Próbki krwi pobrane od pacjenta do badania.
©Sherry Young/Fotolia.com
Styl życia

Nadpłytkowość krwi (trombocytoza) – nadmierna liczba płytek krwi: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Nadpłytkowość krwi, nazywana również trombocytozą, spowodowana jest nadmierną liczbą płytek krwi. Może być ona symptomem stanu zapalnego, niedoboru żelaza, choroby alkoholowej, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz przyjmowaniem niektórych leków. Objawy trombocytozy to: częste krwawienia z nosa, przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Niekiedy może pojawiać się również stan podgorączkowy i zaburzenia widzenia. Nadpłytkowość krwi najczęściej leczy się aspiryną.

Nadpłytkowość krwi, nazywana również trombocytozą, spowodowana jest nadmierną liczbą płytek krwi. Może być ona symptomem stanu zapalnego, niedoboru żelaza, choroby alkoholowej, nadmiernego wysiłku fizycznego oraz przyjmowaniem niektórych leków. Objawy trombocytozy to: częste krwawienia z nosa, przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Niekiedy może pojawiać się również stan podgorączkowy i zaburzenia widzenia. Nadpłytkowość krwi najczęściej leczy się aspiryną.

 

Trombocyty (PLT), czyli płytki krwi, regulują procesy krzepnięcia krwi. U osób dorosłych ich norma wynosi 140-400 tys. na m3 krwi. Wśród najczęstszych schorzeń, związanych z nieprawidłową liczbą trombocytów, można wymienić: trombocytopenię, trombocytozę oraz trombastenię.

Kasia gotuje z Polki.pl: parówki w cieście francuskim

 

Nadpłytkowość krwi – objawy

 

Głównym objawem nadpłytkowości krwi są częste krwawienia z nosa, z przewodu pokarmowego oraz z dróg moczowych. Niekiedy symptomom tym mogą towarzyszyć częściowe niedowłady kończyn, napady padaczkowe, zaburzenia widzenia, uczucie drętwienia (najczęściej rąk, palców i ramion) oraz stany zapalne zębów. Ponadto przy nadpłytkowości może pojawiać się również: stan podgorączkowy, świąd skóry oraz niekontrolowana utrata masy ciała.

 

Trombocytoza – przyczyny

 

Przyczyny trombocytozy uzależnione są od rodzaju schorzenia. Wyróżnia się nadpłytkowosć samoistną (pierwotną) oraz nadpłytkowosć wtórną. Pierwsza z nich jest wynikiem mutacji genetycznej, w wyniku której dochodzi do nadprodukcji płytek krwi. Natomiast trombocytoza wtórna jest jednym z objawów stanów zapalnych, usunięcia śledziony, niedoboru żelaza, choroby nowotworowej, choroby alkoholowej, nadmiernego wysiłku fizycznego. Może się ona również pojawić u krwiodawców oraz u kobiet, przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.

 

Nadpłytkowość krwi – sposoby leczenia

 

Leczenie trombocytozy polega na podawaniu aspiryny, w dawce nieprzekraczającej 100 mg na dobę. Niekiedy wdraża się również leczenie cytoredukcyjne, które polega na zmniejszeniu liczby płytek krwi poprzez podawanie preparatów przeciwzakrzepowych. Tego typu leczenie wdraża się u osób powyżej 60. roku życia, a także u osób, które mają za sobą epizody zakrzepowe i samoistne krwawienia.

badanie krzepliwości krwi
Styl życia
Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki
Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.   Trombocyty, czyli płytki krwi , są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi. Małopłytkowość i nadpłytkowość Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów. Co to jest koagulogram? Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia. Badanie na krzepliwość krwi: wskazania Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć: częste krwawienia z nosa , krwawiące dziąsła, nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie, trudności z gojeniem ran, pojawianie się siniaków i...

probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie
Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.   Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi . Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep. Zaburzenia związane wahaniami PLT W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń: Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl. Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl....

Badanie krwi
© toeytoey/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar trombocytów, czyli płytek krwi – skutki i przyczyny
Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.

Za dużo płytek krwi, czyli tzw. nadpłytkowość, inaczej zwana trombocytozą lub trombocytemią, ma miejsce, gdy w badaniu morfologicznym ich liczba wynosi lub przekracza 450 000/ul. Prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń w funkcjonowaniu szpiku kostnego.   Trombocyty, czyli płytki krwi (PLT), są najmniejszymi elementami morfotycznymi. Są odpowiedzialne m.in. za proces krzepnięcia. Płytki krwi powyżej normy – interpretacja wyników Pomiar zawartości płytek krwi dokonywany jest podczas standardowego badania morfologicznego. Prawidłowa ilość trombocytów wynosi 150000 do 400000/ul (150-400 K/ul). U mężczyzn zwykle jest ich więcej niż u kobiet. Wszelkie odchylenia tych wartości , zarówno w dolnej, jak i w górnej granicy, powodują zaburzenia funkcjonowania organizmu.   W sytuacji, gdy płytki są na poziomie 450K/ul (450 000/ul) lub wyższym mówi się o trombocytozie , nadpłytkowości lub trombocytemii. Jeżeli ilość płytek spadnie poniżej 100K/ul (100 000/ul), ma miejsce trombocytopenia, zwana również małopłytkowością   Zbyt mała ilość płytek krwi powoduje, że krew nie krzepnie. Przy najmniejszym urazie może dojść do zagrażającego życiu krwotoku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Za duża liczba trombocytów to zagrożenie polegające na nadmiernej krzepliwości niosącej za sobą ryzyko powstawania zatorów. Przyczyny i skutki nadmiaru płytek krwi Zwiększona liczba trombocytów, to często konsekwencja: nadmiernego wysiłku (przez około 15-30 minut, tzw. nadpłytkowość powysiłkowa), porodu, częstego oddawania krwi, niedoboru żelaza , choroby alkoholowej, usunięcia śledziony (splenektomii), urazów, oparzeń i zabiegów chirurgicznych, infekcji i przewlekłych zapaleń, np. w sarkoidozie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik