O hipercholesterolemii mogą świadczyć przebarwienia skórne, ale najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero wówczas, gdy w jej wyniku pojawia się inne schorzenie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka stężenia cholesterolu we krwi, którą przeprowadza się za pomocą testu punktowego i badania lipidogramowego.

Reklama

Objawy hipercholesterolemii

Hipercholesterolemia jest nieprawidłowością niezwykle trudną do zdiagnozowania, gdyż zwykle rozwija się bezobjawowo. Jej skutki mogą być widocznie dopiero, gdy wystąpią jako powikłania w postaci miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy niedokrwienia mózgu. Jedynymi charakterystycznymi objawami, jakie pojawiają się przy hipercholesterolemii są białożółte, płaskie przebarwienia:

  • na powiekach (żółtaki płaskie powieki),
  • na skórze, najczęściej w okolicy stawów łokciowych i kolanowych (żółtaki guzowate lub wyniosłe),
  • w obrębie ścięgien (żółtaki ścięgien),
  • w postaci rąbków starczych rogówki.

Przebarwienia są wynikiem nagromadzenia zbyt dużej ilości cholesterolu w tkankach. Zdarza się, że w parze z hipercholesterolemią idzie otyłość. Objawy te nie występują jednak często i niekoniecznie wszystkie równocześnie.

Diagnostyka hipercholesterolemii

W celu wczesnego wykrycia hipercholesterolemii niezbędne jest wykonanie testu punktowego, zwłaszcza w przypadku osób młodych oraz takich, u których w poprzednich pokoleniach występowały przypadki zawałów serca, udarów mózgu lub innych chorób krążenia. Test ten jest rodzajem kwestionariusza wypełnianego wraz z lekarzem. Kwestionariusz ten pozwala określić prawdopodobieństwo występowania podwyższonego cholesterolu. U osób z podejrzeniem hipercholesterolemii konieczne jest oznaczenie lipidogramu, który informuje o stężeniu we krwi:

  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu LDL,
  • cholesterolu HDL,
  • trójglicerydów,
  • cukru.

Należy przy tym wykluczyć wszystkie inne schorzenia, które mogły podnieść wartość któregoś z czynników (np. niedoczynność tarczycy, choroby wątroby i nerek). Jeśli wysoki cholesterol jest uwarunkowany genetycznie, oznacza się również białka transportowe i enzymatyczne. Niezbędne może być również wykazanie dużego stężenia cholesterolu u matki lub ojca.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama