lekarstwa i stetoskop
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Badania biochemiczne - poziom stężenia kwasu moczowego

Stężenie kwasu moczowego we krwi to jeden z parametrów oznaczanych przy badaniach biochemicznych. Jeśli pozostaje w normie, oznacza to, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Odstępstwa od normy świadczą o stanach chorobowych.

Stężenie kwasu moczowego we krwi to jeden z parametrów oznaczanych przy badaniach biochemicznych. Jeśli pozostaje w normie, oznacza to, że organizm funkcjonuje prawidłowo. Odstępstwa od normy świadczą o stanach chorobowych.

 

Kwas moczowy jest wydalany przez przewód pokarmowy w 30%, a pozostała część jest filtrowana przez nerki do moczu. To produkt degradacji puryn (zasad azotowych, które wchodzą w skład DNA i RNA). Wzrost stężenia kwasu moczowego jest wynikiem upośledzenia pracy nerek lub jego nadmiernej produkcji w wątrobie.

Badanie biochemiczne krwi - opis i zalecenia

Biochemiczne badanie krwi z uwzględnieniem stężenia kwasu moczowego wykonuje się, aby wykluczyć dnę moczanową, choroby nerek i choroby rozrostowe. Nie jest to wyłącznie badanie diagnostyczne, służy także do kontrolowania skuteczności metod leczenia.

 

Poziom kwasu moczowego oznacza się w próbce krwi żylnej, która jest pobierana z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się na czczo, minimum 8 godzin po ostatnim (lekkostrawnym) posiłku. Oznaczeń dokonują zautomatyzowane analizatory, które wykorzystują różne reakcje enzymatyczne.

Kwas moczowy - normy ogólne

Prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi zdrowego człowieka mieści się w przedziale od 3 do 7 mg% (180 do 420 µmol/l). Różnice pomiędzy wartościami zależą od płci - u mężczyzny prawidłowe stężenie wynosi do 7 mg%, a u kobiety do 6 mg%. W zależności od parametrów stosowanych w różnych laboratoriach normy mogą także wynosić 0,15-0,45 mmol/l (2,5-8,0 mg/dl).

Podwyższone stężenie kwasu moczowego - hiperurykemia

Zwiększona produkcja kwasu moczowego w organizmie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna hiperurykemia jest wynikiem wrodzonych defektów metabolizmu. Najczęstszym z nich jest zaburzenie sekrecji (jednej z faz powstawania moczu) w kanalikach nerkowych. Rzadką przyczyną jest zespół Lesch-Nyhana, lecz dotyczy to zaledwie jednego procenta przypadków.

Hiperurykemia - przyczyny

Wtórna hiperurykemia może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych z nich należą:

 • Dieta bogata w puryny - dieta wysokobiałkowa (m.in. podroby, szpinak, groch, szparagi, owoce morza);
 • Dna moczanowa;
 • Łuszczyca;
 • Niedotlenienie tkanek;
 • Uszkodzenia tkanek;
 • Rozpad komórek w wyniku chemioterapii i radioterapii (tzw. zespół lizy guza);
 • Nieprawidłowe wydalanie kwasu moczowego przez nerki;
 • Zatrucie ołowiem;
 • Zawał serca;
 • Duży wysiłek fizyczny;
 • Zaburzenia pracy tarczycy.

Spadek stężenia kwasu moczowego - hipourykemia

Hipourykemia, czyli spadek stężenia kwasu moczowego może wynikać z zaburzeń metabolicznych. Pojawia się między innymi w przypadku ksantynurii, rzadkiego zaburzenia genetycznego, przy którym unika się puryn i przyjmuje duże ilości płynów. Hipourykemia może być także związana z zespołem Schwartza-Barttera (SIADH), czyli przy niewłaściwym uwalnianiu wazopresyny. Może także dotyczyć obu tych zaburzeń jednocześnie.

Hipourykemia - przyczyny

Inne przyczyny zmniejszenia stężenia kwasu moczowego we krwi:

 • Leczenie dny moczanowej allopurinolem lub innymi inhibitorami oksydazy ksantynowej;
 • Wrodzony niedobór enzymu wpływającego na przemiany puryn do kwasu moczowego - oksydazy ksantynowej;
 • Przyjmowanie leków: salicylanów, fenylobutazonu, probenecydu, glikokortykosteroidów, czyli środków zwiększających wydzielanie kwasu moczowego;
 • Ciąża;
 • Akromegalia, czyli nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu.

kobieta z bolącym łokciem
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Dna moczanowa, czyli artretyzm – czynniki wywołujące chorobę
Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej.

Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z tzw. zespołem metabolicznym X, czyli z cukrzycą typu II i otyłością, a także z innymi chorobami cywilizacyjnymi. Artretyzm może mieć też podłoże genetyczne, zdarza się to jednak znacznie rzadziej. Dna moczanowa – przyczyny choroby Dna moczanowa , zwana także artretyzmem lub skazą moczanową, to przewlekła choroba spowodowana nadmiarem ilości skrystalizowanego kwasu moczowego we krwi. Nieprawidłowość ta prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych. Kryształki kwasu moczowego gromadzą się w stawach, co objawia się silnym bólem zajętego stawu lub ścięgna oraz ograniczeniem jego ruchomości.   Nadmiar kwasu moczowego wynika z występowania w organizmie zbyt dużej ilości związków purynowych., znajdujących się między innymi w mięsie, podrobach, owocach morza.  Kwas moczowy w nadmiarze nie może już rozpuścić się we krwi, przez co odkłada się w tkankach.    Staw, w którym gromadzą się niewydalone przez nerki ostre kryształki kwasu, puchnie, skóra wokół niego robi się czerwona. Początkowo ataki pojawiają się głownie w nocy lub nad ranem.  Lekceważenie początkowych objawów dny moczanowej jest groźne - jeśli nie zdecydujemy się na zmianę diety, nie ograniczymy ilości puryn w pożywieniu, problem będzie narastać. Kryształki zaczną odkładać się w innych stawach, częściach miękkich mogą zacząć tworzyć się guzki dnawe. Uszkodzeniu ulec mogą także nerki. Badania na dnę moczanową Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo, nie dając widocznych dolegliwości. Pierwsze ataki występują dopiero gdy kryształki kwasu narosną. Początkowym - niewidocznym - objawem - jest wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi - hiperurykemia.  Prawidłowe stężenie kwasu moczowego we krwi zdrowego...

Strzykawki
Pixabay/kropekk_pl/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Badanie kreatyniny we krwi i w moczu – o czym informuje klirens kreatyniny?
Kreatynina to związek chemiczny powstający podczas przemiany kreatyny, białka budulcowego komórek mięśniowych. Jeśli nerki działają prawidłowo, kreatynina niemal całkowicie usuwana jest z krwi dzięki filtracji w kłębuszkach nerkowych.

Kreatynina to związek chemiczny powstający podczas przemiany kreatyny, białka budulcowego komórek mięśniowych. Jeśli nerki działają prawidłowo, kreatynina niemal całkowicie usuwana jest z krwi dzięki filtracji w kłębuszkach nerkowych. Badanie stężenia kreatyniny we krwi Stężenie kreatyniny we krwi informuje o sprawności wydalniczej nerek. Prawidłowa wartość kreatyniny wynosi: 0,6 – 1,3 mg/dl albo 53 – 115 μomol/l. Podwyższone stężenie kreatyniny może wskazywać na rozwijającą się chorobę nerek. Jednak samo oznaczenie stężenia kreatyniny nie zawsze wystarczy, żeby postawić trafną diagnozę.   U osób o większej masie mięśniowej występuje naturalnie wyższe stężenie kreatyniny niż u osób o mniej rozbudowanych mięśniach. Różnice w tym zakresie zależą też od płci (u mężczyzn wyższe niż u kobiet) i wieku (u osób młodszych większe niż u starszych). W związku z tym obniżony lub podwyższony poziom kreatyniny, o ile nie przekracza normy, nie zawsze musi być objawem stanu chorobowego. Żeby dokładniej ocenić to, czy nerki prawidłowo pełnią swoją funkcję filtracyjną, badanie stężenia kreatyniny uzupełnia się często tzw. „klirensem kreatyniny”. Klirens kreatyniny, czyli badanie stężenia kreatyniny w moczu i krwi Klirens kreatyniny pozwala na dokładniejszą ocenę funkcjonowania nerek. Badanie wymaga oznaczenia stężenia kreatyniny w dobowej zbiórce moczu i we krwi pobranej na koniec zbiórki moczu. Klirens, czyli współczynnik oczyszczania krwi z kreatyniny, to stosunek stężenia kreatyniny we krwi do jej stężenia w moczu. Klirens kreatyniny – o czym świadczą wyniki badania? W ciągu minuty przez nerki powinno przepływać od 80 do 120 ml krwi. Dlatego prawidłowe wyniki powinny zawierać się pomiędzy 80 a 120 ml/min. Kiedy stężenie kreatyniny we krwi...

©JPC-PROD/Fotolia
Styl życia
Badanie poziomu chlorków we krwi: kiedy je wykonać, normy, interpretacja
Poziom chlorków we krwi oznacza się zazwyczaj wraz z poziomem innych elektrolitów. Wskazaniem do badania są wymioty, zawroty i bóle głowy. Niski poziom chlorków może oznaczać nadczynność przytarczyc, a wysoki pojawia się w np. przebiegu biegunek.

Poziom chlorków we krwi oznacza się zazwyczaj wraz z poziomem innych elektrolitów. Wskazaniem do badania są wymioty, zawroty i bóle głowy. Niski poziom chlorków może oznaczać nadczynność przytarczyc, a wysoki pojawia się w np. przebiegu biegunek.   Chlorki (CL) odpowiadają za równowagę wodno-elektrolitową organizmu . Ich stężenie oznacza się z próbki krwi pobranej z łokcia. Gdzie się znajdują i na co wpływają chlorki? Chlorki pierwiastków znajdują się w płynie pozakomórkowym, w większości w osoczu. Poziom pierwiastka zależy od dostarczania go w diecie oraz od utraty wraz z płynami i wydzielinami. Chlorki znajdziemy m.in. w słonych potrawach. Są wydalane ze łzami, potem, moczem oraz kałem .   Chlorki wpływają na wydzielanie kwasu żołądkowego oraz na pobudliwość nerwowo-mięśniową. Kiedy wykonuje się badanie stężenia chlorków we krwi? Poziom chlorków we krwi oznacza się, kiedy istnieje prawdopodobieństwo zaburzeń gospodarki wodnej, np. odwodnienia. Stężenie CL bada się też w przypadku podejrzenia zmian w równowadze kwasowo-zasadowej.   Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą być oznaką różnych chorób . Stężenie chlorków oznacza się też czasami do oceny ogólnego stanu zdrowia.   Poziom elektrolitów bada się też w trakcie leczenia np. lekami moczopędnymi . Służy to ocenie tego, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie. Oznaczenie CL może zapobiec kontunuowaniu leczenia przy pojawieniu się niepożądanych objawów. Jak bada się poziom chlorków we krwi? Krew do zbadania stężenia CL powinna być pobierana na czczo. Ostatni posiłek można zjeść najpóźniej 8 godzin przed pobraniem.   Na poziom elektrolitów wpływa wiele czynników. Z tego...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner