urlop majowy w górach
©Igor Mojzes/fotolia
Styl życia

Cztery kierunki na urlop majowy

Maj to początek sezonu urlopowego. Amatorzy rozrywek kulturalnych powinni wybrać majówkę w mieście, miłośnicy aktywnego wypoczynku – majówkę na Mazurach lub w górach.

Jeśli tylko pogoda dopisuje, warto spędzać majówkę w aktywny sposób, uprawiając sport, piesze wędrówki lub jazdę na rowerze. Popularne miejscowości turystyczne w całej Polsce często mają przygotowane gotowe trasy i szlaki. Na wszelki wypadek lepiej wybrać się w miejsce, w którym znajdzie się rozrywkę także podczas deszczu. Pogoda w maju, szczególnie na początku, bywa kapryśna.

Majówka na Mazurach

Majówka na Mazurach to opcja dla osób, które chcą po prostu wypocząć w ciszy i spokoju. Za stolicę Mazur uważa się Mikołajki, które od dawna są Mekką amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych. Innym z najbardziej znanych mazurskich miast jest Giżycko, nieopodal którego jest duże jezioro Niegocin. Właśnie przez nie wiedzie kajakowy Szlak Galindów, będący najkrótszym połączeniem z Jeziora Śniardwy do Giżycka. Oprócz sportów wodnych można także jeździć konno, uprawiać turystykę rowerową lub po prostu spacerować po okolicznych lasach.

Majówka nad morzem

Chociaż maj to jeszcze nie pora na to, by pływać w morzu, to amatorzy kąpieli słonecznych mogą już rozpocząć sezon. Jednak majówka nad Morzem Bałtyckim nie musi ograniczać się do leżenia na plaży. Żegluga Gdańska wprowadziła tramwaje wodne, dzięki którym można pływać z Helu do Gdańska, Sopotu i Gdyni i zwiedzać także tamte miejscowości. Majówkę nad morzem można połączyć z wycieczką zagraniczną. Z Gdyni można się też wybrać na rejs do Bałtyjska, który leży już na terenie Rosji w obwodzie kaliningradzkim. Z kolei z Gdańska odpływają promy do szwedzkiego Nynäshamn, skąd co 30 minut odjeżdża pociąg do Sztokholmu. Wiele nadmorskich miejscowości ma do zaoferowania turystom także ciekawe zabytki, muzea i punkty widokowe na latarniach morskich.

Majówka w górach

Amatorzy wycieczek w góry dzielą się na wielbicieli Tatr i Bieszczad.

 

Zakopane, czyli stolica polskich Tatr, sama w sobie jest pięknym miastem. Jest także punktem wyjściowym do pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą m.in. na Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Rysy czy Giewont. Nawet niezmotoryzowane osoby nie będą miały problemu z tym, żeby dostać się do sąsiednich miejscowości – komunikacja jest bardzo dobrze zorganizowana. Majówka w Tatrach to opcja dla osób aktywnych, ale i miłośników historii, bo w Zakopanem jest mnóstwo wspaniałych zabytków – cmentarzy, kościołów i innych.

 

Bieszczady są zdecydowanie bardziej zacisznym miejscem. Jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych bieszczadzkich tras jest szlak prowadzący na Połoninę Wetlińską. Bardzo dobrą bazą wypadową dla amatorów turystyki pieszej są Ustrzyki Górne, z których można wybrać się na wędrówkę w kierunku takich szczytów, jak Połonina Caryńska, Tarnica czy Wielka Rawka. Majówka w Bieszczadach to raczej propozycja dla osób, które z mapą w ręku lubią same planować swój czas i aktywność.

Majówka kinomaniaka

Spędzenie wolnego weekendu w Warszawie, Katowicach lub innym mieście może być równie atrakcyjne. Wszystko zależy od upodobań. Miłośnicy filmu mogą w maju wybrać się na festiwale filmowe, np.:

  • Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach – odbywający się w połowie maja;
  • Tarnowska Nagroda Filmowa w Tarnowie – festiwal organizowany na przełomie kwietnia i maja;
  • Kino na granicy w Cieszynie – odbywający się w okolicach weekendu majowego;
  • Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA – ma charakter objazdowy i trwający zwykle do połowy maja.

Imprez tego typu jest jednak o wiele więcej, a koniec kwietnia i początek maja to czas, gdy rozpoczyna się na nie sezon. Również w mniejszych miejscowościach często są organizowane małe kina plenerowe. Zostając na majówkę w mieście, warto sprawdzić na regionalnym portalu informacyjnym, co ciekawego będzie się działo w tym czasie.

 

Grupa przyjaciół spędza majówkę w polskich górach.
©ZoneCreative/stock.adobe.com
Styl życia
Majówka w górach – tajemnicze miejsca i rzadko uczęszczane szlaki w Tatrach i Bieszczadach
Majówka w górach – tajemnicze miejsca i rzadko uczęszczane szlaki w Tatrach i Bieszczadach

  Majówka w górach to atrakcyjny, a zarazem częsty pomysł na wiosenny odpoczynek od codziennych obowiązków. Bieszczady i Tatry – to popularne kierunki podróży w pierwszych dniach maja. W tym czasie tłumy turystów zakłócają nasz spokój i uniemożliwiają odpoczynek, co może skutkować rosnącą frustracją i niezadowoleniem. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników polskich krajobrazów jest odkrycie najpiękniejszych nieturystycznych miejsc w naszych, rodzimych, pasmach górskich.   W Polsce występują trzy łańcuchy górskie : Karpaty (Tatry, Pieniny, Beskidy, Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie), Sudety (Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Masyw Śnieżka i inne) oraz Góry Świętokrzyskie (Pasmo Klonowskie, Pasmo Masłowskie, Łysogóry i inne).   Bieszczady – tajemnicze miejsca i mało uczęszczane szlaki Bieszczady są górami niskimi, usytuowanymi w południowo-wschodniej części Polski , a także na terenie Słowacji i Ukrainy. Od lat kojarzone są z niezakłóconym spokojem i harmonią – w końcu nie bez przyczyny do popkultury weszło hasło: „A może, by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. W górach tych funkcjonuje wiele atrakcji turystycznych , m.in. muzea, w których znajdują się dzieła lokalnych twórców czy schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Mimo to Bieszczady pełne są tajemniczych miejsc i rzadko uczęszczanych szlaków. Wśród najciekawszych można wymienić: drewniane cerkwie, które, mimo że są permanentną częścią bieszczadzkich krajobrazów, nie przyciągają rzesze turystów. Oprócz dwóch najpopularniejszych – cerkwi w Smolniku nad Sanem i cerkwi w Turzańsku, wpisanych na listę światowego dziedzictwa, warto odwiedzić także cerkiew w Kopyśnie – małej miejscowości, do której można dojechać terenówką lub dojść pieszo z pobliskiej wsi. Jednakże zwiedzanie tej cerkwi nie należy do...

Windsurfing
© EpicStockMedia/Fotolia.com
Styl życia
Windsurfing, czyli żeglowanie na desce dla początkujących
Windsurfing warto uprawiać latem na spokojnych wodach. Musisz być pełnoletni i mieć dobrą kondycję fizyczną. Naukę możesz rozpocząć na kursie indywidualnym lub grupowym.

Windsurfing warto uprawiać latem na spokojnych wodach. Musisz być pełnoletni i mieć dobrą kondycję fizyczną. Naukę możesz rozpocząć na kursie indywidualnym lub grupowym.   Surfowanie po falach przynosi niezwykłe wrażenia, ale może być też niebezpieczne. Ta dziedzina sportu wymaga dobrej kondycji fizycznej i zasobnego portfela. Windsurfing powstał w drugiej połowie XX wieku, a od 1984 roku jest dyscypliną olimpijską. Na czym polega windsurfing Windsurfing to żeglowanie z użyciem deski oraz specjalnego żagla. Deska zawiera pasy, dzięki którym możliwe jest utrzymanie się na niej. Oprócz tego sprzęt tworzy pędnik żaglowy, czyli maszt, bom i żagiel. Deska musi być dostosowana do wagi trenującego (odpowiednia wyporność) oraz jego wzrostu (wysokość żagla). Jak zacząć trenowanie windsurfingu Uprawianie windsurfingu najlepiej rozpocząć, gdy jest ciepło. Latem nad polskim morzem odbywają się kursy żeglowania na desce , ale w ciągu roku możesz też wyjechać na szkolenia organizowane w ciepłych krajach (np. w Egipcie). Ważna jest także odpowiednia pogoda, czyli brak sztormu, silnego wiatru oraz deszczu. Podstawowy kurs windsurfingu powinien wynosić minimum 12 godzin (teoria i praktyka).   Kursy grupowe są tańsze, niż indywidualne. Ceny zaczynają się od kilkuset do kilku tys. zł. Drożej zapłacisz, jeśli nie posiadasz własnego sprzętu. Zniżki przysługują osobom zaawansowanym oraz stałym klientom. Kto może trenować windsurfing Windsurfing jest przeznaczony dla dzieci lub osób pełnoletnich, ale należy spełnić też inne warunki:   Zasobny portfel – przygotuj się na duże wydatki związane z uprawianiem windsurfingu. Za godzinę nauki zapłacisz 50 zł, za kurs grupowy od 400 zł wzwyż. Sprzęt do windsurfingu to koszt rzędu 5 tys. zł.   Wytrzymałość fizyczna – pamiętaj, że już kilkadziesiąt...

Urlop bez tłumów.
© Jacob Lund/Adobe Stock
Styl życia
Gdzie wyjechać, aby spędzić wakacje z dala od ludzi?
Miejscowości nad morzem, w górach czy na Mazurach w okresie wakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. Większość Polaków już przywykła do tego, że podczas urlopu w tych miejscach nie uniknie się tłumów na ulicach, plażach, szlakach czy w restauracjach. Jednak nawet w czasie wakacji można znaleźć wspaniałe miejsca z dala od ludzi. Na ich znalezienie trzeba poświęcić więcej czasu, ale naprawdę warto!

Miejscowości nad morzem, w górach czy na Mazurach w okresie wakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. Większość Polaków już przywykła do tego, że podczas urlopu w tych miejscach nie uniknie się tłumów na ulicach, plażach, szlakach czy w restauracjach. Jednak nawet w czasie wakacji można znaleźć wspaniałe miejsca z dala od ludzi. Na ich znalezienie trzeba poświęcić więcej czasu, ale naprawdę warto!   Osoby, które mają możliwość zaplanowania urlopu poza sezonem wakacyjnym, mają duże pole manewru. W maju, czerwcu czy wrześniu pogoda w Polsce jest zazwyczaj całkiem przyjemna, a w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nie ma wtedy tłumów. Jak znaleźć atrakcyjne miejsca na wakacje z dala od ludzi? Problem pojawia się gdy ktoś nie może zaplanować wyjazdu w innym terminie niż wakacyjnym, ale ma dosyć wczasów w obleganych miejscach. Z tym często muszą zmierzyć rodzice dzieci w wieku szkolnym. Wprawdzie najmłodsi mogą wcześniej zakończyć naukę i nieco później ją rozpocząć, ale nie zawsze wychodzi to dzieciom na dobre.   Zdecydowanie najbardziej pożądanym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów są nadmorskie miejscowości . Najpopularniejsze miejsca są tak oblegane przez turystów, że w lipcu i sierpniu nawet znalezienie noclegu na kilka nocy graniczy z cudem. Nad polskim morzem są jednak jeszcze takie miejsca, w których można wypocząć bez tłumu turystów dookoła. Można zaliczyć do nich: Piaski - malutka miejscowość na końcu Mierzei Wiślanej, Poddąbie - wieś położona pomiędzy znanymi i obleganymi kurortami: Ustką i Rowami, Karwieńskie Błoto Drugie - wieś w pobliżu znanej i lubianej przez turystów Karwi, Dąbkowice - osada położona kilkanaście kilometrów od Darłowa i kilkadziesiąt od Mielna.   Wszystkie wymienione...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner