kufle i beczka z piwem
©Givaga/Fotolia
Styl życia

Ile kalorii ma piwo i czy jest tuczące?

Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt.

Kaloryczność piwa będzie zależała m.in. od ilości zawartego w nim alkoholu. To, co może być również zagrożeniem diety to fakt, że piwo wzmaga apetyt.

Czy piwo tuczy?

Łączenie diety odchudzającej z alkoholami z reguły nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że napoje alkoholowe, w tym piwo, są dość kaloryczne. Po drugie indeks glikemiczny piwa jest na bardzo wysokim poziomie (110). Oznacza to, że po jego wypiciu gwałtownie rośnie stężenie glukozy we krwi, co powoduje wyrzut insuliny. To z kolei przyczynia się do szybkiego spadku poziomu glukozy i odczucia wilczego głodu. Zatem jeśli samo piwo pite jest w ramach dziennego zapotrzebowania energetycznego, to nie będzie tuczące. Ale w połączeniu z przekąskami i posiłkami, które często idą w parze z piwnym trunkiem może już okazać się tuczącym i niezdrowym zestawieniem.

Tabela kaloryczna piwa

Przykładowe piwa wraz z liczbą kalorii

 

Marka piwa

Kaloryczność

Carlsberg

160 kcal

Corona

210 kcal

Dębowe mocne

265 kcal

Guineess

199 kcal

Heineken

175 kcal

Koźlak

250 kcal

Lech

205 kcal

Leżajsk

225 kcal

Okocim

210 kcal

Redd's

220 kcal

Tatra

230 kcal

Tyskie

320 kcal

Warka

245 kcal

Żubr

255 kcal

Żywiec

245 kcal

Co przemawia na korzyść piwa

Piwo oprócz kalorii, zawiera także witaminy i minerały. Proces pasteryzacji wpływa na obniżenie zawartości składników odżywczych piwa, zatem to piwa niepasteryzowane są bogatsze w minerały i witaminy. Piwo, dzięki swoim właściwościom moczopędnym i oczyszczającym, polecane jest osobom cierpiącym na problemy z układem moczowym i pęcherzykiem żółciowym. Piwo pobudza również do pracy układ pokarmowy, wzmagając wydzielanie soków żołądkowych. Dzięki zawartości antyoksydantów przyczynia się również do opóźnienia procesów starzenia.

Co przemawia na niekorzyść piwa

Piwa produkowane na masową skalę (a takie są najczęściej wybierane) mają mniej wartości odżywczych, zatem wówczas kufel piwa będzie bliższy kuflowi pustych kalorii. Dodatkowo regularne picie alkoholu (w tym piwa) może przyczyniać się do rozwoju uzależniania, a to z kolei systematycznie wyniszczy organizm. Biorąc pod uwagę fakt, że piwo ma również działanie relaksujące i uspokajające, nietrudno wpaść w pułapkę codziennej porcji takiej formy relaksu.

 

Piwo, pomimo kaloryczności, może znaleźć się okazjonalnie w jadłospisie, jednak dobrze podchodzić do niego z umiarem, w przeciwnym razie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.


lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?
Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina. Kaloryczność różnych rodzajów wina Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu,  im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane . Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane.  Kieliszek wina białego  słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal. Wpływ wina na odchudzanie Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia  trawienie przyswojonych tłuszczów  i cukrów, zatem  metabolizm  jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet  wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol . Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów. Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i...

lampka wina czerwonego i białego
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile kalorii mają wina i czy są tuczące?
Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina.

Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych, a w słodkich winach jest więcej kalorii niż w winach wytrawnych. Zawartość cukru zależy również od jakości wina. Kaloryczność różnych rodzajów wina Z zasady wina białe mają mniej kalorii niż wina czerwone, a wina słodkie mają kalorii więcej niż te wytrawne. Kaloryczność zależy także od jakości produktu, im lepsze wino, tym mniejsze szanse, że jest ono sztucznie dosładzane . Wtedy zawartość cukru w winie zależeć będzie od zawartości cukru w gronach, z których wino zostało wyprodukowane. Kieliszek wina białego słodkiego może mieć od 111 do 213 kcal, wina białego wytrawnego od 107 kcal do 173 kcal, wina musujące do 150 kcal, słodkie wino deserowe od 189 kcal do 275 kcal, natomiast czerwone wina wytrawne zawierają od 135 kcal do 195 kcal. Wpływ wina na odchudzanie Alkohole, w tym także wina, to produkty z wysoką zawartością kalorii. Porcja alkoholu to zatem spora dawka kalorii, ale niestety tzw. Pustych kalorii czyli bez wartości odżywczych. Organizm, który poświęca czas na trawienie alkoholu, spowalnia trawienie przyswojonych tłuszczów i cukrów, zatem metabolizm jest spowolniony, a substancje gromadzone są w tkance tłuszczowej. Dlatego też w wytycznych większości diet wyklucza się z jadłospisu nie tylko słodycze czy tłuste, smażone produkty, ale również alkohol . Alkohol raczej nie idzie w parze z realizacją planu zrzucenia zbędnych kilogramów. Badania dotyczące wpływu alkoholu na apetyt Badania przeprowadzone w Holandii, a opublikowane w The American Journal of Clinic Nutrition pozwoliły sprawdzić, jaki apetyt miały osoby pijące przed posiłkiem wodę, soki owocowe i drinki z wysoką zawartością alkoholu. Wyniki badań wskazują, że osoby, które wybierały drinki, podczas posiłku jadły mniej i wolniej od osób, które wybierały wodę lub sok. Zatem alkohol zmniejsza łaknienie, gdyż...

Piwo
©Givaga/Fotolia
Styl życia
Picie piwa – plusy i minusy
Picie piwa w nadmiarze przyczynia się do uszkodzenia wątroby i trzustki, głównie ze względu na toksyny występujące w nim. Może też prowadzić do uzależnienia alkoholowego.

Picie piwa w nadmiarze przyczynia się do uszkodzenia wątroby i trzustki, głównie ze względu na toksyny występujące w nim. Może też prowadzić do uzależnienia alkoholowego. Piwo – jak powstaje? Piwo jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych. Otrzymuje się je przez fermentację drożdży, wody, słodu jęczmiennego i przede wszystkim chmielu. Co znajduje się w piwie? Woda stanowi 90% objętości piwa, dlatego też jest ono łatwo przyswajalne przez organizm. Piwo jest źródłem magnezu, selenu, potasu i witamin z grupy B (ryboflawiny i kwasu foliowego). Zawiera też witaminę PP – niacynę i kwas pantotenowy, błonnik (2 g/l) i kwas foliowy. Trunek ma przy tym wysoki indeks glikemiczny - 110 i dużo kalorii (43 kcal/100 g). Piwo – czy posiada właściwości prozdrowotne? Umiarkowane picie piwa zmniejsza ryzyko zachorowania na serce . Chmiel, który jest wykorzystywany przy jego produkcji, zawiera flawonoidy, mające działanie antynowotworowe. Oprócz tego, piwo posiada zawiera polifenole, które zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Produkowane z szyszek chmielu, bogatych w lupulinę, humulinę i żywicę pozytywnie wpływa na układ nerwowy i obniża uczucie stresu. Od niedawna wykorzystywane jest do pielęgnacji skóry - można korzystać z kąpieli w piwie. Trunek zawiera witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na włosy, paznokcie i skórę. Drożdże piwne powodują, że skóra staje się gładka i delikatna. Kilka powodów, dla których nie warto jednak pić piwa Piwo, jak każdy inny alkohol, niekorzystnie wpływa na wątrobę . Regularne jego przyjmowanie jest dla wątroby dużym obciążeniem, a tym samym niszczy jej komórki. Piwo przyczynia się również do rozwijania dny moczanowej, czyli choroby, podczas której dochodzi do zapalenia stawów. Ponadto słód jęczmienny, będący składnikiem piwa, pobudza żołądek do wytwarzania kwasu solnego, a tym...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner