ręka z trzema probówkami krwi do badania
© normankrauss/Fotolia.com
Styl życia

Czynniki krzepnięcia krwi – normy, funkcje

Czynniki krzepnięcia krwi są badane u pacjentów z zaburzeniami hemostazy, skazą krwotoczną czy też podejrzeniami wrodzonego zaburzenia krzepnięcia.

Czynniki krzepnięcia krwi są badane u pacjentów z zaburzeniami hemostazy, skazą krwotoczną czy też podejrzeniami wrodzonego zaburzenia krzepnięcia.

 

Białka, stanowiące czynniki krzepnięcia krwi są niezbędne do tworzenia się skrzepów. Powstają w wątrobie i są transportowane w chwili zranienia do miejsca krwotoku.

Czym są czynniki krzepnięcia krwi?

Czynniki krzepnięcia krwi to grupy białek, które biorą udział w procesie gojenia ran. Są niezbędne do prawidłowego krzepnięcia. Ich nieprawidłowe stężenie może powodować niekontrolowane krwawienie, uszkodzenia naczyń krwionośnych lub przedłużenia procesu hamowania wypływu krwi z organizmu (taki proces nazywany jest hemostazą).

 

Osoczowe czynniki krzepnięcia krwi:

 • I – fibrynogen, 
 • II – protrombina, 
 • V – proakceleryna, 
 • VII – prokonwertyna, 
 • VIII – czynnik antyhemofilowy A, 
 • IX – czynnik antyhemofilowy B 
 • X – czynnik Stuarta – Prowera, 
 • XI – czynnik antyhemofilowy C 
 • XII – czynnik Hagemana, 
 • XIII – czynnik stabilizujący fibrynę.

Badania czynników krzepnięcia krwi

Osoba która chce zbadać czynniki krzepnięcia krwi w pierwszej kolejności powinna wykonać testy aPTT i INR. Badanie aPTT, inaczej czasu kaolinowo-kefalinowego, pozwala stwierdzić ewentualny niedobór czynnika VII lub witaminy K. Test INR, nazywany też czynnikiem oceniającym sprawność zewnątrzpochodnego układu aktywacji protrombiny, ocenia, jak szybko krzepnie krew. Jeśli te badania dadzą złe wyniki, zalecane jest badanie czynników krzepnięcia krwi, które pozwoli określić ich przyczyny. Nie trzeba być na czczo. Aby określić czynniki krzepnięcia krwi pobierana jest próbka krwi żyły znajdującej się w wewnętrznej części łokcia.

Normy czynników krzepnięcia krwi

Norma dla czynnika pierwszego, fibrynogenu, wynosi 1,5-3,5 grama na litr. Większe stężenia mogą występować u osób w podeszłym wieku i mających problemy z nadwagą. Pozostałe czynniki krzepnięcia krwi są przedstawiane w wartości procentowej normy:

 • czynniki V, VI, IX, X, XI, XII – 70–130% normy,
 • czynniki VIII – 50–150% normy,
 • dla czynnika XIII nie ma określonej normy.

Czynniki krzepnięcia krwi – niedobór a nadmiar

Czynnik krzepnięcia krwi I -  fibrynogen
Niedobór fibrynogenu występuje u osób z:

 • z zespołem rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego,
 • z ciężką chorobą wątroby,
 • z chorobami genetycznymi np. wrodzoną afibrynogemią.

Zbyt wysoka wartość pojawia się u pacjentów:

 • z cukrzycą,
 • palących,
 • starszych,
 • z miażdżycą tętnic,
 • kobiet w ciąży,
 • zatorem tętnicy płucnej,
 • ze stanem zapalnym.

Czynniki krzepnięcia krwi II, V i VII

 • Czynnik II – jego niedobór może oznaczać niedobór witaminy K.
 • Czynnik V – wartości poza normą oznaczają występowanie choroby genetycznej np. parahemofilii.
 • Czynnik VII – niedobór oznacza choroby wątroby, zbyt małą ilość witaminy K w organizmie, zaś nadmiar występuje u osób starszych, kobiet w ciąży i mających problem z otyłością.

Czynniki krzepnięcia krwi VIII, IX i X

 • Czynnik VII – niedobór tego czynnika pojawia się w przebiegu chorób autoimmunizacyjnych, alergii na leki i hemofilii. Większe stężenie czynnika występuje u kobiet w ciąży, podczas ćwiczeń aerobowych i zakrzepicy żylnej.
 • Czynnik IX – zmniejszona wartość oznacza choroby dziedziczne np. hemofilia typu B, niedobór witaminy K, choroby wątroby i zespół nefrytyczny. Stężenie czynnika IX rośnie z wiekiem i podczas stosowania środków antykoncepcyjnych.
 • Czynnik X - niedobór czynnika może być spowodowany brakami witaminy K w organizmie, występowaniem szpiczaka mnogiego lub obniżeniem poziomu białek w wątrobie. Może powodować krwawienie z nosa jak i wylewy dostawne.

Czynnik krzepnięcia XI, XII i XIII

 • Czynnik XI – zmniejszona wartość oznacza dziedziczny jego niedobór.
 • Czynnik XII – krąży w organizmie w postaci nieaktywnej.
 • Czynnik XIII – jego niedobór może oznaczać choroby wątroby i ostrą białaczkę szpikową.

Czynniki krzepnięcia krwi, a witamina K

Czynniki krzepnięcia krwi II i VII wymagają odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w witaminę K. Jej niedobór może powodować zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z gojeniem się ran i powstawanie krwotoków wewnętrznych.

 

probówki z krwią
© Christian Schwier/Fotolia.com
Styl życia
Badania krzepliwości krwi: wskazania do wykonania i interpretacja wyników koagulogramu
Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.

Badania na krzepliwość krwi, czyli koagulogram, wykonuje się przed każdą operacją.. Badania krzepliwości krwi warto zrobić przy krwawieniach w obrębie układu pokarmowego . Cena koagulogramu to około 50 złotych.   Krzepliwość powinny oznaczyć kobiety, które odstawiają antykoncepcję hormonalną i planują zajście w ciążę. Estrogen w tabletkach zwiększa krzepliwość i sprzyja zatorom. Jak wygląda badanie krzepliwości krwi? Badanie krzepliwości krwi jest wykonywane z próbki krwi pobieranej z żyły łokciowej. Przed badaniem najlepiej nie jeść minimum 8 godzin. Nie jest to jednak wymagane. Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla osób ubezpieczonych jest ono bezpłatne.   Warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Przed wykonaniem koagulogramu trzeba zrezygnować z przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi. Kiedy należy wykonać koagulogram? Koagulogram wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie zaburzeń krzepliwości. Wskazują na to: krwawienia z dziąseł (np. przy myciu zębów) i z nosa, krwawienia pozamiesiączkowe lub bardzo obfity okres, długotrwałe krwawienia po zranieniach, pojawianie się siniaków po niewielkich uderzeniach, wybroczyny na błonach śluzowych i skórze. Krzepliwość krwi bada się również u osób:  przyjmujących leki wydłużające proces krzepnięcia,  po operacjach serca,  które przyjmują preparaty przeciwzakrzepowe, cierpiących na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, z podejrzeniem chorób wątroby, z zaburzeniami rytmu serca. Koagulogram – normy Koagulogram jest badaniem na krzepliwość, w którym oznacza się liczbę płytek krwi odpowiadających za krzepnięcie krwi . Prawidłowy wynik to 150 do 400 tysięcy płytek na...

Pobieranie krwi z próbki.
©curlymary/fotolia
Styl życia
Hemofilia – czyli skaza krwotoczna. Przyczyny, objawy i leczenie
Co to jest hemofilia? Najprościej rzecz ujmując, to genetyczne upośledzenie procesu krzepnięcia krwi. Jest ono niezwykle rzadkie – odnotowuje się przypadki hemofilii w stosunku 1:10 tys. Typowymi objawami hemofilii są: wysoka podatność na zasinienia, dłużej (niż przeciętnie) trwające krwawienia z ran oraz samoistne krwotoki wewnętrzne. Leczenie polega na łagodzeniu skutków choroby.

Co to jest hemofilia? Najprościej rzecz ujmując, to genetyczne upośledzenie procesu krzepnięcia krwi. Jest ono niezwykle rzadkie – odnotowuje się przypadki hemofilii w stosunku 1:10 tys. Typowymi objawami hemofilii są: wysoka podatność na zasinienia, dłużej (niż przeciętnie) trwające krwawienia z ran oraz samoistne krwotoki wewnętrzne. Leczenie polega na łagodzeniu skutków choroby.   Hemolitykami są przede wszystkim mężczyźni. Zachorowalność kobiet na krwawiączkę jest bardzo niska. Nie jest prawdą, że osoba cierpiąca na hemofilię w wyniku drobnego skaleczenia wykrwawi się na śmierć. Z hemofilią można normalnie funkcjonować – pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa, przyjmowania leków i częstych badań kontrolnych. Co to jest hemofilia? Hemofilia to choroba genetyczna zaliczana do grupy skaz krwotocznych. Spowodowana jest deficytem czynników krzepnięcia krwi, tj: czynnik antyhemolityczny - VIII, czynnik Christmasa - IX, czynnik Rosenthala - XI. Przyczyny i dziedziczenie hemofilii Występowanie hemofilii uzależnione jest od uszkodzenia genu chromosomu X. Hemofilia to choroba sprzężoną z płcią i najczęściej dziedziczna . Oznacza to, że w przypadku, gdy ojciec jest chory i matka zdrowa, ich synowie będą również zdrowi , natomiast córki staną się nosicielkami. W sytuacji, gdy ojciec jest zdrowy a matka jest nosicielką uszkodzonego genu prawdopodobieństwo, że urodzeni z tego związku synowie będą hemofilikami, a córki nosicielkami wynosi 50%.   Bardzo rzadkim i nietypowym przypadkiem hemofilii jest sytuacja, w której kobieta jest chora, ponieważ jej matka jest nosicielką i ojciec hemofilitykiem.   Warto również zaznaczyć, że około 30%. przypadków występowania hemofilii związane jest z mutacją genu i nie wynika z tzw. historii rodzinnej....

probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie
Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.   Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi . Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep. Zaburzenia związane wahaniami PLT W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń: Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl. Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner