Kobieta mierzy obwód talii centymetrem.
©neonshot/Fotolia.com
Styl życia

Dieta Mosleya - Dieta 5:2 - zasady, zdrowie, efekty

Dieta Mosleya - Dieta 5:2 - zasady, zdrowie, efekty

Dieta 5:2, czyli inaczej "dieta krótkiego postu" jest wielkim hitem w USA i Wielkiej Brytanii. Nic w tym dziwnego. Każdy przecież marzy o diecie, podczas której będzie mógł jeść wszystko co lubi, a i tak schudnie.

Dieta Mosleya polega na tym, że przez pierwsze pięć dni jesz wszystko na co masz ochotę, a przez następne dwa stosujesz głodówkę. Czy jednak dieta, którą zachwycił się cały świat działa i  jest zdrowa dla naszego organizmu?

 

Dieta Mosleya - zasady

 

Dieta Mosleya polega na podzieleniu tygodnia na dwie fazy. Przez pierwsze 5 dni jemy wszystko na co mamy ochotę, przez następne 2 stosujemy tzw. głodówki. Na czym one polegają? Nie rezygnujemy całkowicie z jedzenia, lecz bardzo restrykcyjnie obcinamy kalorykę posiłków w te dni. Trzeba przestrzegać z góry określonego limitu kalorii - kobiety 500 kcal, mężczyźni 600 kcal. Jest to bardzo mała liczba, odpowiadająca około 1/4 pełnego zapotrzebowania dziennego. Tworzymy zatem duży deficyt kaloryczny, który przyczynia się do zrzucenia wagi.

W czasie okresu redukcyjnego powinno się stawiać na produkty białkowe - mięso, ryby, nabiał, jajka, a także warzywa. Przez dwa dni trzeba spożywać jedynie dwa posiłki dziennie - śniadanie i kolacje, między którymi powinno być 12 godzin przerwy.

Najlepiej aby dni postne nie występowały od razu po sobie, wtedy ciężej jest utrzymać post i możemy poczuć się słabo.

 

Dieta Mosleya - czy jest zdrowa?

 

Wielu lekarz i dietetyków uważa, że dieta oparta na przerywanej głodówce nie jest najlepszym pomysłem. Może prowadzić do zaburzeń metabolizmu, a także problemów z odżywianiem, jak anoreksja czy wilczy głód. Naprzemienne objadanie się i głodówka zupełnie rozreguluje nasz organizm. 

Drugim aspektem jest to, iż jeśli przez cały tydzień będziemy jeść niezdrowe produkty, to nawet przy deficycie kalorycznym nie będziemy zdrowi. Co prawda schudniemy, ale nie w zdrowy, zrównoważony sposób. 

Brytyjska służba zdrowia National Health Service z jednaj strony skrytykowała dietę 5:2, ze względu na negatywne skutki uboczne: rozdrażnienie, brak energii i problemy z zasypianiem. Z drugiej strony uznała, że zmniejsza ryzyko otyłości, a także zachorowania na cukrzyce czy raka.

Tak na prawdę jedynym sposobem na zdrowe i długotrwałe schudnięcie jest zmiana nawyków żywieniowych, aktywność oraz pełnowartościowa i zrównoważona dieta.

 

Czy Dieta Mosleya działa? - efekty odchudzania

 

Dieta 5:2 przyczyni się do zredukowania wagi pod jednym warunkiem. Nie możemy się objadać nadmiernie w dni bez głodówki. Cały sens odchudzania opiera się na deficycie kalorycznym, który jest budowany przez dwa dni ograniczania jedzenie. Jeśli jednak przez resztę czasu nadrobimy zredukowaną ilość kalorii, to nie masz szans na zrzucenie kilogramów.

Na dłuższą metę dieta ta zaburzy nasz metabolizm, który może zwolnić przez strach przed niedostarczeniem składników odżywczych. Wtedy czeka nas tzw. efekt jojo.

Dieta oprócz efektów wizualnych, według dr Mosleya ma także regulować poziom insuliny i obniżyć poziom złego cholesterolu. Dr Michael Mosley przetestował dietę na swoim organizmie. Zapewnia, że dzięki niej zrzucił 8 kg w sześć tygodni, a poziom cukru i cholesterolu unormował się.

 

 

Zobacz także
rodzaje warzyw

Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

kolorowe warzywa dynia, żółta i zielona papryka

Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie?

Zimowa dieta sportowców – jak powinna wyglądać?

Z czego powinna składać się zimowa dieta osób uprawiających sport?

 

 

zdrowe produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zasady diet „torebkowych”. Czy dieta torebkowa jest zdrowa?
Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo.

Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo. Dieta VLCD a dieta niskokaloryczna Różnica pomiędzy dietą niskokaloryczną a dietą VLCD polega na ilości dziennego spożycia kalorii. W diecie niskokalorycznej dobowy deficyt kalorii to 500-1000 kcal. Dieta VLCD, znana także jako dieta torebkowa, to rodzaj diety bardzo niskokalorycznej – Very Low Calorie Diet. Kaloryczność w diecie VLCD wynosi poniżej 800 kcal dziennie, podczas gdy zwykle spożywamy ok. 2500-3000 kcal dziennie . Produkty i zasady diet „torebkowych” VLCD Produkty w diecie VLCD to sproszkowane koktajle i zupy, które należy zalać lub zmiksować z wodą. Produkty te są niskokaloryczne i dostarczają bardzo małe porcje energii . Dieta torebkowa składa się z kilku faz. Przechodząc na radykalną dietą VLCD, szczególnie na pierwszym etapie, należy pić duże ilości wody. Zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Na początku dobrze też ograniczać wysiłek fizyczny. Intensywne treningi powinny być rozpoczęte dopiero po zakończeniu pierwszego etapu diety VLCD. Ważną zasadą w dietach VLCD jest przebrnięcie przez każdy etap. Nie należy samodzielnie przedłużać poszczególnych faz . Niebezpieczeństwo diet VLCD: efekt jojo, zaparcia i problemy trawienne Diety VLCD mogą powodować poważne spustoszenia w organizmie. Mimo że diety VLCD mogą dawać efekty odchudzania w krótkim czasie, niosą ze sobą poważne ryzyko. Dieta VLCD może powodować niedobory pokarmowe. Na szczególne ryzyko narażone są osoby, które długo stosują dietę torebkową lub dowolnie przedłużają wybraną z faz diety. Specyfiką diety VLCD jest dostarczanie organizmowi niewielu...

świeże owoce i warzywa
©Kurhan/fotolia
Styl życia
Dieta South Beach, czyli nauka zdrowego odżywiania
Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.   Założenia diety South Beach: Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatsona, to nie tyle dieta, co sposób odżywiania na całe życie. Jej celem nie jest szybka utrata wagi poprzez ograniczenie kalorii, a pomoc w zdrowym odchudzaniu, bez uczucia głodu i osłabienia organizmu . Dieta ta składa się z trzech kolejnych faz, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna.   Zasadniczo dieta ta polega na zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i pochodzącymi z ryb, oraz na przyjmowaniu dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym . Dozwolonych produktów można jeść tyle, na ile ma się ochotę – nie trzeba liczyć kalorii, ważyć posiłków i głodzić się. Jest to po prostu plan zdrowego odżywiania, utrwalający zdrowe nawyki żywieniowe. Warto podczas stosowania tej diety uprawiać sport, który poprawi efekty odchudzania. Trzy fazy diety South Beach Pierwsza faza trwa 14 dni . W ciągu jej trwania można jeść warzywa, chude mięso, ryby, chude sery, jaja. Nie wolno jeść słodyczy, owoców, pieczywa i ziemniaków. Należy jeść trzy posiłki dziennie, do tego dwie przekąski i ewentualnie jeden wysokobiałkowy deser , pamiętając, aby zawierał on mało cukru. Podczas tej fazy utrata wagi jest gwałtowna, równocześnie stabilizuje się poziom glukozy we krwi. Celem pierwszej fazy jest właśnie wyeliminowanie glukozy, dzięki czemu pozbywamy się męczącego uczucia ciągłego...

Jabłka
Flickr/Maciej Lewandowski/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Niskotłuszczowa dieta wegańska dra Ornisha: dieta bez mięsa
Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze).

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych, ale i skutecznych metod na odchudzanie. Odrzucenie mięsa w pokarmach sprawi, że szybko zrzucisz zbędne kilogramy. W diecie dra Ornisha należy zamienić produkty mięsne na dużą ilość warzyw, owoców i zbóż (pszenica, orkisz, jęczmień, żyto, kasze). Zasady diety dra Ornisha Ułożenie niskotłuszczowej wdiety wegetariańskiej  musi opierać się na kilku podstawowych zasadach. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że całkowita eliminacja tłuszczu z diety jest niemożliwa. Choćby dlatego, że zawierają go również rośliny. Oto kilka porad, co należy robić, aby zastosować się do zasad diety dra Ornisha:   1. Ważne jest to, aby podczas przygotowywania posiłków wyeliminować ze składników do maksimum tłuszcz zwierzęcy (mięso – wołowe, drobiowe, ryby; masło, smalec, tłusta śmietana), a zastąpić go produktami roślinnymi. 2. Najadać się do syta, ale tylko korzystając z poszczególnych produktów: wszystkie warzywa i owoce (z naciskiem na warzywa strączkowe) i wszystkie dostępne zboża. 3. Nie liczyć kalorii – dieta dra Ornisha opiera na się w dużej mierze na węglowodanach (75% produktów w tej diecie to powinny być właśnie węglowodany), dlatego w ciągu miesiąca zrzucić można tylko ok. 5 kg. 4. Jest to jednak spadek wagi trwalszy niż po tygodniowej głodówce, gdzie skutkiem ubocznym będzie efekt jojo. 5. Jeść częściej, ale w mniejszych porcjach w celu zwiększenia przemiany materii. 6. Zastępować tłuste produkty innymi: do puree ziemniaczanego zamiast masła, dodać chude mleko, do zupy lub sosu zamiast śmietany dodać jogurt naturalny light, do kawy zamiast śmietanki dodać chude mleko light, zamiast żółtego sera (jest w nim ponad 60% tłuszczu), sięgnąć po...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik