Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Skład i działanie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najlepszych środków zapobiegających ciąży. W składzie większości tabletek znajdziemy estrogeny i progestageny, które hamują owulację (komórki jajowe nie rozwijają się lub nie zostają uwalniane).

Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne przed planowanym zajściem w ciążę?

Choć tabletki możesz przestać brać w każdym momencie, to lekarze zalecają, aby poczekać, aż skończy się zażywać całe opakowanie. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że łykanie tabletek antykoncepcyjnych zachwiało naturalną równowagę organizmu. Rozsądnie jest zatem odczekać trzy miesiące, zanim zaczniecie z partnerem starać się o dziecko. W tym czasie dobrze jest wybrać inne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy oraz zadbać o swoje zdrowie: wartościowo się odżywiać, rzucić palenie, łykać kwas foliowy.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kurczakiem

Objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często pojawia się krwawienie, którego nie należy mylić z okresem. Przeciętnie owulacja zaczyna się po miesiącu od odstawienia tabletek. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez 3 miesiące, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. Może okazać się, że jeden z partnerów ma problemy z płodnością, co tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały.

Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet zastanawia się, czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejszy ich szanse na zajście w ciążę. Są to obawy zrozumiałe, choć niepotrzebne. Dobrze dobrane tabletki nie wpływają bowiem niekorzystnie na płodność kobiety po ich odstawieniu. Zdarzają się przypadki zajścia w ciążę już po kilku dniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, niezależnie od czasu ich zażywania.  

Tabletki antykoncepcyjne
© areeya_ann/Fotolia.com
Styl życia
Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja
Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.   Niestety częstym zjawiskiem jest przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez przeprowadzenia stosownych badań, a wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wysokie. Oto najczęściej występujące dolegliwości. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest przyrost wagi. Tycie po tabletkach wynika z tego, że pigułki mogą zwiększać apetyt. Dlatego – zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych – dobrze jest zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymujący się nieposkromiony apetyt na duże porcje i na słodycze świadczy o tym, że tabletki zostały źle dobrane. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych może być także wynikiem zatrzymywania wody w organizmie . Wówczas przyrost wagi nie jest wielki, ale może być odczuwalne uczucie spuchnięcia. Złe samopoczucie, plamienie i kłopoty z układem krążenia - możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą niepokoić zwłaszcza na początku, np. gdy oprócz normalnego krwawienia z odstawienia występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu . Częstymi dolegliwościami kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są bóle brzucha i głowy, a nawet migreny. Tabletki antykoncepcyjne negatywnie wpływają też na układ krążenia. Ich zażywanie może wywołać nawet chorobę niedokrwienną serca, ale częściej występuje zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz powiększenie żylaków. Skutki uboczne tabletek...

uśmiechnięta dziewczyna
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne a okres się nie pojawił?
Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.

Rezygnacja z hormonalnej metody zapobiegania ciąży zwykle wiąże się z tym, że nasz organizm musi znów sam regulować gospodarkę hormonalną, w związku z czym okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się opóźnić.   Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest wygodne, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszone z tego komfortu zrezygnować. Przyczyn może być wiele: źle reagujemy na tabletki, jesteśmy rozdrażnione, wystąpiły skutki uboczne, chcemy zajść w ciążę. Co może się wydarzyć, gdy z dnia na dzień postanowimy skończyć z pigułkami?   W momencie, gdy kobieta decyduje się na zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest, aby dokończyła opakowanie, nie przerywając go w trakcie, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Okres po odstawieniu pigułek hormonalnych nie pojawi się jednak od razu. Pierwszy okres po tabletkach to krwawienie z odstawienia Po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej pojawiają się krwawienia. Nie jest to jednak normalny okres, bo przyjmowanie tabletek hormonalnych zmieniło gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Pierwsze krwawienie po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest krwawieniem z odstawienia . Należy pamiętać, że owulacja może nastąpić już w następnym dniu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek . Dlatego należy stosować inną metodę antykoncepcji, jeżeli nie chcemy zajść w ciążę. Przez 3 do 4 miesięcy cykle bywają nieregularne i jeżeli nie zachodzi podejrzenie zapłodnienia, nie należy się martwić brakiem okresu w tym czasie. Owulacja po odstawieniu pigułek hormonalnych Około 4 miesiąca po rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży wszystko powinno wrócić do normy, ponieważ organizm wyreguluje własną gospodarkę hormonalną. Jeżeli po upływie 4 miesięcy cykle są nadal nieregularne, miesiączka się nie pojawiła i...

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych. krążki antykoncepcyjne Zalety tabletek antykoncepcyjnych Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność . Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie. Wady tabletek antykoncepcyjnych Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.   Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą: spadek libido, przybieranie na wadze, zaburzenia nastroju, zakrzepica żył.   Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie, problemy z układem krążenia, wątrobą, nerkami.   Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik