Angelina Jolie


Imię: Angelina

Drugie imię: -

Nazwisko: Jolie

Nazwisko panieńskie: Jolie

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Bliźnięta

Data urodzenia: 1975-06-04

Miejsce urodzenia: -

Wzrost: 173

BIO: Angelina Jolie-Pitt - jedna z najsłynniejszych gwiazd Hollywood. Amerykańska aktorka, reżyserka, ambasadorka dobrej woli UNHCR i członkini Rady Stosunków Międzynarodowych. Zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę Lisy Rowe w filmie "Przerwana lekcja muzyki" oraz trzech Złotych Globów. Największą sławę przyniosła jej jednak rola Lary Croft w cyklu filmów "Tomb Rider", inspirowanych grą komputerową o tej samej nazwie.
Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w wieku siedmiu lat u boku ojca, aktora Jona Voighta w filmie "Szukając wyjścia". Pierwszą znaczącą rolą aktorki była rola w filmie "Hakerzy", na planie którego poznała swojego pierwszego męża. Uwagę krytyków zwróciła odważną rolą modelki Gii Carangi - pierwszej znanej kobiety, która umarła na raka - w filmie "Gia". Rok później na koncie Angeliny Jolie był już aktorski Oscar. Kolejne role potwierdziły jej status gwiazdy, a aktorka coraz aktywniej zaczęła angażować się w działalność humanitarną. W 2014 roku na łamach "The New York Times" aktorka opublikowała tekst, w którym przyznała, że przeszła zabieg podwójnej prewencyjnej mastektomii, na który zdecydowała się po śmierci matki, która przez lata zmagała się z nowotworem.
Obok aktorstwa, Angelina Jolie zajęła się też reżyserią. Ma na swoim koncie trzy fabularne filmy: "Kraina miodu i krwi", "Niezłomny" oraz "Nad morze". W ostatnich latach częściej niż o jej dokonaniach filmowych mówi się o życiu prywatnym aktorki. Wszystko za sprawą rozwodu z Bradem Pittem, a także bardzo intensywnej działalności humanitarnej.
Angelina Jolie prywatnie
Angelina Jolie jest córką pary aktorskiej: Marcheline Bertrand, Jon Voight. Ma brata Jamesa Havena, a jej rodzicami chrzestnymi są aktorzy Jacqueline Bisset i Maximilian Schell. Jolie z bratem po separacji rodziców wychowywali się z matką. Nie utrzymuje dobrych kontaktów ze swoim ojcem.
Na planie filmu "Mr. & Mrs. Smith" poznała Brada Pitta. Mimo że para dementowała plotki o romansie, to w 2005 roku aktorka ogłosiła, że jest w ciąży, a ojcem jej dziecka jest właśnie Pitt. Para jest małżeństwem od sierpnia 2014 roku i wspólnie wychowuje szóstkę dzieci: trójkę biologicznych (Shiloh Nouvel, Vivienne Marcheline Jolie-Pitt i Knoxa Leona), a trójkę adoptowanych (Maddoxa, Paxa oraz Zaharę).
Małżeństwo przeszło jednak poważny kryzys, którego nie dało się załagodzić. We wrześniu 2016 roku aktorka złożyła pozew o rozwód. Od tego momentu Pitt i Jolie nie schodzą z pierwszych stron gazet, a sytuacja osiągnęła taką skalę, że oboje zdecydowali skończyć z publicznym oczernianiem się i praniem brudów. Chcą wziąć cichy rozwód, którego szczegóły będą znali tylko prawnicy i sędzia.
Wcześniej Angelina Jolie była dwukrotnie zamężna. Pierwszym mężem aktorki był aktor Jonny Lee Miller, którego poznała na planie filmu "Hakerzy", a drugim również aktor Billy Bob Thornton.
Angelina Jolie - wybrana filmografia
2015 - Nad morzem
2014 - Czarownica
2010 - Salt, Turysta
2008 - Wanted: Ścigani, Oszukana
2007 - Cena odwagi
2005 - Mr. & Mrs. Smith
2004 - Alexander, Sky Kapitan i świat jutra
2003 - Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia 
2001 - Lara Croft: Tomb Raider, Grzeszna miłość
2000 - 60 sekund
1999 - Przerwana lekcja miłości, Zmęczenie materiału
1998 - Gia
1997 - Udając Boga
1996 - Mojave Moon
1995 - Hakerzy
1993 - Cyborg 2: Szklany cień 

Znany/a z: -

Związki:
 • Brad Pitt (od 2006-01-01)


 • Osoby powiązane: -

  Link WWW: -

  Link FB: https://www.facebook.com/angelinajoliebr/

  Link Pinterest: -

  Link Instagram: https://instagram.com/angelinajolieofficial/
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index