Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor to jedna z najpopularniejszych polskich prezenterek i dziennikarek. Współprowadziła Festiwal Piosenki Biesiadnej w Mrągowie czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, prowadziła liczne programy Telewizji Polskiej. Obecnie prowadząca programu Polsatu "Nasz nowy dom".

Imię: Katarzyna

Nazwisko: Dowbor

Nazwisko panieńskie: Kokocińska

Pseudonim: brak

Wzrost: 170 cm

Data urodzenia: 7 marca 1959 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: dziennikarka, prezenterka

Osoby - związki: - Piotr Dowbor (małżeństwo od 1978 r.); - Tadeusz Winkowski (narzeczeństwo w latach 80.); - Janusz Atlas (małżeństwo od 1982 r. do 1989 r.); - Grzegorz Świątkiewicz; - Jerzy Baczyński.

Rodzice: entomolog Wiesław Kokociński oraz konserwatorka zabytków Krystyna Kokocińska

Dzieci: Maciej Dowbor (ur. w 1978 r.) i Maria Dowbor-Baczyńska (ur. 1999 r.)

Rodzeństwo: młodszy o 3 lata brat Tomasz

BIO: Katarzyna Dowbor - dziennikarka, prezenterka, prowadząca licznych programów. Urodziła się 7 marca 1959 r. w Warszawie, choć dzieciństwo spędziła w Toruniu, ponieważ jej ojciec został kierownikiem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Katarzyna Dowbor ukończyła tam liceum oraz rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W ich trakcie przeniosła się do Warszawy i ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Należała do dość aktywnych studentek. Działała w "Gazecie Strajkowej", w radiu Centrum czy w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Współtworzyła grupę "I z Poznania i z Torunia", wystąpiła na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej. W wieku 24 lat rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia, a rok później w Telewizji Polskiej. Zajmowała się tam m.in. tworzeniem felietonów do programu "Pegaz" i realizowaniem filmów dokumentalnych. Sprawdziła się też jako konferansjerka oraz współprowadząca program TVP "Studio lato". W 1986 roku była spikerką TVP, a dwa lata później współprowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Na początku lat 90. XX wieku prowadziła takie programy, jak: "Apetyt na zdrowie", "Pytanie na śniadanie", "Ogrodowa Dowborowa", "Alchemia zdrowia i urody" i "Szczęśliwa 13-stka". Wraz ze Sławomirem Świerzyńskim prowadziła Festiwal Piosenki Biesiadnej w Mrągowie. W latach 1994-1998 była radną Rady Miejskiej w Piasecznie. Grała w filmach "Komedia małżeńska" i "Tato", a także w serialach "Na dobre i na złe", "Ekstradycja", "Duża przerwa", "W labiryncie" czy "Jest jak jest". Pod koniec lat 90. XX wieku wystąpiła w reklamach wędlin marki Morliny, a także preparatów do pielęgnacji roślin Substral. Od 1997 roku prowadzi Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd "Art Cup". W 2005 roku prowadziła audycję "Dowborowe towarzystwo" w Radiu Dla Ciebie, a w 2013 roku była współprowadzącą Disco Hit Festiwal, organizowanego przez Polo TV w Kobylnicy. Od 2013 roku prowadzi program Polsatu "Nasz nowy dom", którego misją jest remont mieszkań lub domów osób potrzebujących. Swoje zamiłowanie do koni przelała na serię książek dla dzieci o tytule "Stajnia pod tęczą". W życiu prywatnym trzykrotna mężatka i matka Macieja Dowbora oraz Marii Dowbor-Baczyńskiej. Jej instagramowy profil śledzi ponad 115 tysięcy osób.

Znana z: filmu "Tato", serialu "Ekstradycja 2", programu "Nasz nowy dom" oraz pasji do jazdy konnej. Wraz z pisarzem Marcinem Koziołem stworzyła serię interaktywnych książek o koniach "Stajnia pod tęczą".

Funkcja w filmie:
 • "Król komputerów" jako dziennikarka (1988);
 • "Czarodziej z Harlemu" jako dziennikarka (1988);
 • "Rififi po sześćdziesiątce" jako prezenterka TV (1989);
 • "Tylko strach" jako spikerka TV (1993);
 • "Szczur" jako jurorka konkursu "Najpiękniejsza" (1994);
 • "Tato" jako dziennikarka (1995);
 • "Rób swoje, ryzyko jest twoje" jako była żona Emila (2002).


 • Płyty: brak

  Książki:Katarzyna Dowbor: "Mężczyźni mojego życia", The Facto, 2013;Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł: "Czary na komary. Stajnia pod tęczą", Prószyński Media, 2018;Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł: "Maść na maść. Stajnia pod tęczą", Prószyński Media, 2018;Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł: "Wojna na miny. Stajnia pod tęczą", Prószyński Media, 2018;Katarzyna Dowbor: "Apetyt na życie", Buchmann, 2019.

  Nagrody: Telekamera "Tele Tygodnia" dla programu "Nasz nowy dom" w kategorii najlepszy program rozrywkowy

  LINK Instagram: @katarzyna_dowbor_official


  Link FB: @Katarzyna.Dowbor.FanPage
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index