słodycze
© natashamam35/Fotolia.com
Styl życia

Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

 

Chorzy na cukrzycę typu 1. obniżają poziom cukru poprzez wstrzyknięcie sobie insuliny. O właściwy poziom cukru we krwi można też dbać na inne sposoby, m.in. dzięki diecie.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik piernikowy

Glukoza – co to jest

Glukoza jest cukrem prostym, który dla wielu organizmów stanowi podstawowe źródło energii niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Źródłem glukozy są spożywane przez człowieka węglowodany, które przetwarzane są do postaci glukozy w przewodzie pokarmowym. Glukoza wchłaniana jest następnie z jelita cienkiego do krwi, a wraz z nią transportowana do komórek organizmu dostarczając im energii. Jeżeli wchłanianie glukozy jest zaburzone, gromadzi się ona we krwi, podczas gdy komórki organizmu pozostają „niedożywione”. Prowadzi to często do hiperglikemii, stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie wysokie.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo

U dorosłego, zdrowego człowieka prawidłowe stężenie cukru we krwi powinno na czczo wynosić mniej niż 100 mg/dl. O hiperglikemii można mówić wtedy, kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 100 mg/dl. Przy cukrzycy poziom cukru przekracza 200 mg/dl. Poziom cukru można zbadać podczas badań laboratoryjnych. Należy zgłosić się w tym celu na czczo na pobieranie krwi. Próbka krwi zostanie przeanalizowana i oznaczone zostanie stężenie glukozy w surowicy na czczo i jeśli jest taka potrzeba – po obciążeniu glukozą (czyli po spożyciu 75 mg glukozy). Szacunkowe badanie można też przeprowadzić samodzielnie za pomocą glukometru.

Przyczyny i konsekwencje hiperglikemii i cukrzycy

Hiperglikemia najczęściej ma podłoże genetyczne. Osoby, w których rodzinie były przypadki cukrzycy, mają do niej większe predyspozycje niż inni. Dodatkowe czynniki takie jak duża ilość żywności o wysokim indeksie glikemicznym w diecie, siedzący tryb życia, nadwaga, stres, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia hiperglikemii. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi występuje też często u kobiet w ciąży.

 

Zaniedbana hiperglikemia, która utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do rozwoju cukrzycy i może powodować poważne zakłócenia w pracy nerek, skutkować uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych. Niekiedy prowadzi do utraty wzroku, śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci. Cukrzyca ciążowa może być przyczyną makrosomii, czyli zbyt dużej wagi urodzeniowej dziecka, co w konsekwencji może wywołać komplikacje okołoporodowe. Stąd tak ważne jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i obniżanie go, kiedy zaczyna osiągać nieprawidłową wartość.

Dieta, która obniży poziom cukru we krwi

W diecie osób, które chcą obniżyć poziom cukru we krwi, powinno znajdować się pełnoziarniste pieczywo oraz makarony, a także kasze i otręby. Zawierają one witaminy z grupy B, które ułatwiają przemianę glukozy w energię. Warto również jeść dużo świeżych warzyw, które zawierają błonnik. Sprawia on, że cukry są trawione dłużej, a poziom glukozy we krwi wzrasta po posiłku stopniowo, a nie gwałtownie. Szczególnie zalecane są warzywa, takie jak: cykoria, kapusta, ogórki, cukinia, pomidory, seler, szczaw, brokuły, cebula oraz zielona papryka. Należy też wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. Żeby utrzymać optymalny poziom cukru we krwi, należy unikać potraw o wysokim indeksie glikemicznym, np. kukurydzy i produktów z mąki kukurydzianej, a także płatków kukurydzianych, białej mąki (i pieczywa, które jest z niej upieczone), chipsów, smażonych ziemniaków, soków owocowych i słodzonych napojów. Wysoki indeks glikemiczny mają również czerwone warzywa po obróbce termicznej – zwłaszcza marchewka i buraki.

Zmiana stylu życia pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Ruch na świeżym powietrzu pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała i obniżyć poziom cukru we krwi. Osobom, które cierpią na hiperglikemię, poleca się spacery i jazdę na rowerze.

 

Przyczyną gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi może być również silny stres. Aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, należy nauczyć się konstruktywnie radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Czasem wystarczy wziąć w trudnym momencie 10 głębokich oddechów. Jeśli jednak reakcje danej osoby na stres są nieadekwatne lub stres w jej życiu jest nieunikniony (np. związany z wykonywaną pracą), powinna ona rozważyć psychoterapię lub trening radzenia sobie ze stresem. Takie działania przyniosą długotrwałe efekty.

Zastrzyk z insuliny pozwala szybko obniżyć stężenie glukozy we krwi

W przypadku, kiedy niefarmakologiczne sposoby obniżenia poziomu glukozy nie pomagają, podaje się insulinę. Zastrzyki insulinowe stanowią standardowe postępowanie u osób z cukrzycą typu 1. W przypadku cukrzycy typu 2. oprócz zastrzyków można stosować też tabletki insulinowe. Plan podawania insuliny zawsze ustalany jest przez lekarza.


Hiperglikemia
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Hiperglikemia: na co powinni uważać chorzy na cukrzycę
Hiperglikemia, inaczej przecukrzenie, to schorzenie związane z cukrzycą. Polega na podniesieniu poziomu cukru we krwi znacznie powyżej dopuszczalnych norm. Hiperglikemia utrzymująca się w organizmie przez cały czas może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Hiperglikemia, inaczej przecukrzenie, to schorzenie związane z cukrzycą. Polega na podniesieniu poziomu cukru we krwi znacznie powyżej dopuszczalnych norm. Hiperglikemia utrzymująca się w organizmie przez cały czas może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.   Podstawowe postępowanie przy ryzyku hiperglikemii to regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Diabetycy powinni badać krew zarówno na czczo , jak i po posiłku, ponieważ wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo przecukrzenia. Normy cukru we krwi: kiedy mówi się o hiperglikemii Prawidłowy poziom glukozy we krwi w badaniu na czczo powinien wynosić poniżej 100 gramów na decylitr. Przekroczenie 125 gramów na decylitr oznacza cukrzycę. O hiperglikemii można mówić, kiedy stężenie cukru przekroczy 180 gramów na decylitr. Jakie są przyczyny hiperglikemii? Hiperglikemia jest najczęściej spowodowana nieprawidłowym postępowaniem przy cukrzycy.   Do głównych przyczyn hiperglikemii zalicza się: pominięcie przyjęcia insuliny, zbyt obfite posiłki, za duża ilość zjadanych węglowodanów , forsowny wysiłek fizyczny, przyjmowanie leków sterydowych, zakażenia i infekcje, stres. Zwiększone pragnienie i sucha skóra mogą świadczyć o hiperglikemii – objawy przecukrzenia Pierwsze objawy hiperglikemii nie są gwałtowne i często zostają zignorowane przez diabetyków.   Są to między innymi: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu , szczególnie w nocy, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją , senność, przemęczenie, spadek masy ciała.   Hiperglikemia utrzymująca się nieustannie przez kilka tygodni daje wyraźniejsze objawy .   Należą do nich: problemy...

Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik