Rozlewanie szotów na barze.
©Jag_cz/fotolia
Styl życia

Jak przetrwać imprezę – o czym pamiętać, pijąc wódkę?

Trudno wyobrazić sobie całonocną imprezę, na której nie ma w ogóle alkoholu. Najczęściej na stole pojawia się czysta wódka. Należy ją umiejętnie pić – małymi porcjami, zapijając niegazowanymi napojami i przegryzając co jakiś czas przekąskami, a najlepiej zachowując umiar w piciu.

Trudno wyobrazić sobie całonocną imprezę, na której nie ma w ogóle alkoholu. Najczęściej na stole pojawia się czysta wódka. Należy ją umiejętnie pić – małymi porcjami, zapijając niegazowanymi napojami i przegryzając co jakiś czas przekąskami, a najlepiej zachowując umiar w piciu.

 

Żeby rano nie obudzić się z kacem jeszcze przed wyjściem należy zjeść coś pożywnego.

Jak się przygotować do imprezy?

Żeby uniknąć przykrego kaca, dobrze jest jeszcze przed wyjściem na imprezę wypić coś, co spowolni tempo przyswajania alkoholu. Może to być:

 • tłuste mleko – zawiera wapń, który utrudnia wchłanianie alkoholu,
 • gęsty sok pomidorowy – ma dużo potasu, który ma podobne działanie na alkohol jak wapń,
 • koktajl bananowy z sokiem z cytryny – także ma dużo potasu oraz witaminę C i glukozę. Alkohol wypłukuje z organizmu witaminę C, dlatego chcąc uniknąć na drugi dzień kaca, koniecznie trzeba wcześniej albo też w trakcie imprezy przyjąć jej dużą dawkę,
 • duża dawka musującej witaminy C.

Co zjeść przed piciem wódki?

Nie powinno się pić wódki na pusty żołądek. Wcześniej koniecznie trzeba coś zjeść i najlepiej, by posiłek był bogaty w białko i tłuszcze, które spowolnią wchłanianie alkoholu. Dobrym pomysłem jest zjedzenie:

 • pożywnej zupy, np. tłustego rosołu,
 • ryżu z warzywami,
 • piersi z kurczaka.

Ważne, żeby posiłek był sycący i pożywny. Także podczas picia należy co jakiś czas coś przegryzać. Lepiej, żeby były to tradycyjne polskie zakąski, np. małe kanapki i sałatki, a nie czipsy i krakersy, które zawierają dużo podnoszącej ciśnienie krwi soli.

Jak pić wódkę?

Nie należy spieszyć się z piciem wódki – wypijanie duszkiem kieliszków jednego za drugim sprawi, że impreza może dla pijącego bardzo szybko się skończyć. O wiele rozsądniej jest popijać trunek co jakiś czas, koniecznie przegryzając w międzyczasie przekąski i pijąc dużo wody.

Nie powinno się wódki mieszać z winem, piwem czy likierami. Pijąc różnego typu alkohole, popularna jest zasada: zawsze należy pić zaczynając od słabszych alkoholi i kończąc na najmocniejszych, ale nie jest ona do końca potwierdzona.

Czym najlepiej popijać wódkę?

Najchętniej wódkę zapija się słodkimi napojami gazowanymi. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdy nie chce się mieć na drugi dzień kaca, ponieważ duża zawartość dwutlenku węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu. Także popijanie wódki piwem to idealny sposób na szybkie zakończenie imprezy – nie dość, że jest to także napój gazowany, to mieszanie alkoholów działa bardzo negatywnie.

 

Wódkę najlepiej popijać:

 • niegazowaną wodą,
 • wodą z sokiem cytrynowym,
 • sokiem owocowym.

Najlepiej smak wódki maskuje sok z czarnej porzeczki i soki cytrusowe, np. pomarańczowy i grejpfrutowy. Powinny być to jednak w miarę możliwości napoje naturalne i z małą ilością cukru.

 

Jeśli odnosi się wrażenie, że już nie powinno się więcej pić, absolutnie trzeba posłuchać intuicji. W sytuacji, gdy pije się na siłę, jeszcze w trakcie imprezy mogą pojawić nieprzyjemne objawy jak mdłości. Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może doprowadzić do zatrucia alkoholowego


 
 • Łączenie diety odchudzającej z alkoholami z reguły nie jest dobrym pomysłem. Dowiedz się, czy piwo tuczy.
 • Jałowiec pospolity to idealny dodatek do ciężkostrawnych posiłków. Podpowiadamy, jak zrobić nalewkę z jałowca.
 • Im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane. Sprawdź, czy wino tuczy.

Grupa przyjaciół wznosi toast na imprezie.
©Rawpixel.com/stock.adobe.com
Styl życia
Szykujesz się na imprezę? Dowiedz się, co warto jeść i pić przed piciem alkoholu
Przed imprezą najlepiej postawić na tłuszcze i białka, ponieważ to one pozwalają opóźnić szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm. Poza tym przed wypiciem alkoholu można zjeść słodki deser, który będzie składał się z owoców o dużej zawartości fruktozy. Oczywiście ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego pomiędzy drinkami warto pić wodę z cytryną.

Przed imprezą najlepiej postawić na tłuszcze i białka, ponieważ to one pozwalają opóźnić szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm. Poza tym przed wypiciem alkoholu można zjeść słodki deser, który będzie składał się z owoców o dużej zawartości fruktozy. Oczywiście ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego pomiędzy drinkami warto pić wodę z cytryną.   Alkohol i impreza bardzo często skutkują złym samopoczuciem i kacem następnego dnia. Dlatego warto sprawdzić, co najlepiej jeść i pić przed wyjściem ze znajomymi na wieczorową imprezę. Oprócz wspomnianych tłuszczów i białka, można skorzystać także ze specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach, które według producentów gwarantują brak kaca. Jeśli jednak nie masz nic takiego pod ręką, to lepiej postawić na naturalne wspomagacze.   Impreza i alkohol? Owszem, ale nie z pustym żołądkiem!   Jeśli na imprezę wybieramy się z pustym żołądkiem, należy zdawać sobie sprawę, że jest to błąd, który skutkuje złym samopoczuciem następnego dnia. Oczywiście osoba organizująca spotkanie na pewno zadbała o to, aby nie zabrakło imprezowych przystawek , ale przed taką imprezą z alkoholem warto zjeść coś konkretnego. Jeśli zjemy coś sycącego, co będzie bogate w białko i tłuszcze, to alkohol będzie wchłaniał się o wiele wolniej, przez co później odczujemy jego szkodliwe skutki. Można zjeść, np. kanapkę z wędliną, pierogi lub coś innego, co będzie miało dużą zawartość białka i tłuszczu.   Możesz pić alkohol, ale pamiętaj też o innych płynach!   Jeśli pijemy alkohol, to nie wolno popijać go napojami gazowanymi , ponieważ zawierają one dwutlenek węgla, który przyspiesza jego wchłanianie. Natomiast przed pójściem na imprezę, warto wypić...

Butelka i szklany kieliszek.
©Tiko Aramyan/fotolia
Styl życia
Kolorowe shoty – 5 pomysłów na urozmaicenie imprezy
Aby urozmaicić shoty, wystarczy wódkę zamienić na inny mocny alkohol lub wymieszać ją z kolorowymi sokami i syropami. Warstwowe kolorowe shoty wymagają nieco więcej wprawy.

Aby urozmaicić shoty, wystarczy wódkę zamienić na inny mocny alkohol lub wymieszać ją z kolorowymi sokami i syropami. Warstwowe kolorowe shoty wymagają nieco więcej wprawy.   Jednokolorowe shoty wykonujemy, mieszając wszystkie składniki w shakerze . Aby przygotować warstwowe shoty, wlewamy kolejne składniki delikatnie, po ściance kieliszka, lub z użyciem łyżeczki. Kamikaze Kamikaze to jeden z najbardziej popularnych shotów. Przygotowujemy go z użyciem wódki, Blue Curacao i soku z cytryny . Można jednak użyć innych rodzajów wódki i różnych likierów, aby otrzymać różne kolory shotów. Przygotowujemy je jednakowo – wlewamy do shakera, wstrząsamy i przelewamy do kieliszków . Blue Kamikaze: 40 ml wódki, 40 ml Blue Curacao i 40 ml soku z cytryny. Ciemnozielone Kamikaze: 40 ml czarnej wódki, 40 ml Blue Curacao i 40 ml soku z cytryny. Zielone Kamikaze: 40 ml wódki, 40 ml likieru miętowego, 40 ml soku z cytryny. Żółte Kamikaze: 40 ml wódki, 40 ml wódki o smaku marakuja lub innej żółtej, 40 ml soku z cytryny. Czerwone kamikaze: 40 ml wódki, 40 ml wódki o smaku arbuza lub innej czerwonej, 40 ml soku z cytryny. Wściekły pies Aby wykonać „Wściekłego psa”, do kieliszka wlewamy delikatnie: 20 ml soku malinowego, następnie 30 ml wódki, na koniec 5 kropel sosu tabasco. W celu otrzymania różnych kolorów tego shota możemy użyć innych, kolorowych syropów – z czarnej porzeczki, blue curacao, pomarańczowego, imbirowego , miętowego itd. Morska bryza Do przygotowania shota „Morska bryza” potrzebujemy 4 rodzajów alkoholu , które wlewamy do kieliszków kolejno: 10 ml likieru Blue Curacao, 10 ml Romana Sambuca, 10...

Cukrzyca a picie alkoholu
© monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Cukrzyca a alkohol – na co musi uważać cukrzyk na imprezie
Picie alkoholu nie jest zakazane w cukrzycy, ale ma bardzo negatywny wpływ na przebieg choroby. Nawet niewielka ilość alkoholu w cukrzycy typu 2 może doprowadzić do hipoglikemii, która przez osobę nietrzeźwą może nawet nie być zauważona, co stanowi już zagrożenie dla życia.

Picie alkoholu nie jest zakazane w cukrzycy, ale ma bardzo negatywny wpływ na przebieg choroby. Nawet niewielka ilość alkoholu w cukrzycy typu 2 może doprowadzić do hipoglikemii, która przez osobę nietrzeźwą może nawet nie być zauważona, co stanowi już zagrożenie dla życia.   Obecnie lekarze nie zakazują diabetykom spożywania alkoholu , ale stanowczo to odradzają. Zwracają jednak większą uwagę na edukację pacjentów, by ci zdawali sobie sprawę z konsekwencji i świadomie podejmowali decyzję o piciu oraz rozsądnie je planowali. Skutki picia alkoholu w cukrzycy Alkohol bardzo poważnie zaburza przemianę materii , ponieważ uniemożliwia wytwarzanie i wydzielanie przez wątrobę glukozy. W sytuacji, gdy stężenie glukozy wynosi mniej niż 50 miligramów/mililitr, organizm przechodzi w stan hipoglikemii, wymagający szybkiej interwencji . Alkohol prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych – nie tylko wątroby, ale także trzustki i serca, a te są obciążane już przez samą cukrzycę. Limity alkoholu w cukrzycy Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTB) opracowało limity spożycia alkoholu dla cukrzyków. Wynoszą one: dla kobiet – 20 gramów czystego alkoholu etylowego, co równa się jednej lampce wina (200 mililitrów) lub jednemu dużemu piwu (500 mililitrów); dla mężczyzn – 30 gramów czystego alkoholu, czyli półtorej lampki wina (300 mililitrów) lub nieco ponad półtorej butelki piwa (800 mililitrów). Hipoglikemia po alkoholu Choć napoje alkoholowe zwykle zawierają węglowodany, które początkowo podwyższają poziom cukru we krwi, jednak kilka godzin po ich spożyciu cukier drastycznie spada . Jednym z największych niebezpieczeństw picia alkoholu przez cukrzyków jest ryzyko, że hipoglikemia, czyli niedocukrzenie , może...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner