Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
smutny chłopiec
© djedzura/Fotolia.com
Styl życia

Niedokrwistość u noworodków, niemowląt i starszych dzieci

Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Niedokrwistość (anemia) u noworodków, niemowląt i dzieci jest najczęściej skutkiem niedoboru żelaza. U niemowlaków i starszych dzieci pierwiastek ten należy uzupełniać włączając do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, warzywa zielonoliściaste, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

 

Pierwsze objawy anemii u dzieci i niemowląt to bladość i skłonność do szybkiego zmęczenia. U starszych dzieci widoczne są też problemy z koncentracją.

 

Diagnoza anemii opiera się na badaniach krwi. Najważniejszym wskaźnikiem jest poziom hemoglobiny. Na niedokrwistość wskazuje występowanie niskiej hemoglobiny wraz z obniżonym MCV i liczbą erytrocytów.

Normy w badaniach na anemię dzieci

Poziom hemoglobiny poniżej normy to pierwsza wskazówka możliwej anemii u dziecka.

Prawidłowa hemoglobina:

  • u noworodka: 13,5 – 19,5 g/100 ml,
  • u niemowlaka (3 miesiące) 9,5 – 12,5 g/100 ml,
  • u dziecka rocznego – 10,5 – 13,5 g/100 ml,
  • u przedszkolaka (3 – 6 lat) – 12-14 g/100 ml,
  • u dziecka w szkole podstawowej – 11,5-14,5 g/100 ml.

Niedokrwistość u noworodka: najczęściej dotyka wcześniaki i dzieci z ciąż mnogich

Noworodek urodzony o czasie zazwyczaj nie jest narażony na niedokrwistość, ponieważ ma duży zapas żelaza zgromadzony w czasie życia płodowego. Anemia może jednak wystąpić u wcześniaków. Jest to spowodowane tym, że żelazo odkłada się w tkankach dziecka w czterech ostatnich tygodniach ciąży. Na niedobór tego pierwiastka cierpią też często noworodki z ciąż mnogich, dzieci urodzone w odstępie nie większym niż 12 miesięcy po starszym rodzeństwie oraz dzieci, których matki miały anemię w ciąży.

Niedokrwistość niemowlęca grozi każdemu dziecku

Zapasy żelaza zgromadzone podczas życia płodowego wystarczają dziecku tylko na 3-6 miesięcy życia. Później zasoby tego pierwiastka zaczynają się wyczerpywać i jest to naturalne u wszystkich niemowlaków. Na tym etapie życia dziecko musi zacząć czerpać żelazo z pożywienia (mleko kobiece zawiera za małą ilość żelaza). W diecie półrocznego dziecka powinny się zatem pojawić produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład mieszanki i przeciery warzywne z dodatkiem mięsa oraz żółtka jaj. Dieta bogata w żelazo znacząco zmniejsza ryzyko późniejszej anemii u dziecka.

Niedokrwistość u dzieci spowodowana nieprawidłową dietą

Anemia u kilkulatków i starszych dzieci najczęściej wiąże się z niedoborem żelaza dostarczanego w diecie. Może to być skutkiem jedzenia zbyt dużej ilości wysokoprzetworzonej żywności. Produkty tego typu powinno się u dziecka zastąpić naturalnymi źródłami żelaza (mięso, soja, warzywa zielonoliściaste). Ważne jest też przyjmowanie kwasu foliowego i witamin z grupy B, które ułatwiają wchłanianie żelaza. Naturalny kwas foliowy znajduje się między innymi w brokułach, szpinaku i sokach z cytrusów, a witaminy B w produktach zbożowych, ciemnym pieczywie i kaszy jęczmiennej.

Niedokrwistość u alergików

Prawdopodobieństwo zachorowania na anemię jest wyższe u dzieci, które cierpią na alergie i uczulenia. Dieta takich dzieci jest zazwyczaj ograniczona ze względu na nietolerancję niektórych produktów, a przez to może nie dostarczać potrzebnej ilości żelaza. Co więcej, alergia na niektóre produkty (na przykład mleko krowie, gluten) może powodować problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Z diety małego alergika ze skłonnością do niedokrwistości powinno się wyeliminować białą mąkę i produkty bogate z wapń, ponieważ hamuje on wchłanianie żelaza.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dieta przy anemii
©greenapple78/Fotolia
Styl życia
Jak wygląda dieta bogata w żelazo? Produkty dla osób z anemią
Podstawą stosowanej przy anemii diety bogatej w żelazo są surowe owoce i warzywa bogate w witaminę C, dzięki której pierwiastek posiadany w niewystarczającym stopniu, może zacząć się wchłaniać do organizmu. Trzeba jeść dużo wątróbki i podrobów, żółtek jaj, zielonych i strączkowych warzyw, produktów pełnoziarnistych i razowych, orzechów i suszonych owoców.

Podstawą stosowanej przy anemii diety bogatej w żelazo są surowe owoce i warzywa bogate w witaminę C, dzięki której pierwiastek posiadany w niewystarczającym stopniu, może zacząć się wchłaniać do organizmu. Trzeba jeść dużo wątróbki i podrobów, żółtek jaj, zielonych i strączkowych warzyw, produktów pełnoziarnistych i razowych, orzechów i suszonych owoców. Anemia a dieta bogata w żelazo Anemię, czyli niedokrwistość , w 80% powodują niedobory żelaza. Odgrywa ono kluczową rolę przy transporcie tlenu w organizmie oraz w rozwoju dziecięcego układu nerwowego. Pierwsze objawy anemii fizjologicznej występują między 3. a 6. miesiącem życia, wyczerpują się wówczas zgromadzone podczas życia płodowego zapasy żelaza.   Anemia, czyli niedokrwistość często spowalnia rozwój intelektualny dziecka . W nieco starszym wieku za niedobory żelaza można całkowicie obwinić niewłaściwe komponowanie diety przez rodziców. Ponadto anemia występuje u kobiet obficie miesiączkujących, dawców krwi, po urazach czy operacjach, u ciężarnych i karmiących piersią, u dojrzewających nastolatków, przy zaburzonym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego, na źle zbilansowanej diecie wegetariańskiej.   "Leczenie" niedokrwistości to przejście na dietę bogatą w żelazo hemowe - zawarte w mięsie oraz niehemowe - pochodzące z produktów roślinnych. Umożliwia to wyrównanie braków składników pokarmowych i skuteczne zapobieganie potencjalnym niedoborom. Dieta musi być zbilansowana, dostosowana do wydatków energetycznych organizmu, bazująca na żelazie pochodzenia zwierzęcego, z regularnymi 5 posiłkami w ciągu dnia, spożywanymi co 3 godziny. Ważne jest także stosowanie łatwo przyswajalnych suplementów diety. Co powinno się jeść na diecie przy anemii Aby umożliwić organizmowi lepsze wchłanianie żelaza, musimy mu zapewnić dużą ilość spożywanej na surowo...

badanie kobiety ciężarnej
© emiliau/Fotolia.com
Styl życia
Jak wyleczyć anemię w ciąży?
Jak leczyć anemię? Najlepiej stosować dietę bogatą w pokarmy zawierające żelazo. Warto jeść je razem z sokami owocowymi, zawierającymi witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.

Jak leczyć anemię? Najlepiej stosować dietę bogatą w pokarmy zawierające żelazo. Warto jeść je razem z sokami owocowymi, zawierającymi witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.   Naturalną reakcją ludzkiego organizmu na przyjmowanie żelaza w tabletkach są ciemniejsze stolce i trudności z wypróżnianiem. Badania na anemię – rozpoznawanie choroby Anemię wykrywa się, regularnie wykonując morfologię krwi . Rozwija się ona w sytuacji niedoboru pierwiastków (np. żelaza) i witamin (np. B12), niezbędnych do procesów krwiotwórczych. Gdy poziom hemoglobiny spanie poniżej 11 g/dl, a hematokrytu poniżej 33%, występuje groźna dla płodu anemia. Kobiety ciężarne powinny poddawać się badaniu krwi co 4-6 tygodni. Przy podejrzeniu niedostatecznego poziomu żelaza we krwi, lekarz może zalecić dodatkowe badania: oznaczenie poziomu żelaza w surowicy krwi. Leczenie anemii Sposób leczenia anemii zależy od jej przyczyn i stopnia jej zaawansowania. Niskiemu poziomowi hemoglobiny i hematokrytu we krwi może towarzyszyć mała objętość erytrocytów (czerwonych krwinek). Zaleca się wtedy wykonanie dodatkowych badań mających sprawdzić zawartość żelaza we krwi. Przy dużej objętości erytrocytów, zwanej MCV, istnieje podejrzenie anemii wywołanej niedoborem kwasu foliowego oraz witaminy B12. Przy niskim poziomie czerwonych krwinek i hemoglobiny warto suplementować organizm wielowitaminowymi preparatami zawierającymi żelazo. W poważniejszych sytuacjach przepisywane są preparaty żelaza. W celu zwiększenia wchłanialności żelaza, tabletki warto popijać sokami pomidorowymi lub z ciemnych owoców i przyjmować je na pół godziny do godziny przed posiłkiem. Najczęstsza dawka żelaza przy łagodnej postaci anemii to 120 mg na dobę, a w poważniejszych przypadkach zaleca się podawanie pierwiastka dożylnie lub wykonuje się transfuzję krwi (np. przy obfitych krwawieniach)....

głowa dziewczyny w liściach
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Niedokrwistość, czyli kiedy w organizmie brakuje żelaza
Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu. Czym jest niedokrwistość? Osoby, u których występuje niedokrwistość, mają bardzo niewielkie czerwone krwinki o dużo mniejszej zawartości hemoglobiny niż u ludzi zdrowych. Jest to związane z zaburzeniami wytwarzania hemu, spowodowanymi niedoborem żelaza. Ten czerwony barwnik krwi spełnia funkcje transportujące. Dostarcza wszystkim organom tlenu – przyłącza go w płucach i uwalnia w tkankach. Kto znajduje się w grupie szczególnego ryzyka? Kiedy zdolność wchłaniania we krwi ulega upośledzeniu, to znak, że w organizmie brakuje żelaza. Może się tak stać – i to jest najczęstszą przyczyną – że jego niedobór wynika z nieodpowiedniej diety. Szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie, którzy nie jadają bogatych w żelazo mięs, jaj czy ryb i nie zastępują żelaza żadnymi suplementami. Jeszcze częściej na niedokrwistość zapadają ci, którzy poddają się restrykcyjnym dietom i głodówkom, ale jej wystąpienie możliwe jest także w momencie poważnej utraty krwi, np. przy porodzie. Na anemię cierpią też zazwyczaj anorektycy. Objawy niedokrwistości Rola hemoglobiny dla organizmu jest nieoceniona, dlatego kiedy zaczyna jej brakować, pojawiają się liczne objawy. Jako pierwsze odczuwamy suchość skóry i związane z nią bolesne pękanie kącików ust . Pogarsza się również stan włosów i paznokci , które zaczynają się łamać. W wyniku długotrwałego i znacznego niedoboru żelaza pojawia się osłabienie. Męczymy się coraz częściej , czemu niejednokrotnie towarzyszą zawroty i bóle głowy , a także zaburzenia koncentracji i uwagi . Niekiedy dochodzi także do...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner