badanie mikrobiologiczne
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia

Przyczyny i objawy brucelozy

Bruceloza, choroba zwierząt, może przenieść się na człowieka. Tę groźną chorobę nazywa się też gorączką maltańską, kozią, śródziemnomorską czy chorobą Banga.

Bruceloza, choroba zwierząt, może przenieść się na człowieka. Tę groźną chorobę nazywa się też gorączką maltańską, kozią, śródziemnomorską czy chorobą Banga.

 

Bruceloza to przewlekła choroba. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella. Ich nosicielami są zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, świnie, owce, oraz wielbłądy i psy, a także gryzonie: myszy czy wiewiórki. Występuje w postaci ostrej, przewlekłej i podostrej. Ostrą postać brucelozy powoduje Brucella melitensis i Brucella suis.

W jaki sposób można zarazić się brucelozą?

Kontakt z zakażonym zwierzęciem

Do zakażenia brucelozą dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które ze względu na wykonywany zawód mają styczność z wydzielinami i wydalinami zwierząt. Są to rolnicy hodujący bydło i osoby pracujące w ubojni. Do zakażenia może dojść drogą wziewną: w czasie wdychania zarazków, które unoszą się w powietrzu, czy poprzez zanieczyszczenie rany na skórze. Na zarażenie brucelozą narażeni są także weterynarze i pracownicy zakładów przetwórstwa mleka.

 

Droga pokarmowa

Osoby, które zawodowo nie mają kontaktu z krowami, owcami czy psami, mogą zarazić się bakteriami Brucella, drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść na skutek wypicia mleka niepasteryzowane lub zjedzenia skażonych przetworów mlecznych, które z niego powstały. Jeśli zwierzę jest zakażone, to jego mięso i mleko również mogą zawierać bakterie Brucella.

 

Zarażenie od drugiej osoby

Rzadko stwierdza się przypadki przeniesienia tej infekcji z osoby na osobę. Jednakże do zakażenia bakteriami Brucella może dojść w czasie karmienia piersią przez zarażoną matkę. Innym sposobem zakażenia się brucelozą od drugiego człowieka jest stosunek analny z nosicielem jej bakterii.

Jak objawia się bruceloza?

Gdy bakterie brucelozy przenikną do organizmu człowieka, powielają się w węzłach chłonnych. Okres wylęgania choroby trwa od 5 dni do 3tygodni.

Objawy brucelozy ostrej

W zależności od postaci brucelozy: ostrej, podostrej, przewlekłej, można wskazać trzy grupy objawów tej choroby. Dla brucelozy ostrej charakterystyczna jest gorączka, której towarzyszą dreszcze i potliwość. Brucelozę nazywa się falującą gorączką, ponieważ wysoka temperatura może na jakiś czas ustąpić, a potem powrócić. Stwierdza się skrajne osłabienie organizmu i dolegliwości bólowe stawów i mięśni. W przebiegu brucelozy ostrej może dojść do zapalenia jąder u mężczyzn, co skutkuje problemami z płodnością. Stwierdza się też zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeżeli stwierdzi się ciężki przebieg brucelozy ostrej, to może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Objawy brucelozy podostrej

W podostrym przebiegu brucelozy stwierdza się występowanie tych samych objawów, co w jej ostrej postaci. Jednak w tym przypadku mają one słabszy przebieg. Postać podostra tej choroby może występować samodzielnie albo stanowić okres końcowy brucelozy ostrej.

Objawy brucelozy przewlekłej

Przypadki przewlekłej postaci brucelozy stwierdza się w Polsce najczęściej. Objawia się bólem kręgosłupa i zmianami w stawie kolanowym, łokciowym i ramiennym. Rzadko bolesna są stawy rąk i stóp. W tej postaci choroby może dojść do uszkodzeń w obrębie serca – zapalenia wsierdzia, a nawet serca. Pojawiają się objawy związane ze zmianami w autonomicznym układzie nerwowym, to znaczy potliwość, ból głowy i chroniczne osłabienie. Stwierdza się też problemy ze słuchem. Objawem brucelozy przewlekłej są zaburzenia funkcjonowania wątroby, co skutkuje bólem i wzdęciami.


kobieta w laboratorium
©adam121/Fotolia
Styl życia
Leczenie i profilaktyka brucelozy
Bruceloza jest chorobą zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka na skutek kontaktu z mlekiem lub wydzielinami zakażonego zwierzęcia. Wywołują ją pałeczki Brucella.

Bruceloza jest chorobą zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka na skutek kontaktu z mlekiem lub wydzielinami zakażonego zwierzęcia. Wywołują ją pałeczki Brucella.   Objawy brucelozy są podobne do objawów grypy. Aby rozpoznać brucelozę, stosuje się wywiad epidemiologiczny i badania krwi. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne . Rzadko notuje się przypadki śmiertelne wśród ludzi, ale leczenie brucelozy jest długotrwałe.   Obecność przeciwciał wytworzonych na skutek kontaktu z drobnoustrojami stanowi pośredni dowód na zakażenie. Ponadto wykonuje się badania mikrobiologiczne. Polegają one na izolacji i hodowli bakterii z krwi albo szpiku kostnego. Jak leczy się brucelozę? Bruceloza stwierdzona u człowieka rzadko skutkuje zgonem. Zazwyczaj leczenie trwa około kilku tygodni. W trakcie leczenia stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku brucelozy ostrej podaje się antybiotyki w postaci zastrzyków, a w jej przewlekłej postaci – doustnie. Dietę można uzupełniać witaminami przyjmowanymi w tabletkach. Lekarz zaleca dodatkowo odpoczynek. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do osłabienia organizmu i depresji . Czasami mogą wystąpić powikłania. Choroba może zaatakować jądra, płuca albo serce. Jak zapobiegać zakażeniu brucelozą? Na zarażenie brucelozą są bardziej narażone kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Dlatego nie powinny one przebywać w miejscach hodowli i porodów zwierząt, gdzie może dojść do zarażenia na skutek wdychania zarazków z powietrza. Bruceloza jest przede wszystkim chorobą zawodową. To oznacza, że w grupie ryzyka znajdują się przedstawiciele grup zawodowych, którzy mają kontakt z zakażonym zwierzęciem, a więc: weterynarze, pracownicy ubojni, rolnicy. Aby zapobiegać zakażeniu brucelozą, powinni oni przestrzegać...

leżąca w łóżku dziewczynka trzymająca się za czoło
©svetamart/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie opon mózgowych u dziecka – co wywołuje chorobę? Objawy i leczenie zapalenia opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego.

Zapalenie opon mózgowych u dziecka objawia się m.in. gorączką, wymiotami, sztywnością karku oraz światłowstrętem. W większości przypadków chore dziecko wymaga leczenia szpitalnego. Zapalenie opon mózgowych u dziecka jest chorobą wywoływaną najczęściej przez wirusy lub bakterie. Polega na stanie zapalnym struktur otaczających mózg oraz rdzeń kręgowy. Leczenie choroby należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż nieleczona może prowadzić do powikłań zagrażających życiu dziecka. Zapalenie opon mózgowych u dzieci – istota choroby i przyczyny jej rozwoju Zapalenie opon mózgowych u dzieci może być wywołane przez różne czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn choroby jest infekcja wirusowa. Patogenami odpowiadającymi za rozwój większości zachorowań są enterowirusy. Wirusowe zapalenie opon mózgowych może być również wynikiem zakażenia wirusem: odkleszczowego zapalenia mózgu, świnki, odry oraz grypy. Drugą przyczyną choroby u dzieci jest infekcja o podłożu bakteryjnym. Większość zakażeń wywoływana jest przez: meningokoki (inaczej dwoinki zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych), pneumokoki (inaczej dwoinki zapalenia płuc) oraz pałeczkę hemofilną typu B (Haemophilus influenzae). Innymi bakteriami mogącymi prowadzić do zapalenia opon mózgowych u dzieci są: pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), gronkowiec oraz bakteria odpowiadająca za boreliozę (Borrelia burgdorferi). Bakteryjne i wirusowe zapalenie opon mózgowych przenosi się drogą kropelkową od osoby chorej lub będącej bezobjawowym nosicielem choroby. Zainfekowana wydzielina z dróg oddechowych w postaci kropelek dostaje się do powietrza podczas kichania lub kasłania chorego. Do zakażenia może dojść również na drodze pokarmowej, poprzez bezpośredni kontakt, np. z zanieczyszczonym przedmiotem (m.in....

kobieta chorująca na grypę
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i grupy ryzyka zakażenia ptasią grypą
Ptasia grypa to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus grypy typu A, który może przenieść się z ptaków na człowieka. Aby przeciwdziałać zakażeniu ptasią grypą, człowiek powinien przestrzegać zasad higieny.

Ptasia grypa to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus grypy typu A, który może przenieść się z ptaków na człowieka. Aby przeciwdziałać zakażeniu ptasią grypą, człowiek powinien przestrzegać zasad higieny. Jak można zarazić się ptasią grypą? Podejrzewa się, że wirus przenosi się z dzikich ptaków na ptaki hodowlane, a następnie na człowieka. Do zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy może dojść na skutek kontaktu z wydzielinami i wydalinami zakażonego ptaka. Źródłem zarazków jest głównie kał i krew ptaków, z którymi człowiek ma styczność. Kał ptaków po wyschnięciu zamienia się w proszek, który razem z wdychanym powietrzem trafia do organizmu. Można zarazić się również, patrosząc drób i przygotowując go do zjedzenia. Na ptasią grypę można zachorować, dotykając martwych ptaków, zarówno hodowlanych, jak i dzikich. Zarazki w niskich temperaturach mogą przetrwać nawet kilka miesięcy, stanowiąc zagrożenie dla człowieka.   Nie udowodniono dotychczas, że zarazki ptasiej grypy mogą przenosić się z osoby na osobę, a więc ryzyko epidemii ptasiej grypy wśród ludzi jest niewielkie. Jednakże gdyby pojawiła się zmutowana postać wirusa, która cechowałaby się wysoką zaraźliwością, mogłoby dojść do pandemii. Pandemia mogłaby wystąpić, gdyby człowiek zaraził się równocześnie wirusem grypy zwykłej i zwierzęcej. Wówczas wirus mógłby łatwo przenosić się drogą kropelkową z jednej chorej osoby na drugą. Kto narażony jest na zarażenie się ptasią grypą? Na zachorowanie na ptasią grypą narażone są osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorymi ptakami. Należą do tej grupy hodowcy drobiu. W grupie ryzyka znajdują się również osoby zajmujące się skubaniem pierza i ubojem drobiu. Wirus może...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner