Mokre zimowe buty
©ileflo77/Fotolia
Fleszstyle

Czyszczenie mokrego obuwia - zasady

Mokrego obuwia nie wolno suszyć na kaloryferze. Może się przez to zdeformować. Lepszym rozwiązaniem jest wsypanie do niego suchego ryżu lub włożenie gazety. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci z obuwia.

Mokrego obuwia nie wolno suszyć na kaloryferze. Może się przez to zdeformować. Lepszym rozwiązaniem jest wsypanie do niego suchego ryżu lub włożenie gazety. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci z obuwia.

Dagmara z "Królowych życia" ma kompleksy?! Zdradziła nam, co chciałaby sobie poprawić!

Czyszczenie przemoczonego obuwia - krok po kroku

Wskazówki:

  • Mokre obuwie może się deformować, rozkleić lub popękać, dlatego wkłada się do niego papier. Ważne, żeby nie był to lakierowany papier gazetowy.
  • Suszarkę należy trzymać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od butów. Wilgoć absorbuje niezbyt ciepłe powietrze.

 

  • Wylej z butów resztki wody.
  • Oczyść buty z piasku, ziemi.
  • Do obuwia włóż biały lub szary papier. Możesz także użyć papieru toaletowego lub łyżki suchego ryżu.
  • Wymieniaj papier co kilka godzin, aż do momentu, kiedy po wyjęciu będzie suchy. Tak samo postępuj z ryżem.
  • Postawienie butów blisko źródła ciepła, np. koło kaloryfera lub bezpośrednio na nim to ostateczność – taki sposób suszenia obuwia może nieodwracalnie uszkodzić buty. Zamiast tego lepiej użyj suszarki do włosów lub w lecie – wystaw buty na zewnątrz.

Aby usunąć zapach wilgoci, posyp obuwie sodą oczyszczoną lub solą.

 

dziecko chodzące po liściach
©Brian Jackson/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać buty ortopedyczne dla dziecka – czy na pewno są potrzebne?
Buty ortopedyczne dla dziecka, albo buty profilaktyczne to częsty wybór rodziców. Wychodzą oni z założenia, że tylko takie obuwie pozwoli dziecku prawidłowo się rozwijać i będzie odpowiednie dla małych stóp.

Buty ortopedyczne dla dziecka, albo buty profilaktyczne to częsty wybór rodziców. Wychodzą oni z założenia, że tylko takie obuwie pozwoli dziecku prawidłowo się rozwijać i będzie odpowiednie dla małych stóp. Cechy obuwia dla dziecka Niezależnie od tego czy chcemy dobrać dla pociechy buty ortopedyczne czy zwykłe musimy pamiętać, że głównym celem jest zakup takich, które skutecznie ochronią stópki zarówno przed urazami jak i przed utratą ciepła i innymi, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najważniejsze zasady, jakich trzeba przestrzegać przy doborze obuwia dla dziecka to: wybór butów z przewiewnego materiału, najlepiej naturalnej skóry; płaska podeszwa wykonana z materiału, który się nie ślizga i jest bardzo elastyczna, (niektórzy sugerują, że aby to sprawdzić, trzeba jedną dłonią móc złożyć podeszwę do 180 stopni), długość i szerokość buta muszą być na tyle dopasowane, aby mała stopa miała pełen zakres ruchomości. Jak znaleźć właściwy rozmiar butów dla dziecka? Dobór butów ortopedycznych dla dziecka (tak samo jak zwykłego obuwia) nie może niestety się odbyć bez udziału malucha. Często rodzice sami udają się na zakupy, biorąc w ramach miary inne buciki o odpowiednim rozmiarze. Jest to błąd, bo przecież każdy rodzaj buta ma inny kształt i bez przymierzenia nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego rozmiaru. Aby jednak ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniego, możemy na kartce papieru obrysować kształt stopy malucha , przyciąć patyczek do długości obrysu i wkładać go w sklepie do butów. Zapas, który powinien zostać, ma mieć ok. 1 cm. Wszystko jednak zależy od producenta obuwia. Cechy obuwia ortopedycznego Buty ortopedyczne dzielą się na te, które w całości są wykonane po to, aby stabilnie trzymać stopę dziecka i na te, które posiadają wkładkę ortopedyczną. Buty ortopedyczne dobiera lekarz...

kobieta we fioletowych butach sportowych
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Fleszstyle
Jak wybrać damskie buty sportowe do biegania i na aerobik?
Damskie buty sportowe powinny być dobrane do uprawianej dyscypliny sportu. Jednak jeśli buty sportowe stanowią tylko element stylizacji, nie służą faktycznie do ćwiczeń, można w większym stopniu kierować się przy ich wyborze modą.

