badania krwi

Badania krwi, morfologia to podstawowe badania, które każdy powinien regularnie wykonywać. Pozwalają wykryć choroby w stadium, które umożliwia ich leczenie.
Pielęgnarka trzyma w ręku próbkę krwi do badania tsh.
badania diagnostyczne
badania krwi
hormony

Podwyższone TSH i za niskie TSH – normy tyreotropiny, znaczenie wyników, cena badania

Za około 20 złotych można skontrolować, czy tarczyca działa prawidłowo. Tyle kosztuje badanie TSH, czyli tyreotropiny – hormonu wydzielanego przez tarczycę. Nieprawidłowe wyniki mogą być efektem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zwykle wskazówką do diagnozy są występujące objawy.
Anna Harasymiuk
Czym są chromosomy?
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby genetyczne

Chromosomy – czym są, ile ich jest i za co odpowiadają?

Chromosomy są strukturami, kodującymi materiał genetyczny wewnątrz komórek. Odpowiadają one za usposobienie charakterologiczne człowieka, a także jego kolor włosów, oczu i wzrost. Ich budowa ma wpływ na predyspozycje do pewnych czynności, np. gry na instrumencie, a także na tendencję do różnych chorób.
Ewa Zwolak
Kobieta ma wysypkę i drapie się po ramieniu.
badania krwi
choroby dziecięce
rozwój dziecka

Fenyloketonuria – wrodzona choroba metaboliczna: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Fenyloalanina jest aminokwasem egzogennym, który jest podstawowym budulcem białek. Jej nadmiar skutkuje chorobą, nazywaną fenyloketonurią, objawiającą się złym nastrojem i zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Niekiedy może prowadzić nawet do uszkodzenia mózgu, silnych drgawek i nieustannego napięcia mięśni. Jest to wrodzona choroba metaboliczna, na którą nie ma lekarstwa. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i skutków choroby.
Ewa Zwolak
Próbki krwi pobrane od pacjenta do badania.
badania krwi
Choroby

Nadpłytkowość krwi (trombocytoza) – nadmierna liczba płytek krwi: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Nadpłytkowość krwi, nazywana również trombocytozą, spowodowana jest nadmierną liczbą płytek krwi. Może być ona symptomem stanu zapalnego, niedoboru żelaza, choroby alkoholowej, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz przyjmowaniem niektórych leków. Objawy trombocytozy to: częste krwawienia z nosa, przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Niekiedy może pojawiać się również stan podgorączkowy i zaburzenia widzenia. Nadpłytkowość krwi najczęściej leczy się aspiryną.
Ewa Zwolak
mężczyzna krojący wołowinę
odchudzanie
nowotwór
zdrowe odżywianie

Jedzenie mięsa – zagrożenia związane z chorobami oraz zalety produktów mięsnych

Mięso ma dużo dobrze przyswajalnego żelaza, pełnowartościowe białko oraz minerały, takie jak cynk i selen. Jedzenie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa przyczynia się jednak do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, miażdżycy oraz niewydolności nerek. Mięsożercy częściej też chorują na nowotwory oraz zapalenie stawów. Mają oni wyższy wskaźnik testosteronu, co skutkuje większą agresją.
Tomasz Delmaczyński
laborantka badająca próbki krwi
badania krwi
Choroby

Skaza krwotoczna – czym jest? Hemofilia, czyli wrodzona i dziedziczna choroba krwi. Rodzaje, objawy i leczenie

Hemofilia jest jedną z najczęstszych skaz krwotocznych. Najczęstszą postacią jest hemofilia A. U osoby chorej występuje skłonność do powstawania dużych siniaków oraz wylewów do stawów i mięśni. Może dojść nawet do krwotoku w obrębie mózgu będącego zagrożeniem życia.
Natalia Szubiela
Badanie krwi - hemoglobina
anemia
badania diagnostyczne
badania krwi

Badanie hemoglobiny: jakie są normy u kobiet, mężczyzn oraz u dzieci

Hemoglobina (Hb, HGB) jest białkiem, które odpowiada za transport tlenu z krwi do tkanek organizmu. Jej stężenie zależy od płci i wieku. Zbyt wysoki poziom Hb bywa wynikiem odwodnienia. Za niskie stężenie HGB często współwystępuje z anemią.
Agnieszka Wadowska
Jak ustrzec się przed pasożytami
badania diagnostyczne
badania krwi
ból głowy

Pasożyty ludzkie – przyczyny, objawy i sposoby leczenia zakażenia pasożytami

Ludzi najczęściej atakują pasożyty zwierzęce. Na zakażenie nimi szczególnie narażone są osoby, które posiadają psy lub koty. Do infekcji może też dość w wyniku zjedzenia brudnych owoców, surowych ryb, mięsa, a nawet kawioru. Ważna jest profilaktyka, która polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny.
Joanna Jędrzejczyk
Lekarz pobiera krew od dziecka.
badania krwi
Grupy krwi
Dziecko

Zasada dziedziczenia określa, jaką grupę krwi będzie miało dziecko

To, jaką dziecko będzie miało grupę krwi w układzie AB0, zależy od grupy krwi jego rodziców. Zasada ta nosi nazwę praw Mendla.
Anna Harasymiuk
ręka z trzema probówkami krwi do badania
zdrowie
badania krwi

Czynniki krzepnięcia krwi – normy, funkcje

Czynniki krzepnięcia krwi są badane u pacjentów z zaburzeniami hemostazy, skazą krwotoczną czy też podejrzeniami wrodzonego zaburzenia krzepnięcia.
Mateusz Fidut
seks
badania krwi
Testosteron

Mało energii i brak ochoty na seks – wykonaj badanie krwi na testosteron

Badanie krwi oznaczające poziom testosteronu powinien wykonać mężczyzna, który ma obniżone libido i brakuje mu energii do życia. Testosteron wpływa bowiem na zmiany nastroju i osłabienie. Jego poziom można oznaczyć za darmo lub w prywatnej placówce.
Agnieszka Wadowska
trzy probówki wypełnione krwią
anemia
badania krwi
Choroby

Przyczyny i objawy niskiego poziomu hemoglobiny we krwi

Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory.
Ewa Rempała
dziecko, któremu ktoś robi zastrzyk
nowotwór
badania krwi
Choroby

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej a objawy przewlekłej białaczki limfocytowej

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.
Anna Harasymiuk
badania krwi
Choroby

Badanie poziomu chlorków we krwi: kiedy je wykonać, normy, interpretacja

Poziom chlorków we krwi oznacza się zazwyczaj wraz z poziomem innych elektrolitów. Wskazaniem do badania są wymioty, zawroty i bóle głowy. Niski poziom chlorków może oznaczać nadczynność przytarczyc, a wysoki pojawia się w np. przebiegu biegunek.
Agnieszka Wadowska
Pielęgniarka trzyma w dłoni fiolki laboratoryjne z krwią pobraną od pacjenta
badania krwi
Choroby

Monocyty - największe z białych krwinek. Jaką funkcję pełnią w organizmie?

Monocyty należą do grupy leukocytów (białych krwinek). Ich poziom określany jest w oparciu o morfologię krwi. Niewłaściwy poziom monocytów może oznaczać monocytopenię lub monocytozę.
Anna Bartoś
Czerwone krwinki w organizmie człowieka
badania krwi
Choroby

Erytrocyty – czerwone ciałka krwi. Jaka jest ich rola w organizmie?

Erytrocyty to czerwone ciałka krwi (tzw. krwinki czerwone). Wytwarzane są gównie w szpiku kostnym. Erytrocyty transportują tlen do komórek i przenoszą dwutlenek węgla do płuc.
Anna Bartoś
para u lekarza
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Badanie kariotypu: wykrywa choroby genetyczne i pomaga wskazać przyczyny bezpłodności

Badanie kariotypu wykonuje się głównie u kobiet w ciąży przy podejrzeniu chorób genetycznych płodu oraz u kobiet po poronieniach. Czasami badanie kariotypu przeprowadza się u obojga partnerów, szczególnie jeśli para długo i bezskutecznie stara się o dziecko.
Magdalena Ładuniuk
czerwone krwinki
badania krwi
Choroby

Anemia – cztery rodzaje niedokrwistości

Niedokrwistość, inaczej anemia spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza.. Mogą ją wywoływać także choroby przewlekłe i utrata krwi.
Mateusz Fidut
strzykawka i bandaż z krwią
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Hemofilia typu A, B, C, AHA, hemofilia rzekoma oraz ich przyczyny

Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.
Anna Cholewa
słodycze
odchudzanie
zdrowe odżywianie
badania krwi

Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.
Anna Cholewa
Badanie krwi
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Nadmiar trombocytów, czyli płytek krwi – skutki i przyczyny

Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.
Joanna Jędrzejczyk
Badania w ciąży
ciąża
badania diagnostyczne
badania krwi

Test potrójny w ciąży: badania, interpretacja i sprawdzalność wyników

Test potrójny polega na oznaczeniu poziomu alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu (uE3) i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest wykonywany u kobiet w ciąży - pomaga wykryć m.in.zespół Downa lub zespół Edwardsa.
Agnieszka Wadowska
Badanie krwi
badania diagnostyczne
badania krwi
Leukocyty

Leukocytoza, czyli nadmiar białych ciałek i limfocytoza, czyli nadmiar limfocytów we krwi

Leukocytoza, czyli nadmierna liczba białych krwinek (leukocytów), występuje przy wielu chorobach – od zwykłej grypy aż po nowotwory. Limfocyty to szczególny rodzaj leukocytów – ich poziom rośnie przy reakcji organizmu na infekcję.
Agnieszka Bąder
 w przebiegu anemii
zdrowie
badania diagnostyczne
badania krwi

Jaka ilość krwi krąży w twoich żyłach?

Ilość krwi w organizmie człowieka to średnio od 5 do 7 litrów. Niezbyt obfita menstruacja ani regularne oddawanie krwi nie są w stanie zagrozić ludzkiemu zdrowiu, gdyż ubytki krwi są uzupełniane.
Agnieszka Krasa
badanie kobiety ciężarnej
anemia
badania krwi
Choroby

Jak wyleczyć anemię w ciąży?

Jak leczyć anemię? Najlepiej stosować dietę bogatą w pokarmy zawierające żelazo. Warto jeść je razem z sokami owocowymi, zawierającymi witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.
Agnieszka Krasa
Próbka krwi
odporność
badania diagnostyczne
badania krwi

Niski poziom granulocytów - o czym może świadczyć?

Niski poziom granulocytów - o czym może świadczyć?
Justyna Dąbrowska
Sherry Young
anemia
badania krwi
Choroby

Niedokrwistość czyli anemia – jakie są jej rodzaje?

Niedokrwistość może pojawić się w każdym wieku. Dotknięte są nią noworodki, dzieci, młodzież oraz osoby w średnim wieku i starsze.
Mateusz Fidut
smutny chłopiec
anemia
badania krwi
Choroby

Niedokrwistość u noworodków, niemowląt i starszych dzieci

Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.
Magdalena Ładuniuk
mężczyzna w złym nastroju
badania krwi
Choroby
Ciśnienie krwi

Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – wzrosty, spadki i wahania ciśnienia odczuwają meteopaci

Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – wzrosty, spadki i wahania ciśnienia odczuwają meteopaci
Anna Harasymiuk
pobieranie krwi
badania krwi
psychologia

Podaj mi swoją grupę krwi, a powiem ci kim jesteś

Jedną z najbardziej oryginalnych teorii osobowości jest hematopsychologia (blood type personality theory), która bada powiązania między grupą krwi a charakterem człowieka. Wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ brak naukowych dowodów potwierdzających słuszność teorii, ale badania są w dalszym ciągu prowadzone i być może ich wyniki jeszcze nas zaskoczą.
Justyna Dąbrowska
Nasze akcje
Douglas
Lifestyle
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa