Jolie, Delevingne, Paltrow
East News

Akcja #MeToo #JaTeż podbija Internet. O co chodzi?

Jolie, Delevingne, Paltrow
East News

Sprawa Harveya Weinsteina, który przez wiele lat molestował wiele znanych aktorek, wywołał ogromny skandal na całym świecie. W gronie ofiar hollywoodzkiego producenta znalazły się takie gwiazdy, jak: Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Rosanna Arquette czy Cara Delevingne. Problem molestowania seksualnego nie dotyczy jednak tylko gwiazd show-biznesu. Hollywoodzki skandal sprowokował szeroką dyskusję, dzięki której coraz więcej kobiet mówi wprost: "Ja też jestem ofiarą molestowania".

 

Zobacz: Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Rosanna Arquette były ofiarami Harveya Weinsteina? Wszystko o seksaferze w Hollywood!

 

Akcja #MeToo #JaTeż na czym polega?

 

Wszystko zaczęło się od tweeta aktorki Alyssi Milano, która na fali skandalu z hollywoodzkim producentem Harveyem Weinsteinem, napisała: 

 

- Ja też. Jeśli wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane seksualnie napisałyby "ja też" w statusie, być może pokazałybyśmy ludziom, jaką skalę ma to zjawisko.

 

Kobiety masowo zaczęły przyłączać się do akcji i przyznawać, że padły ofiarą molestowania seksualnego. Akcja obrazuje skalę tego zjawiska i ukazuje, że problem dotyczy niemal wszystkich kobiet bez względu na wiek, status społęczny, wykonywany zawód. Kobiety wykazują się niemałą odwagą, przyznając, że były molestowane zarówno w pracy, jak i w zatłoczonym autobusie w środku dnia. 

 

Przeczytaj też: Techniki radzenia sobie z mową seksistowską

 

Czym jest molestowanie seksualne?

Warto wiedzieć, że molestowanie seksualne jest przemocą seksualną na płaszczyźnie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Molestowaniem seksualnym jest szereg czynności: kontakt fizyczny, niechciany dotyk, obejmowanie, przytualnie, podszczypywanie, niewłaściwe komentarze dotyczące wyglądu, wieku, ubioru czy stanu cywilnego, posługiwanie się seksualnymi skojarzeniami, propozycje i sugestie seksualne, nieprzyzwoite komentarze, gesty i spojrzenia, a nawet umieszczanie w przestrzeni wspólnej kalendarzy, plakatów, zdjęć, które przedstawiają akty kobiece lub męskie, listy i e-maile z treścią o podtekście erotycznym.

 

Polecamy: „Moje serce pękło, kiedy dowiedziałam się o wszystkich kobietach”. Georgina Chapman postanowiła opuścić męża, Harveya Weinsteina!

 

Więcej: Seksafery w Hollywood ciąg dalszy. Ben Affleck oskarżony o molestowanie seksualne! Aktor odpowiada na zarzuty

 

Angelina Jolie była molestowana przez producenta na początku swojej kariery

Angelina Jolie

 

Gwyneth Paltrow przyznała, że była molestowana przez Weinsteina, gdy miała 22 lata

Gwyneth Paltrow w różowej sukni na czerwonym dywanie
ONS

 

Weinstein chciał, żeby Cara całowała się  z inną gwiazdą na jego oczach

Cara Delevingne - fryzura na studniówkę 2015
ONS.pl

Przeładuj

Ida Nowakowska już wybrała imię dla synka? Będzie tradycyjne! "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

zobacz 02:08