Damskie buty sportowe powinny być dobrane do uprawianej dyscypliny sportu. Jednak jeśli buty sportowe stanowią tylko element stylizacji, nie służą faktycznie do ćwiczeń, można w większym stopniu kierować się przy ich wyborze modą.   Dla niektórych kobiet modny wygląd jest kwestią priorytetową, dlatego też mają w garderobach piękne, ale czasem niewygodne buty. Kształt buta bywa ważniejszy niż jego funkcjonalność. Czym warto kierować się, wybierając sportowe obuwie ? Wygodne buty sportowe Podczas zakupów obuwia sportowego należy kierować się wygodą noszenia. Buty powinny umożliwiać swobodne poruszanie palcami. Nie należy wybierać za dużego ani zbyt małego obuwia. Nieodpowiednio dopasowane buty spowodują, że stopy będą się w nich męczyć. Kupując buty sportowe, należy zwrócić uwagę na to, czy dana para jest odpowiednio dopasowana do stopy . Nie ma butów odpowiednich dla każdego typu stóp. Wynika to z indywidualnych cech budowy stopy. Ciężar ciała może rozkładać się na stopie równomiernie, bądź przeważać na zewnętrzną albo wewnętrzną część stopy. Buty a typ aktywności Obuwie sportowe powinno być odpowiednio dopasowane do typu wykonywanej aktywności. Jeśli buty, które są przeznaczone do biegania , będą wykorzystywane do gry na hali, szybko ulegną zniszczeniu. Zły dobór butów do ich przeznaczenia może skutkować urazami. Buty szyte są tak, by dopasowywały się do ruchów wykonywanych w trakcie danej aktywności fizycznej. W związku z tym na przykład do gry w piłkę nożną na boisku należy wybierać buty sportowe zwane korkami . Nie zaleca się uprawiania tej dyscypliny w butach do biegania czy halówkach, nawet jeśli ta aktywność ma charakter hobbystyczny.   Buty do biegania należy wybrać, gdy aktywność fizyczna polega na bieganiu i chodzeniu . Są one zaprojektowane tak, by wspierać ruch stóp w zakresie pięta-palce....

para różowych butów sportowych z żółtymi sznurówkami
©Kenishirotie/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać buty sportowe do typu stopy?
Przed wyborem obuwia sportowego, należy określić typ stopy. Wyróżnia się stopy: supinującą, neutralną i pronującą. Dobrze dopasowane buty zapobiegają występowaniu kontuzji i powodują, że trening jest bardziej efektywny.

Przed wyborem obuwia sportowego, należy określić typ stopy. Wyróżnia się stopy: supinującą, neutralną i pronującą. Dobrze dopasowane buty zapobiegają występowaniu kontuzji i powodują, że trening jest bardziej efektywny. Wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiednich butach może zakończyć się bólem lub kontuzją. Może to doprowadzić między innymi do wczesnego artretyzmu, a więc do stanów zapalnych stawów .   Aby określić typ stopy, trzeba obejrzeć podeszwy starych butów. O największym nacisku w czasie chodzenia świadczy miejsce, gdzie podeszwa jest mocniej przetarta.  Buty dla stopy neutralnej Jeżeli podeszwy starych butów są równomiernie przetarte, oznacza to, że ciężar ciała rozkłada się na stopie z jednakowym nasileniem . To cecha stopy neutralnej. Osoby z taką stopą mogą wybrać buty neutralne, ale o stabilnej podeszwie.   Kobiety, które posiadają ten typ stopy, mogą też kupić buty sportowe, które dają im największy komfort w czasie chodzenia. Obuwie dla stopy supinującej Obuwie osoby ze stopą supinującą ma przetartą górną zewnętrzną część podeszwy. Cechą charakterystyczną tego typu stopy jest wysokie sklepienie. Osoby z takim typem stopy powinny wybierać buty z miękką środkową częścią podeszwy. Wskazówką podczas poszukiwań odpowiedniego obuwia będzie kształt butów – należy wybrać parę z podeszwami wciętymi do środka. Należy też zwrócić uwagę na to, czy podeszwy są grube. Buty a stopa pronująca Gdy ciężar ciała przeniesiony jest na wewnętrzną część stopy, można zaobserwować przetarcie wewnętrznej krawędzi podeszwy buta. Jest to cecha pozwalające na zidentyfikowanie stopy pronującej. Zazwyczaj jest to również oznaka płaskostopia.   Buty dla pań o stopie pronującej powinny...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner