para podczas przeprowadzki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Co obejmuje kaucja za mieszkanie?

Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji.

Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji.

Kaucja za mieszkanie: po co jest?

Wynajmujący może uzależnić najem mieszkania od wpłaty odpowiedniej kaucji, która zwykle wynosi wysokość miesięcznego czynszu lub jego wielokrotność, nie może jednak przekroczyć jego dwunastokrotności.

 

Zwykle korzysta z tej możliwości, bowiem stanowi ona dla niego zabezpieczenie w sytuacji niewypłacalności najemcy, lub jeśli pozostawi on zdewastowane mieszkanie czy zniszczony sprzęt. Jej ustanawianie, często na wysokim poziomie, nie jest wyrazem złej woli właściciela mieszkania, a raczej wyrazem jego ostrożności, często spowodowanej złymi doświadczeniami z przeszłości.

Kaucja za mieszkanie: kiedy może nie zostać zwrócona?

Zabezpieczenie umowy najmu kaucją jest zabezpieczeniem w razie problemów z najemcą – na przykład w sytuacji, gdy zalega on z czynszem najmu. Wówczas wynajmujący ma prawo, wypowiadając umowę najmu, zatrzymać należną część z kwoty kaucji.

 

Najemca ma obowiązek dbać o stan wynajmowanego lokalu i dokonywać niezbędnych bieżących napraw. Jest jednak naturalne, że użytkowana w normalny sposób rzecz ulega pogorszeniu, sprzęty z czasem zużywają się i wymagają wymiany bądź gruntownego remontu. Jeśli pogorszenie stanu rzeczy wynika z naturalnego jej zużycia, wówczas właściciel nie ma prawa obciążania tym kosztem najemcy z sumy wpłaconej przez niego kaucji.

 

Taka możliwość istnieje, gdy uszkodzenia przekraczają zwykłą miarę, wynikają z niedbałości użytkownika nieruchomości lub jego samowoli. Jeśli więc najemca dokona nieuzgodnionych z właścicielem przeróbek, które nie zostaną przez niego zaakceptowane, należy pogodzić się z faktem, iż wynajmujący ma prawo otrzymać rzecz w stanie, w jakim ją wydał, i trzeba będzie ponieść tego koszt. Należy więc uważać z nietypowymi pomysłami na remonty.

 

Zdarza się też, że najemca pozostawi mieszkanie w stanie ponad miarę pogorszonym, a nawet zdewastowane. Wówczas to wynajmujący ponosi ryzyko, że kwota kaucji nie pokryje wszystkich kosztów związanych z naprawą czy remontem. Niestety zdarzają się również sytuacje, gdy wynajmujący obciąża najemcę kosztami za uszkodzenia czy braki obecne już wcześniej. Dlatego zawsze korzystnie jest sporządzić do umowy najmu aneks, w którym zamieści się listę wszystkich sprzętów i już występujących uszkodzeń.


Wysokie budynki przy plaży
Flickr/Dickson Phua/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak się chronić przed zagrożeniami związanymi z wynajmem mieszkania?
Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.

Warto wiedzieć, jak wynająć mieszkanie tak, by ustrzec się przed ryzykiem, które temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszy. Na skutki nieuczciwości narażeni są zarówno najemcy, jak i wynajmujący, więc i jedna, i druga strona powinna zachować wszelkie środki ostrożności.   Krok 1: Zachowaj zasadę ograniczonego zaufania. Sprawdź wiarygodność potencjalnego najemcy/właściciela lokalu – poproś o okazanie dwóch dowodów tożsamości, np. dowodu osobistego i prawa jazdy. W ten sposób możesz już na początku zdemaskować oszusta, który posługuje się fałszywym lub kradzionym dokumentem. Oprócz tego poproś potencjalnego najemcę o informację na temat stanu swoich płatności z Biura Informacji Gospodarczej (dane o wynajmującym lokal można uzyskać z Biura Informacji Kredytowej). Możesz też skorzystać z pomocy pośrednika, który ma większe doświadczenie i dostęp do bazy dokumentów zastrzeżonych prowadzonej przez Związek Banków Polskich (pamiętaj jednak, aby przed zawarciem umowy z firmą pośredniczącą dowiedzieć się, czy posiada ona stosowne uprawienia). Krok 2: Zadbaj o to, co najważniejsze – sporządź umowę. Zadbaj o zabezpieczenie swoich interesów poprzez takie skonstruowanie umowy, żeby nie zawierała żadnych luk ani niedomówień. Będąc najemcą, również możesz wywierać wpływ na treść umowy, więc nie podpisuj wszystkiego, co podsunie ci pod nos właściciel lokalu. Krok 3: Gromadź dokumentację. Do umowy dołącz dokumentację fotograficzną potwierdzającą stan techniczny mieszkania przed zawarciem umowy. To ważny krok zarówno z punktu widzenia najemcy, jak i wynajmującego, ponieważ zdarzają się przypadki zarówno zniszczenia mienia przez lokatora, jak również oszustw właścicieli mieszkań, którzy wyłudzają pieniądze na remonty....

umowa najmu z kluczami od mieszkania
©Fabio Balbi/Fotolia
Styl życia
Umowa najmu okazjonalnego – jak napisać?
Umowa najmu okazjonalnego to szczególny rodzaj najmu, umożliwiający właścicielowi mieszkania łatwiejsze „pozbycie się” uciążliwego lokatora. Wyłączony jest bowiem szereg ograniczeń dotyczących eksmisji. Umowa taka może być zawarta najwyżej na 10 lat i powinna zawierać obowiązkowe załączniki.

Umowa najmu okazjonalnego to szczególny rodzaj najmu, umożliwiający właścicielowi mieszkania łatwiejsze „pozbycie się” uciążliwego lokatora. Wyłączony jest bowiem szereg ograniczeń dotyczących eksmisji. Umowa taka może być zawarta najwyżej na 10 lat i powinna zawierać obowiązkowe załączniki. Najem okazjonalny Najem okazjonalny to szczególny rodzaj najmu, dotyczący jedynie lokali mieszkaniowych. Tę formę najmu mogą wykorzystać jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej . Najem okazjonalny został uregulowany w ustawie o ochronie praw lokatorów, w rozdziale 2a ( tutaj dostępny jest tekst ustawy).   Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony. Okres ten nie może jednak być dłuższy niż 10 lat.   Właściciel nieruchomości musi zgłosić fakt zawarcia tej umowy naczelnikowi urzędu skarbowego. Ma na to 14 dni od rozpoczęcia najmu. Jeśli nie dotrzyma tego warunku – umowa będzie zwykłą umową najmu.   W praktyce umowa najmu okazjonalnego daje właścicielowi nieruchomości większą ochronę jego własności, ponieważ nie dotyczy jej szereg przepisów dotyczących ochrony lokatorów. Właściciel może łatwiej „pozbyć się” lokatora po wygaśnięciu umowy, nie musi bowiem uzyskiwać wyroku eksmisyjnego od sądu. Nie obowiązuje okres ochronny, kiedy nie można eksmitować lokatorów, czyli między 1 listopada a 31 marca. Taka umowa umożliwia również eksmisję kobiet w ciąży . Umowa najmu okazjonalnego: jak napisać? Umowa najmu okazjonalnego musi być sporządzona na piśmie. Musi też zawierać określone w ustawie załączniki. Sporządza się ją co do zasady tak, jak zwykłą umowę najmu: Powinna posiadać nagłówek: „Umowa najmu okazjonalnego”. Następnie należy wskazać miejscowość zawarcia umowy oraz datę. Należy określić strony umowy – wynajmującego i najemcę, poprzez...

Podpisywanie umowy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
10 rzeczy, które powinna zawierać umowa najmu lokalu użytkowego
Dane wynajmującego i najemcy, dokładne dane lokalu i specyfika działalności, która będzie w nim prowadzona, to tylko niektóre z informacji obowiązkowych w umowie najmu lokalu użytkowego. Nie należy zapominać także o zapisach dotyczących warunków wypowiedzenia i stanu prawnego nieruchomości.

Dane wynajmującego i najemcy, dokładne dane lokalu i specyfika działalności, która będzie w nim prowadzona, to tylko niektóre z informacji obowiązkowych w umowie najmu lokalu użytkowego. Nie należy zapominać także o zapisach dotyczących warunków wypowiedzenia i stanu prawnego nieruchomości. Po pierwsze: dane i forma urzędowa Sporządzenie umowy należy zacząć od zapisania w prawym górnym rogu daty i miejscowości. Poniżej powinny znaleźć się dane osobowe osób lub podmiotów podpisujących umowę : imię i nazwisko, nazwa firmy, nazwiska osób reprezentujących przedsiębiorstwo, adresy obu stron i numer oraz seria dowodu tożsamości w przypadku osób prywatnych czy przedstawiciela przedsiębiorstwa , a także NIP i REGON firmy. Czasem wpisuje się również numer KRS i kapitał zakładowy. Po drugie: oświadczenie o posiadaniu lokalu Pierwszy paragraf umowy najmu lokalu użytkowego musi zawierać nie tylko adres wynajmowanej nieruchomości, ale też oświadczenie osoby wynajmującej o prawie własności. W tym miejscu umieszcza się numer księgi wieczystej. Po trzecie: formuła oddania nieruchomości do użytku najemcy W kolejnym paragrafie powinna być zapisana formuła, że wynajmujący oddaje do użytkowania najemcy lokal, o którym mowa w paragrafie pierwszym. Istotne jest włączenie zapisu, że lokal zostaje oddany do użytku razem z wyposażeniem , którego spis zostanie dodany do umowy w formie załącznika. Po czwarte: okres trwania umowy Oddzielny paragraf określa, na jak długo umowa zostaje zawarta. Czas nieoznaczony to określenie dla wynajmu bez daty wygaśnięcia umowy. Wówczas umowa najmu może zostać rozwiązana przez wypowiedzenie jednej ze stron. Po piąte: opłaty – czynsz i media Paragraf mówiący o opłatach wymaga zazwyczaj skonstruowania kilku punktów, by nie pozostawały wątpliwości co do wysokości czynszu, terminu jego płatności czy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak