Marek Piekarczyk

Marek Piekarczyk to znany muzyk rockowy. Z przerwami od 1981 r. jest wokalistą w zespole TSA. Prowadzi też solową działalność artystyczną. Zasiada w jury muzycznego show "The Voice od Poland". Angażuje się charytatywnie, m.in. wspierają działalność Domu Muzyka. Ma troje dzieci, jego pierwszy syn zmarł krótko po porodzie.

Imię: Marek Józef

Nazwisko: Piekarczyk

Pseudonim: nie ma

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.07.1951

r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: wokalista, osobowość telewizyjna, autor tekstów

Osoby - związki: W 1980 r. Piekarczyk wziął ślub z partnerką Ewą, która była od niego 10 lat młodsza. Para czekała na ślub do czasu, aż Ewa będzie pełnoletnia. Wcześniej dziewczyna musiałby uzyskać zgodę za zawarcie związku małżeńskiego. Mimo młodego wieku zostali mocno doświadczeni przez los stratą pierwszego dziecka. W 1998 r. ich małżeństwo się rozpadło. Cztery lata później Piekarczyk poznał Katarzynę. Para wzięła ślub w 2008 r.

Rodzice: Maria i Józef (oficer Wojska Polskiego) Piekarczykowie

Rodzeństwo: Artysta ma dwoje rodzeństwa - Ryszarda i Małgorzatę.

Dzieci: Marek Piekarczyk z pierwszego małżeństwa ma troje dzieci. W 1978 r. na świat przyszedł jego pierwszy syn - Michał. Dziecko było wcześniakiem, zmarło po porodzie. W książce Piekarczyk tak wspomina syna: "Michał urodził się trochę wcześniej, włożyli go do inkubatora i tej samej nocy, z soboty na niedzielę, zmarł. Po prostu zrobili sobie imprezkę na oddziale i nie dopilnowali". Dwa lata później urodził się drugi syn muzyka - Maciej. W 1984 r. Piekarczyk doczekał się córki. Dziewczynce dano na imię Sonia. Z drugiego małżeństwa muzyk ma syna Filipa (ur. 2009 r.).

BIO: Marek Piekarczyk urodził się w 1951 r. w Poznaniu. Zdawał na Wojskową Akademię Techniczną i studiował architekturę, lecz nie udało mu się jej skończyć. Jest absolwentem Studium Rekreacji i Rozrywki - specjalizacja "imprezy masowe dla dzieci". W młodości pracował jako zdun, ceramik i robotnik budowlany. Artysta współpracował z kilkoma zespołami, taki jak: Biała 21, Cechy, Dwustan, Tristan i Izolda, Monastyr, Sektor A, Balls' Power. Jednak najbardziej kojarzony jest z grupą TSA, z którą występuje z przerwami od 1981 r. W latach 90. wyjechał do USA. Pracował tam jako magazynier w centrum handlowym i elektryk. Po kilku latach wrócił do kraju. Marek Piekarczyk zmagał się przez wiele lat z depresją. Mieszkając w USA, został wegetarianinem, a w 2020 r. przeszedł na weganizm. Artysta był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Medal Świętego Brata Alberta (2017 r.), tytuł Honorowego Ambasadora Gniezna (2017 r.), tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia (2013 r.). W 2000 r. przyłączył się do projektu Dom Muzyki, który zajmuje się budową ośrodków dla artystów niepełnosprawnych.

Znany z: Marek Piekarczyk znany jest przede wszystkim z występów w zespole rockowym TSA. Prowadzi również solową działalność artystyczną. Zagrał Jezusa w rock-operze "Jesus Christ Superstar", którą wystawiono ponad 200 razy, wystąpił też w "Klenczonie - poemacie rockowym". W 1982 r. skomponował muzykę do filmu "Koncert" w reżyserii Michała Tarkowskiego. Muzyk wydał w 2014 r. autobiografię. W latach 2016-2018 współprowadził audycję radiową "Buntownik z wyboru", a od 2018 r. program "Rockandrollowa historia świata" w RMF FM.

Funkcja w telewizji: Marek Piekarczyk wystąpił we własnej osobie w takich produkcjach, jak: - film "Dzieci Jarocina" (2000 r.), - serial "Historia polskiego rocka" (2008 r.), - film "Beats of Freedom - Zew wolności" (2010 r.), - film "Jarocin. Po co wolność" (2016 r.), - film "Łazuka... Dzieckiem podszyty" (2018 r.), - serial "Radio, kamera, akcja!" (2020 r.).Piekarczyk w latach 2013-2014 i 2021 występował jako juror w muzycznym show TVP "The Voice of Poland". W 2019 r. zasiadał w jury "The Voice Senior".

Płyty: Piekarczyk nagrywał albumy z wieloma zespołami i solowe. Oto wybrane krążki, na których wystąpił:
 • "Heavy Metal World" (1984 r.), "Rock 'n' Roll" (1988 r.), "52 dla przyjaciół" (1992 r.), "Proceder" (2004 r.) - z TSA;
 • "Źródło" (2009 r.) - solo.


 • Książki: Piosenkarz napisał z Leszkiem Gnoińskim książkę "Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora" (2014 r., Wydawnictwo SQN).

  Nagrody: razem z TSA artysta otrzymał liczne nagrody.

  Link na Instagram: @marekpiekarczyk.official

  Link FB: @MarekPiekarczyk
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index