Kamil Stoch

Kamil Stoch to jeden z najbardziej utalentowanych polskich skoczków narciarskich. Wielokrotnie udowodnił, że ma ducha walki i wielki talent. Świadczą o tym 3 złote medale zdobyte na igrzyskach olimpijskich czy dwukrotny tytuł mistrza świata. Kamil Stoch przygodę ze sportem rozpoczął już jako dziecko. Sumienne treningi, zaangażowanie i talent w ciągu kilkunastu lat uczyniły go jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w Polsce.

Imię: Kamil

Nazwisko: Stoch

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 25.05.1987 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: sportowiec, skoczek narciarski

Osoby - związki: - żona Ewa Bilan (od 2010 roku)

Rodzice: Bronisław i Krystyna Stochowie

Dzieci: brak

Rodzeństwo: Natalia i Anna Stoch

BIO: Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Przygodę ze sportem rozpoczął już w wieku 4 lat i wtedy oddał swój pierwszy skok. Jego sportowym debiutem był udział w Pucharze Świata w Zakopanem w 2004 roku. Wówczas zajął 49. miejsce. Kamil Stoch pierwsze zwycięstwo odniósł w 2011 roku w konkursie na Wielkiej Krokwi. W zawodach Pucharu Świata triumfował kilkadziesiąt razy. Obok Adama Małysza należy do najbardziej utalentowanych, a także utytułowanych skoczków w Polsce. Często występuje w zawodach drużynowych, najczęściej z takimi zawodnikami, jak: Piotr Żyła, Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki. Uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. W 2012 ukończył krakowską Akademię Wychowania Fizycznego i otrzymał tytuł magistra. W 2010 roku poślubił Ewę Bilan, z którą zapoznał się w czasie trwania zawodów w skokach narciarskich w Planicy. Żona jest aktualnie menadżerką sportowca.

Znany z: wielu osiągnięć w sportowych. Trzy razy zdobył złoto na zimowych igrzyskach olimpijskich. Dwa razy został mistrzem świata - raz indywidualnie i raz drużynowo. Uznawany jest za jednego z najzdolniejszych polskich skoczków narciarskich. Jest popularny wśród kibiców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Media społecznościowe Kamila Stocha obserwuje obecnie ponad milion fanów. W 2014 roku skoczek razem z żoną założył własny klub. Szkółka narciarska Kamila Stocha to miejsce dla najmłodszych zawodników, którzy chcą rozwijać się sportowo, marzą, by w przyszłości zdobywać medale w skokach narciarskich. Założeniem mistrza i jego żony było stworzenie placówki, gdzie dzieci mają zapewnioną kompleksową opiekę i pomoc profesjonalnych trenerów, którzy przekażą im swoją cenną wiedzę od podstaw. Szkółka narciarska Kamila Stocha przyjmuje dzieci w wieku 7-11 lat. W 2021 roku w rodzinnym mieście skoczka powstała nowa atrakcja turystyczna "Kamiland", czyli Muzeum Kamila Stocha. W placówce znajduje się około 500 eksponatów związanych z karierą zawodową sportowca. Zwiedzający mogą obejrzeć tam medale olimpijskie, statuetki i puchary, jakie do tej pory zdobył skoczek. W muzeum goście mają również niepowtarzalną okazję poznać, jak wyglądają skoki narciarskie "od kuchni", tj.: zajrzeć do szatni zawodników, obejrzeć dokładnie ich sprzęt oraz wysłuchać opowieści serwisantów.

Funkcja w filmie: brak

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody (najważniejsze):
 • złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi na normalnej skoczni (2014);
 • złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi na dużej skoczni (2014);
 • złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang na dużej skoczni (2018);
 • złoty medal na Mistrzostwach Świata w konkursie drużynowym w Lahti (2017);
 • srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie w konkursie indywidualnym (2018);
 • Kryształowa Kula w Pucharze Świata w 2013/2014 oraz 2017/2018;
 • I miejsce w Pucharze Świata Willingen Five (2018);
 • I miejsce w Pucharze Świata w Planicy (2018);
 • Puchar Świata na Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2016/2017 oraz 2017/2018.


 • Link Instagram: @kamilstochofficial

  Link Facebook: @KamilStochOfficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index