Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kiełbaski na talerzu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ektomorfik – jaką powinien stosować dietę?

Ektomorfik to szczupła osoba, której trudno przybrać na wadze. Dlatego dieta na masę dla ektomorfika powinna być wysokokaloryczna i zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych, a także witamin. Dietę należy wspomóc treningiem, który przyczyni się do zwiększenia masy ciała.

Ektomorfik to szczupła osoba, której trudno przybrać na wadze. Dlatego dieta na masę dla ektomorfika powinna być wysokokaloryczna i zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych, a także witamin. Dietę należy wspomóc treningiem, który przyczyni się do zwiększenia masy ciała.

Ektomorfik – kim jest?

Ektomorfik to szczupła osoba, której trudno przytyć. Osoby te charakteryzują się długimi, cienkimi kościami i mają kłopoty z nabraniem muskulatury. Ektomorfik powinien przyjmować o 30% więcej kalorii względem zapotrzebowania.

Ektomorfik – co powinien jeść?

Dieta na masę dla ektomorfika powinna składać się z produktów wysokokalorycznych i bogatych w składniki odżywcze, w tym w witaminy. Ektomorfik powinien jeść regularne posiłki, najlepiej co 4-5 godzin dziennie. Częstsze posiłki nie są wskazane i nie zaleca się, by pomiędzy nimi podjadać. Przed treningiem należy unikać tłuszczów, ponieważ spowalniają one wchłanianie składników odżywczych, a warto natomiast sięgnąć po napój węglowodanowo-białkowy, który dostarczy właściwe ilości energii. Godzinę po treningu zaleca się zjedzenie drobiu, ryb, które są bogatym źródłem białka. Ważne też, by ektomorfik przyjmował spore ilości pieczywa, ryżu, ziemniaków i owoców. Dietę dodatkowo trzeba wspomóc wysiłkiem fizycznym, który powinien być intensywny i angażujący mięśnie wszystkich partii ciała.

Ektomorfik – jakich produktów nie powinien jeść?

Ektomorfik podczas stosowania diety na masę nie powinien korzystać z diet, ubogich w węglowodany, ponieważ większość dietetyków zaleca, by wartość energetyczna w 60% pochodziła z węglowodanów, niezależnie od ich indeksu glikemicznego. Mała ilość węglowodanów jest przeszkodzą w budowaniu większej masy mięśniowej.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pierś z kurczaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jeść w trakcie diety na przyrost masy mięśniowej?
Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta na przyrost masy musi uwzględniać odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów.   Budowanie masy mięśniowej oparte jest na trzech fundamentach: na treningu,  na odżywianiu  i na regeneracji. Tylko działanie mające na celu wpływ na każdy z tych obszarów przyniesie oczekiwane efekty. Zatem nie można budować masy mięśniowej bez właściwego treningu, bez odpowiednio zbilansowanego posiłku i bez czasu przeznaczonego na regenerację. Ile białka, ile tłuszczu i ile węglowodanów w diecie na przyrost masy Jest tyle propozycji proporcjonalnego ułożenia składników w diecie, ilu jest trenerów i kulturystów. Poza tym ilości poszczególnych elementów zależeć będą od dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz intensywności wysiłku fizycznego. W diecie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie elementy i można przyjąć, że  białka należy przyjąć od 1,7 g do 2,5 g na kilogram masy ciała , węglowodanów od 3 g do 7 g na kilogram masy ciała (w dni treningowe ilość ta może wzrosnąć), natomiast tłuszczów od 1 g do 1,5 g na kilogram masy ciała. Białko jest oczywiście podstawowym budulcem masy mięśniowej, ale to tłuszcze i węglowodany pozwalają mu na korzystne działanie. Poza tym znaczne  ograniczenie węglowodanów przy wysokiej zawartości białka w pożywieniu może doprowadzić do kwasicy ketonowej , a osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby powinny skonsultować z lekarzem stosowanie diet o wysokiej zawartości białka. Źródła białka, z których można korzystać Ryby nie tylko są źródłem białka, ale również dobrych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają świetny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Do wyboru jest ich wiele: makrela, halibut, tuńczyk, śledź, łosoś, szprot itd.  Źródłem białka są też mięsa – na przykład kurczak i wołowina . Również orzechy zawierają dużo białka (na podium pod tym względem...

pulpeciki w sosie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta kulturysty, czyli jakie jedzenie sprzyja budowaniu masy
Nie tylko trening, ale również dobrze zbilansowana dieta niezbędna jest w budowaniu masy mięśniowej. Nie można zapomnieć też o czasie na regenerację.

Nie tylko trening, ale również dobrze zbilansowana dieta niezbędna jest w budowaniu masy mięśniowej. Nie można zapomnieć też o czasie na regenerację. Skąd czerpać tak istotne dla budowania mięśni białko? Źródłem pełnowartościowego białka są zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Białko można czerpać na przykład z roślin strączkowych (grochu, fasoli, soczewicy czy ciecierzycy), jak i z orzechów (w białko obfitują pistacje, migdały i orzechy nerkowca).   Białka dostarczy mięso (na przykład kurczak i wołowina) i ryby, które z wielu innych powodów również warto włączyć do codziennej diety. Ryby dostarczają nie tylko białka, ale również kwasów omega-3, które mają rewelacyjny wpływ na działanie organizmu . Wybierać można m.in. spośród makreli, śledzi, tuńczyka, halibuta, łososia czy szprotek. Można sięgnąć również po owoce morza . Osoby zmagające się z problemami pracy nerek lub wątroby decyzję o diecie wysokobiałkowej powinny skonsultować z lekarzem. Jakich innych składników należy dostarczyć organizmowi budując masę? Co prawda białko jest głównym budulcem masy mięśniowej, ale to dzięki tłuszczom i węglowodanom może działać w pożądany sposób. Dlatego istotne jest, aby dostarczyć również tych składników odżywczych. Ilość białka, węglowodanów i tłuszczów zależeć będzie od indywidualnego zapotrzebowania i intensywności wysiłku fizycznego . Można przyjąć następujący przelicznik przy ustalaniu właściwej ilości składników odżywczych: białka: od 1,7 g do 2,5 g na kilogram masy ciała, węglowodany : od 3 g do 7 g na kilogram masy ciała (wskaźnik ten może wzrosnąć w dni treningu), tłuszcze: od 1 g do 1,5 g na kilogram masy ciała. Wysoka zawartość białka w pożywieniu przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów może doprowadzić do problemów zdrowotnych, na...

Kanapka z kurczakiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta kulturysty, czyli jak jeść, aby zbudować mięśnie
Dieta kulturysty opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości białka, które buduje i wzmacnia tkankę mięśniową całego ciała. Dieta kulturysty jest restrykcyjna i zakłada aż 7 posiłków dziennie.

Dieta kulturysty opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości białka, które buduje i wzmacnia tkankę mięśniową całego ciała. Dieta kulturysty jest restrykcyjna i zakłada aż 7 posiłków dziennie.   Prawidłowa dieta kulturystyczna opiera się na dostarczaniu organizmowi białka, zarówno pozyskiwanego z produktów żywnościowych, jak i z suplementów diety. Dobrze zbilansowana dieta prowadzi do wzrostu masy mięśniowej, jednak musi być połączona z treningiem siłowym. Dieta kulturysty to również kontrola dostarczanych do organizmu węglowodanów, które rozplanowane nieprawidłowo, mogą prowadzić do powstania tkanki tłuszczowej zamiast tkanki mięśniowej. Żelazne zasady diety kulturystycznej: 1. Każdy kulturysta marzący o muskularnym wyglądzie powinien poznać i trzymać się kilku ważnych zasad dotyczących ich diety. 2. Posiłek co 3-4 godziny. Jest to podstawa w budowaniu masy mięśniowej, dlatego też mówi się, że kulturysta to osoba, która „ciągle je”. Minimalna liczba posiłków to 5, a właściwa to aż 7 w ciągu dnia. 3. Białko, które jest podstawą diety kulturysty, powinno być dostarczane w różnorodny sposób: mięso: drób (kurczak, indyk), ryby, wołowina; nabiał: serek wiejski, jogurt naturalny, twaróg; inne produkty: jajko , suplementy diety. Picie dużej ilości wody. 4. Pilnowanie przyjmowanych w posiłkach węglowodanów: kulturysta powinien je zjadać na śniadanie oraz po treningu. Wtedy jest największa szansa, że wpłyną one na wzrost tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej. 5. Suplementy diety – najczęściej stosowana jest kreatyna (powoduje rozrost mięśni), aminokwasy BCAA (kumulują siłę po treningu) oraz glutamina (usprawnia ciało po treningu). Dieta kulturysty: jadłospis W każdej z potraw musi znajdować się białko spożywane w małych ilościach (np. 20-30 gramów...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner