Przyspieszyć metabolizm można stosując odpowiednią dietę i wykonując regularne ćwiczenia. Metabolizm spada pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, ale jest to zależne od wielu czynników.

Reklama

Co robić, by przyspieszyć metabolizm? Przemianę materii można przyspieszyć stosując się do kilku prostych reguł.

Jedz śniadania

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, dlatego też nawet jeśli nie odczuwasz głodu, zmuś się i zjedz je. Powinno być ono pełnowartościowe i bogate w błonnik i węglowodany. Unikaj jedzenia drożdżówek, a postaw na posiłek bardziej pożywny.

Aktywność fizyczna

Zobacz także

Ćwiczenia są niemal najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu. Zacznij uprawiać sport regularnie i najlepiej przeplataj ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami tlenowymi. Te pierwsze wzmocnią masę mięśni, natomiast ćwiczenia tlenowe (pływanie, bieganie, jazda na rowerze) przyspieszą bicie serca i oddychanie. Ćwicz regularnie, najlepiej po 45 minut co drugi dzień. Po 30 minutach od zakończenia treningu zjedz jakiś owoc, np. jabłko czy banana.

Regularne posiłki

Staraj się nie głodować, a jeść regularnie, najlepiej co 3-4 godziny w ciągu dnia po 5 posiłków. Głodówki powodują, że metabolizm spowalnia, a to przyczynia się do tycia. Ostatni posiłek jedz nie później, niż 2-3 godziny przed pójściem spać.

Wysypiaj się

Staraj się spać przez 7-8 godzin. To jest odpowiednia ilość godzin snu dla organizmu, który będzie wypoczęty i będzie funkcjonował tak jak należy. Krótszy sen spowalnia metabolizm.

Woda

Pij duże ilości wody, najlepiej niegazowanej i mineralnej, 2 litry w ciągu dnia. Woda doskonale oczyszcza organizm z toksyn, a już lekkie odwodnienie organizmu przyczynia się do spowolnienia metabolizmu i przemiany materii.

Chłodny prysznic

Reklama

Kąpiele i prysznice bierzmy w chłodnej lub letniej wodzie. Unikajmy wysokiej temperatury, ponieważ zimna woda wspomaga metabolizm i spowalnia starzenie się skóry.

Reklama
Reklama
Reklama