Jarosław Kaczyński


Imię: Jarosław

Drugie imię: -

Nazwisko: Kaczyński

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Bliźnięta

Data urodzenia: 1949-06-18

Miejsce urodzenia: Warszawa

Wzrost: 167

BIO: Jarosław Kaczyński, ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Polski polityk, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, wieloletni poseł, senator, były premier, brat-bliźniak zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po wyborach parlamentarnych na jesieni 2015 roku uznawany za szarą eminencję polskiego życia publicznego - faktycznego “prezesa państwa”, który podejmuje decyzje w najważniejszych sprawach dla kraju.
 
Pierwszy raz świat usłyszał o Jarosławie i Leszku Kaczyńskich bardzo wcześnie, bo już w 1962 roku, kiedy to obaj wygrali casting i zagrali w filmie na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego “O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Mimo dziecięcego sukcesu, nie kontynuował kariery aktorskiej. Skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim - w 1971 roku obronił magisterium, a w 1976 r. zrobił doktorat.
Od lat 70. miał kontakty z antykomunistyczną opozycją w PRL, ale bardziej znany z tej działalności był jego brat Lech. W stanie wojennym nie został internowany, co jest mu wypominane do dziś, jako znak tego, że nie był w opozycji nikim istotnym. Nikt nie zaprzeczy jednak jego istotnemu udziałowi w kształtowaniu wolnej Polski. Uczestniczył w pracach Okragłego Stołu. W wolnej już Polsce, w latach 1990-91 został ministrem - szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Jednak po konflikcie z Wałęsą partii Kaczyńskiego - Porozumienia Centrum, stał się politycznym wrogiem prezydenta. Do tego stopnia, że w 1993 roku maszerował na Belweder z hasłami odsunięcia Wałęsy z urzędu.
Kolejny ważny rok w jego życiu to 2001 - kiedy to wraz z bratem współtworzył partię Prawo I Sprawiedliwość. Cztery lata później jego brat został prezydentem, a kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego partia wygrała wybory parlamentarne. Po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza, 7 lipca 2006 roku Jarosław Kaczyński został premierem. Jego rządy skończyły się spektakularnymi dymisjami, prokuratorskimi śledztwami w stosunku do członków gabinetu i w końcu przyspieszonymi wyborami do Sejmu, które przegrał. To zaczęło czas kolejnych wyborczych porażek.
W 2010 roku przeżył wielką osobistą tragedię - w katastrofie samolotu prezydenckiego, podczas lądowania we mgle w Smoleńsku stracił brata, bratową i wielu współpracowników. Niedługo potem ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich, które jednak przegrał.
Do władzy wrócił w 2015 roku. Najpierw, w czerwcu, wygrał jego kandydat na prezydenta - Andrzej Duda, a na jesieni Prawo i Sprawiedliwość, jako pierwsza partia w najnowszej historii Polski, otrzymała mandat do samodzielnego rządzenia krajem. I zabrała się do tego z dużą gorliwością, u jednych budząc zachwyty, u innych sprzeciw, nawet bardzo zdecydowany - szczególnie po wywołanym przez PiS kryzysie konstytucyjnym.
 
Ciekawostki - czego nie wiecie o Jarosławie Kaczyńskim
- Miał być dziewczynką! Mama Jadwiga przez całą ciążę marzyła, że urodzi dziewczynkę. Wybrała nawet imię - Magdalena.
- Podczas kręcenia filmu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" z Leszkiem większych problemów nie było, ale Jarek "daje do wiwatu wszystkim".
- W dzieciństwie był częstym gościem pogotowia ratunkowego. “Wystarczyła drobna sprzeczka. Przeważnie chłopcy z mojej ulicy - Lisa-Kuli - walczyli z chłopcami z trójki, dużego bloku przy placu Inwalidów. Najpierw chodziłem się do tego bloku bawić w piaskownicy, a potem głównie walczyłem” - opowiadał sam.
źródło "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny”, autor, Michał Krzymowski
Zobacz więcej - 6 rzeczy, których nie wiedzieliście o dzieciństwie Jarosława Kaczyńskiego

Znany/a z: lider partii Prawo i Sprawiedliwość

Związki: -

Osoby powiązane:
 • Marta Kaczyńska
 • Agata Duda
 • Andrzej Duda


 • Link WWW: -

  Link FB: -

  Link Pinterest: -

  Link Instagram: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index