu stołowi dla 12 osób. Miłośnicy pałacowych wnętrz nie muszą jednak całkiem rezygnować ze stylu glamour, lecz wybrać jego zmodernizowaną wersję. We wnętrzu modern glamour kontrast i przepych schodzą na dalszy plan na rzecz praktyczności. Efekt glamour można uzyskać nawet w mieszkaniu, w którym ściany pokrywają jasne pastelowe kolory, a zamiast bogato zdobionych mebli stoi minimalistyczne nowoczesne wyposażenie. Skupiając się wyłącznie na dodatkach, można osiągnąć efekt wyważonej elegancji. Takie wnętrze jest co prawda mniej luksusowe, ale dzięki temu także bardziej przytulne.


Salon w stylu glamour
Pixabay/Naito_S/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Glamour w salonie – efektowny czy kiczowaty?
Styl glamour przypomina nowoczesną wersję królewskiego wystroju. Jest połączeniem nowoczesnego designu z barokowo zdobionymi dodatkami. Salon ma być wizytówką domu i mówić o guście i smaku jego właścicieli, dlatego styl glamour jest idealnym rozwiązaniem do wykreowania najbardziej reprezentacyjnego miejsca.

Styl glamour przypomina nowoczesną wersję królewskiego wystroju. Jest połączeniem nowoczesnego designu z barokowo zdobionymi dodatkami. Salon ma być wizytówką domu i mówić o guście i smaku jego właścicieli, dlatego styl glamour jest idealnym rozwiązaniem do wykreowania najbardziej reprezentacyjnego miejsca. Styl glamour Styl glamour można streścić w trzech słowach – elegancki, efektowny i stylowy . Eksponuje uroki pomieszczenia, ale często ociera się o granicę kiczu. Kolorystyka glamour obejmuje czerń, biel, złoto, srebro oraz paletę róży i fioletów. Paleta jest oszczędna i jej zadaniem jest podkreślanie luksusu i pełnej przepychu elegancji. Współgrają z tym pikowania na meblach, ozdobne lustra, lśniące podłogi, barokowe wykończenia. Salon w stylu glamour Salon w stylu glamour przypomina pomieszczenie małego pałacu. W wystroju dominuje luksus . Gładkie lśniące podłogi, ściany o satynowym wykończeniu i ozdobne lustra odbijają światło i nadają pomieszczeniu przestrzenności i jasności. Przy urządzaniu salonu w stylu glamour często stosuje się tapety – przynajmniej na jedną ścianę, by podkreślić przepych. Można zastosować na przykład duży błyszczący ornament. Światło w salonie glamour powinno być rozproszone i nastrojowe – ten efekt uzyskuje się dzięki żyrandolom i lampom zdobionym kryształami (najczęściej sztucznymi).   Mimo, że styl glamour kojarzy się z mieniącymi elementami, nie wszystko w pomieszczeniu powinno lśnić. Konieczna jest pewna powściągliwość, ponieważ zbytni przepych może wyglądać kiczowato i wywołać odwrotny efekt od zamierzonego. Meble w salonie glamour Do takiego wystroju doskonale pasują meble obite wzorzystymi tkaninami, klasyczne barokowe fotele, komody, sofy. Istotny są detale – na przykład zdobione nogi stołu. Nieodzownym elementem...

Drewniane wnętrze
©Ruth P. Peterkin/Fotolia
Styl życia
Dom urządzony po góralsku – aranżacja w stylu zakopiańskim
Styl zakopiański w architekturze wnętrz wydał równie inspirujące owoce jak w budownictwie. W Młodej Polsce splatał się z wpływami secesji, stąd na drewnianych meblach wykwitły misterne dekoracje snycerskie. Styl zakopiański w takiej formie propagował Stanisław Witkiewicz. Współczesne góralskie wnętrza są jednak o wiele bardziej oszczędne – meble mogą być gładkie lub tylko lekko rzeźbione, ich tworzywem musi być jednak naturalne drewno.

Styl zakopiański w architekturze wnętrz wydał równie inspirujące owoce jak w budownictwie. W Młodej Polsce splatał się z wpływami secesji, stąd na drewnianych meblach wykwitły misterne dekoracje snycerskie. Styl zakopiański w takiej formie propagował Stanisław Witkiewicz. Współczesne góralskie wnętrza są jednak o wiele bardziej oszczędne – meble mogą być gładkie lub tylko lekko rzeźbione, ich tworzywem musi być jednak naturalne drewno. Drewno – podstawa stylu zakopiańskiego W domu góralskim wszystko jest zrobione z drewna – to konstytutywna cecha stylu zakopiańskiego. O efekt najłatwiej w budynku z bali, ale góralskie wnętrze można też stworzyć w mieszkaniu, wykładając ściany boazerią o wyglądzie naturalnych desek. Można też jedną ze ścian wyłożyć kamieniem – to także często pojawiający się element w góralskich domkach. Do tego powinny być dobrane drewniane meble, najlepiej współgrające odcieniem ze ścianami. Meble góralskie są snycerowane – oparcia krzeseł często wieńczą ślimacznice, które nawiązują do kształtu rzeźbionych rączek przy czerpakach używanych przez pasterzy do picia owczego mleka. Bardzo popularnym zdobieniem zakopiańskich krzeseł, ław i komód są także ażurowe serca i kwiaty. Różnego rodzaju wzory mogą być w meblach nie tylko wyrzeźbione, ale i wycięte – tworzą w ten sposób efektowne prześwity, które nadają drewnu lekkości. Przytulne wnętrze – zakopiańskie wnętrze Charakterystyczne dla stylu zakopiańskiego piece ceglane i kaflowe czynią wnętrze ciepłym i przytulnym , co zapewnia komfort podczas śnieżnych i mroźnych tatrzańskich zim. Zimowy klimat Tatr dzięki aranżacji w stylu zakopiańskim można przenieść do domu w zupełnie innym rejonie Polski. Tradycyjne piece są mało funkcjonalne i zajmują dużo...

Elegancki jasny salon
Pixabay/PIX1861/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Nowoczesny salon – nowe trendy w wystroju wnętrz
Aby urządzić nowoczesny salon warto trzymać się trzech podstawowych zasad: minimalizmu, użyteczności i oszczędzania przestrzeni, zarówno na etapie wybierania mebli oraz dodatków, jak i podczas dzielenia wnętrza na strefy. Aranżacji salonu powinna towarzyszyć spójna koncepcja, która łączy wszystkie elementy i nadaje wnętrzu rys niepowtarzalności.

Aby urządzić nowoczesny salon warto trzymać się trzech podstawowych zasad: minimalizmu, użyteczności i oszczędzania przestrzeni, zarówno na etapie wybierania mebli oraz dodatków, jak i podczas dzielenia wnętrza na strefy. Aranżacji salonu powinna towarzyszyć spójna koncepcja, która łączy wszystkie elementy i nadaje wnętrzu rys niepowtarzalności. Wydzielanie stref funkcjonalnych w salonie W nowoczesnym domu nie ma niepotrzebnych elementów – wszystko powinno być użyteczne, a zarazem estetyczne . Tym zasadom podlega zwłaszcza salon, który jest najważniejszym miejscem w domu. Nowoczesny salon pełni kilka kluczowych funkcji – tutaj się odpoczywa, drzemie, ogląda telewizję, czyta, przyjmuje gości i zasiada do posiłków. Aranżacja nowoczesnego salonu zakłada wydzielenie stref funkcjonalnych: kuchennej, jadalnej i wypoczynkowej lub tylko wypoczynkowej i jadalnej, w zależności od tego, czy decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią. Dlatego wnętrze, w którym planujemy urządzić salon nie powinno być mniejsze 25 m2. Dla zachowania łagodnego przejścia strefa jadalna musi znajdować się pomiędzy kuchenną a wypoczynkową. Strefa wypoczynkowa powinna być nastawiona na komfort, o którym decydują nie tylko wygodne meble, ale także odpowiednie oświetlenie i harmonijnie dobrane kolory ścian. Na komfort wpływają również duże przeszklenia, dzięki którym zieleń za oknem można traktować jako element wystroju wnętrza. Dobór kolorów do salonu Warunkiem harmonijnie urządzonego salonu jest przemyślana kompozycja, o której decyduje wybrany przez nas styl wnętrza. Najlepiej wybrać aranżację tematyczną – wtedy na pewno wszystkie elementy będą pasowały, a salon nabierze oryginalności. Liczba pomysłów może być niezliczona – powstają salony w stylu romantycznym,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner