Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.

Reklama

Układ motoryczny niemowlęcia jest tak skonstruowany, że dzięki regularnym ćwiczeniom i aktywności nadrobi wszelkie braki rozwojowe. Czasowe opóźnienia nie uniemożliwiają powrotu do sprawnie funkcjonującej motoryki.

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Silnie zaciśnięte piąstki u niemowląt, nawet podczas zabawy czy kąpieli, mogą wskazywać na zaburzenia napięcia mięśniowego. Warto umówić się na wizytę u neurologia, jeżeli dodatkowo pojawiają się następujące objawy:

  • miesięczne dziecko układa ciało w rożek, stale odchyla głowę w tył lub w bok, bardzo ciężko włożyć mu ubranko ze względu na ciężkie zginanie jego kończyn, płacz, nadmierną apatię,
  • trzymiesięczne niemowlę nie podnosi głowy, leżąc na brzuchu, a w pozycji siedzącej opada mu ona do tyłu,
  • u dziecka brak zainteresowania własnymi dłońmi oraz chęci manipulacji zabawkami,
  • półroczne niemowlę samo nie zmienia pozycji leżenia, a na boku silnie wygina ciało w kształt litery C,
  • stała apatia lub nadmierne pobudzenie, prężenie się, przykurcze, zaciskanie warg, zachłystywanie się pokarmem, asymetrycznie ułożone ciało, problemy z siadaniem.

Zobacz także

Lekarz wykona specjalistyczne badania i przeprowadzi bezbolesne i szybkie przezciemiączkowe USG mózgu. Może zalecić rehabilitację, którą muszą wspierać rodzice, ćwiczący z dzieckiem w domu.

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: najlepsze ćwiczenia

Proste ćwiczenia na zbyt napięte mięśnie u niemowląt, wykonywane w formie zabawy, ucieszą zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Oto najskuteczniejsze ćwiczenia:

  • Dotykanie. Warto głaskać i dotykać dziecko dłonią, włosami, futerkiem kota, materiałami o różnych fakturach, piórkami. Wcześniej najlepiej ogrzać je w dłoniach, aby ograniczyć do minimum czas kontaktu skóry malucha z zimnymi przedmiotami.
  • Masaż. Niemowlaka najlepiej ułożyć przed sobą na złączonych, lekko uniesionych kolanach, na pleckach, twarzą skierowaną w naszą stronę. Po oparciu stópek o naszą klatkę piersiową, przesuwa się pewnie dłońmi po kończynach i tułowiu, lekko ugniatając skórę.

Turlanie i przetaczanie niemowlęcia na boki. Dziecko układa się na lekko uniesionych, złączonych kolanach, w poprzek, na brzuszku i trzymając za pupę, lekko przetacza je na boki. W trakcie zmiany ubrań czy pieluszek można niemowlę turlać lub obracać na boki, zamiast nieustannie je podnosić.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama