Piotr Żyła


Imię: Piotr

Drugie imię: -

Nazwisko: Żyła

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Koziorożec

Data urodzenia: 1987-01-16

Miejsce urodzenia: -

Wzrost: 176

BIO: Piotr Żyła - urodzony w Cieszynie skoczek narciarski, dwukrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata, olimpijczyk z Soczi reprezentujący klub KS Wisła. Piotr Żyła na swoim koncie ma również trzy tytuły mistrza Polski oraz jedenaście innych medali tej corocznej imprezy. Raz zwyciężył w zawodach Pucharu Świata (zawody w Oslo w sezonie 2012/2013), najwyższą lokatą, jaką zajął w Pucharze Świata na koniec sezonu było miejsce 15.
Przygodę ze skakaniem rozpoczął w wieku 8 lat. Pierwszym większym sukcesem Piotra Żyły był srebrny medal konkursu drużynowego na mistrzostwach świata juniorów w 2005 roku. Rok później zadebiutował w Pucharze Świata występem w japońskim Sapporo. Zajął 19. miejsce, co było jego najlepszym wynikiem w sezonie 2005/2006. W kolejnym sezonie Piotr Żyła wystartował w mistrzostwach świata zajmując 35. i 42. miejsce indywidualnie i 5. drużynowo. Po kilku słabszych latach wrócił do formy w sezonie 2010/2011, w którym zajął indywidualnie 19. i 21. miejsce w mistrzostwach świata oraz 4. i 5. miejsce drużynowo. W 2013 roku kilkukrotnie stawał na podium w zawodach Pucharu Świata, a także zdobył z drużyną brązowy medal mistrzostw świata (powtórzył ten wyczyn w 2015 roku). Eksperymentowanie z pozycją dojazdową (słynne garbik i fajeczka) sprawiło, że po odniesieniu sukcesów Piotr Żyła skakał coraz gorzej. Dopiero zmiana trenera z Kruczka na Horngachera poskutkowała poprawą formy. Piotr Żyła był jednym z czołowych zawodników prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni rozgrywanego na przełomie lat 2016/2017. W klasyfikacji generalnej tego turnieju Piotr Żyła zajął świetne drugie miejsce.
Piotr Żyła prywatnie
Żoną Piotra Żyły jest kuzynka najlepszego polskiego skoczka narciarskiego w historii Adama Małysza - Justyna Lazar. Para pobrała się w 2006 roku. Mają dwoje dzieci: Jakuba (2007) i Karolinę (2012).

Znany/a z: -

Związki: -

Osoby powiązane: -

Link WWW: -

Link FB: -

Link Pinterest: -

Link Instagram: -
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index