Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta u lekarki
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać hipercholesterolemię?

O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego.

O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego.

Objawy hipercholesterolemii

Hipercholesterolemia jest nieprawidłowością niezwykle trudną do zdiagnozowania, gdyż zwykle rozwija się bezobjawowo. Jej skutki mogą być widocznie dopiero, gdy wystąpią jako powikłania w postaci miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy niedokrwienia mózgu. Jedynymi charakterystycznymi objawami, jakie pojawiają się przy hipercholesterolemii są białożółte, płaskie przebarwienia:

  • na powiekach (żółtaki płaskie powieki),
  • na skórze, najczęściej w okolicy stawów łokciowych i kolanowych (żółtaki guzowate lub wyniosłe),
  • w obrębie ścięgien (żółtaki ścięgien),
  • w postaci rąbków starczych rogówki.

Przebarwienia są wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości cholesterolu w tkankach. Zdarza się, że w parze z hipercholesterolemią idzie otyłość. Objawy te nie występują jednak często i niekoniecznie wszystkie równocześnie.

Diagnostyka hipercholesterolemii

W celu wczesnego wykrycia hipercholesterolemii niezbędne jest wykonanie testu punktowego, zwłaszcza w przypadku osób młodych oraz takich, u których w poprzednich pokoleniach występowały przypadki zawałów serca, udarów mózgu lub innych chorób krążenia. Test ten jest rodzajem kwestionariusza wypełnianego wraz z lekarzem. Kwestionariusz ten pozwala określić prawdopodobieństwo występowania podwyższonego cholesterolu. U osób z podejrzeniem hipercholesterolemii konieczne jest oznaczenie lipidogramu, który informuje o stężeniu we krwi:

  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu LDL,
  • cholesterolu HDL,
  • trójglicerydów,
  • cukru.

Należy przy tym wykluczyć wszystkie inne schorzenia, które mogły podnieść wartość któregoś z czynników (np. niedoczynność tarczycy, choroby wątroby i nerek). Jeśli wysoki cholesterol jest uwarunkowany genetycznie, oznacza się również białka transportowe i enzymatyczne. Niezbędne może być również wykazanie dużego stężenia cholesterolu u matki lub ojca.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna podjadający nocą
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia
Co może wywołać hipercholesterolemię?
Hipercholesterolemia zaczyna się wtedy, gdy stężenie cholesterolu LDL we krwi przekracza 3,0 mmol/l. Może wystąpić zarówno w postaci pierwotnej, jak i wtórnej. Do hipercholesterolemii prowadzi więc nie tylko niezdrowa dieta, ale także stosowanie niektórych leków czy picie alkoholu. Choroba może się także pojawić w następstwie innych schorzeń.

Hipercholesterolemia zaczyna się wtedy, gdy stężenie cholesterolu LDL we krwi przekracza 3,0 mmol/l. Może wystąpić zarówno w postaci pierwotnej, jak i wtórnej. Do hipercholesterolemii prowadzi więc nie tylko niezdrowa dieta, ale także stosowanie niektórych leków czy picie alkoholu. Choroba może się także pojawić w następstwie innych schorzeń. Czym jest hipercholesterolemia? Hipercholesterolemia, zwana też hiperlipidemią, wbrew powszechnej opinii nie jest schorzeniem, a nieprawidłowością metaboliczną, która objawia się zwiększoną zawartością cholesterolu w osoczu. Tłuszcze, które odpowiedzialne są za hipercholesterolemię to frakcja LDL (tzw. „zły cholesterol”) , odkładająca się w naczyniach krwionośnych i powodująca miażdżycę oraz cholesterol całkowity (TC) . Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określiło ich graniczne stężenia, których przekroczenie daje podstawę do rozpoznania hipercholesterolemii. Wartość ta wynosi 3,0 mmol/l (115 mg/dl) dla cholesterolu LDL oraz 5,0 mmol/l (190 mg/dl) dla cholesterolu całkowitego. Hipercholesterolemia jest niebezpieczna przede wszystkim dlatego, że stanowi istotny czynnik ryzyka  chorób sercowo-naczyniowch, takich jak zawał serca i udar mózgu. Może być nieprawidłowością pierwotną, powstającą z powodu defektu genów bądź wtórną, skojarzoną z innymi chorobami lub będącą wynikiem stosowania niektórych leków. Przyczyny hipercholesterolemii pierwotnej Hipercholesterolemia pierwotna to zaburzenie wynikające z mutacji pojedynczego genu, który odpowiada za powstawanie receptora LDL transportującego związki tłuszczowe i oczyszczającego krew z cholesterolu. Niekiedy zmutowany gen jest dziedziczony od jednego z rodziców (występuje w jednym allelu). Wówczas nieprawidłowość ujawnia się dopiero w wieku średnim. Znacznie rzadsze jest występowanie mutacji w obu odziedziczonych allelach (od obojga rodziców). Wówczas...

stetoskop i serce
© jarun011/Fotolia.com
Styl życia
Statyny: wskazania i przeciwwskazania do stosowania oraz korzyści i skutki uboczne
Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.

Statyny zmniejszają poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu). Są włączane do terapii po wykonaniu badań krwi i wykryciu wysokiego stężenia cholesterolu.   Najważniejsza w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca jest dieta zawierająca m.in. zdrowe, nienasycone tłuszcze, np. te zawarte w tłustych rybach i orzechach. Jedzenie grejpfrutów i picie soku z tych owoców, podwyższa poziom statyn we krwi. Może też zwiększyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Jeśli zmiana diety nie obniży cholesterolu, z pomocą mogą przyjść leki lub zioła obniżające jego poziom. Decyzję o podawaniu statyn podejmuje lekarz. Działanie statyn U osób, które przyjmują statyny, wątroba wytwarza mniejszą ilość cholesterolu. Oprócz tego leki zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, zapobiegając pękaniu blaszek miażdżycowych . Mają też działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.   Statyny działają na zasadzie blokady dla enzymu, który jest odpowiedzialny za łączenie cząstek cholesterolu i białek transportujących go. Ponadto statyny wychwytują zły cholesterol i przenoszą go do wątroby. Wątroba natomiast usuwa cholesterol LDL z organizmu. Przyjmowanie statyn zmniejsza poziom złego cholesterolu o 18-55% oraz stężenie trójglicerydów o 7-30%. Leki te zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL o 5-15%. Długotrwałe przyjmowanie statyn przez osoby zagrożone kamicą żółciową zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni. Statyny ograniczają również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.   Najbardziej znane badania na temat statyn to np. WOSCOPS przeprowadzone przez West of Scotland Coronary Prevention Study Group ( zobacz badania ) i badania Scandinavian Simvastatin Survival Study, tzw. 4S ( zobacz badania ). Kto może stosować statyny, a kto powinien ich unikać? Statyny są podawane osobom, u których została rozpoznana choroba...

mężczyzna siedzący na łóżku
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Jak obniżyć wysoki cholesterol? Leczenie hipercholesterolemii
Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne.

Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne. Niefarmakologiczne metody leczenia hipercholesterolemii W leczeniu hipercholesterolemii rzadko konieczna jest farmakologia. Nie obejdzie się natomiast bez wprowadzenia zdrowego stylu życia. Niezwykle istotna jest zmiana diety na niskotłuszczową (tłuszcze nienasycone, np. oliwa z oliwek), bogatą w owoce, warzywa, ryby morskie czy też nasiona roślin strączkowych. Zaleca się także zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia do 5 (wtedy dania są mniej obfite). Poza tym trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną (poprzez codzienny chód, jazdę na rowerze czy też bieganie) oraz zrezygnować z istotnych czynników ryzyka, takich jak np. palenie papierosów. Ważne jest również utrzymanie poziomu ciśnienia tętniczego na minimalnym poziomie 140/90 mmHg. Farmakologiczne leczenie hipercholesterolemii – statyny Leczenie farmakologiczne jest konieczne, jeśli poziom cholesterolu utrzymuje się na wysokim poziomie mimo zmiany stylu życia i jeśli chory narażony jest na inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Konieczność przyjmowania leków zachodzi też wtedy, gdy wysoki cholesterol współwystępuje z miażdżycą . Najczęstszą farmakologiczną metodą leczenia hipercholesterolemii jest przyjmowanie statyn, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie „złego cholesterolu” przez wątrobę. Środki te mają jednak wiele działań niepożądanych, jak: bóle głowy , bóle stawów, bezsenność , zaburzenia widzenia, wysypka, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W skrajnych...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner