lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Kaloryczność różnych rodzajów wina

Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu, im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane. Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane. Kieliszek wina białego słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal.

Wpływ wina na odchudzanie

Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia trawienie przyswojonych tłuszczów i cukrów, zatem metabolizm jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol. Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów.

Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt

Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i wolniej od osób, które wybierały wodę lub sok. Zatem alkohol zmniejsza łaknienie, gdyż dostarcza dużej porcji kalorii. Beverly Clevidence, badacza z amerykańskiego departamentu rolnictwa, zauważyła, że alkohol odmiennie działa na ludzi szczupłych i otyłych. Tym pierwszym pomoże schudnąć, natomiast u drugich spowoduje wzrost wagi ciała. Nie przemawia to jednak na korzyść alkoholu jako elementu diety nawet u osób szczupłych, gdyż pamiętać ciągle należy, że są to kalorie pozbawione wartości odżywczych.  


lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?
Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina. Kaloryczność różnych rodzajów wina Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu, im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane . Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane. Kieliszek wina białego słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal. Wpływ wina na odchudzanie Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia trawienie przyswojonych tłuszczów i cukrów, zatem metabolizm jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol . Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów. Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i wolniej od osób, które wybierały wodę lub sok. Zatem alkohol zmniejsza łaknienie, gdyż...

Kieliszki alkoholu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wino czy wódka: jaki alkohol jest najmniej kaloryczny?
Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.

Kaloryczność alkoholu powoduje, że osoby będące na diecie często odmawiają sobie picia trunków wysokoprocentowych. Możemy jednak od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina albo szampana, która zawiera najmniejszą liczbę kalorii w alkoholu.   Najmniej kaloryczny alkohol to ten, który jest wypijany w trakcie lekkostrawnej kolacji. Sam alkoholowy trunek nie zawiera tłuszczów czy węglowodanów , jednak powoduje, że są one magazynowane w organizmie w trakcie łączenia go z posiłkiem. A że alkohol wzmaga apetyt – stwarza idealną okazję, aby nie tylko się napić, ale i najeść. Który alkohol ma najmniej kalorii? Najważniejsze w piciu alkoholu jest umiarkowanie. Dla przykładu: lampka wina ma ok. 150 kalorii, lampka szampana ma ok . 70 kalorii, kieliszek wódki ma ok. 50 kalorii, martini ze spritem ma ok. 150 kalorii .   Po tym zestawieniu można stwierdzić, że wódka to najmniej kaloryczny alkohol. Jednak podczas jednej imprezy często wypija się więcej niż jeden kieliszek, dlatego bardziej praktyczne (i zdrowsze) będzie sięgnięcie po lampkę wina. Jest większe prawdopodobieństwo, że wino zamówisz raz podczas całego spotkania. Kalorie: alkohol, po który możesz sięgnąć podczas diety Kaloryczność alkoholu to nie tylko kalorie z samego alkoholu, ale również produktów, które z nim łączymy. Dlatego osoby starające się utrzymać dietę powinny sięgnąć po lampkę wytrawnego wina, która nie zawiera tłuszczu, niezdrowego cholesterolu i ma mniejszą zawartość cukrów niż w winach półsłodkich i słodkich. Na imprezie sylwestrowej sięgnij tylko po lampkę szampana. Nie powinno się sięgać po piwo, ponieważ nie dość, że jest jednym z najbardziej kalorycznych trunków (jedno piwo to aż ok. 250 kalorii), bardzo wzmaga apetyt, to dodatkowo powoduje duży skok poziomu glikemicznego w organizmie. Wystrzegaj się...

kufle i beczka z piwem
©Givaga/Fotolia
Styl życia
Ile kalorii ma piwo i czy jest tuczące?
Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt.

Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt. Czy piwo tuczy? Łączenie diety odchudzającej z alkoholami z reguły nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że napoje alkoholowe, w tym piwo, są dość kaloryczne . Po drugie indeks glikemiczny piwa jest na bardzo wysokim poziomie (110). Oznacza to, że po jego wypiciu gwałtownie rośnie stężenie glukozy we krwi , co powoduje wyrzut insuliny. To z kolei przyczynia się do szybkiego spadku poziomu glukozy i odczucia wilczego głodu. Zatem jeśli samo piwo pite jest w ramach dziennego zapotrzebowania energetycznego , to nie będzie tuczące. Ale w połączeniu z przekąskami i posiłkami, które często idą w parze z piwnym trunkiem może już okazać się tuczącym i niezdrowym zestawieniem. Tabela kaloryczna piwa Przykładowe piwa wraz z liczbą kalorii   Marka piwa Kaloryczność Carlsberg 160 kcal Corona 210 kcal Dębowe mocne 265 kcal Guineess 199 kcal Heineken 175 kcal Koźlak 250 kcal Lech 205 kcal Leżajsk 225 kcal Okocim 210 kcal Redd's 220 kcal Tatra 230 kcal Tyskie 320 kcal Warka 245 kcal...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner