Kobieta z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Idealna niania: dlaczego nie zatrudniać znajomej jako opiekunki?

Gdy zaczynamy poszukiwać niani do opieki nad dzieckiem, powinniśmy być ostrożni. W końcu przyjmujemy pod własnym dach obcą osobę i oddajemy w jej ręce naszą pociechę. Idealna niania to czuła i odpowiedzialna osoba, a nie ktoś zainteresowany wyłącznie zarobkiem.

Gdy zaczynamy poszukiwać niani do opieki nad dzieckiem, powinniśmy być ostrożni. W końcu przyjmujemy pod własnym dach obcą osobę i oddajemy w jej ręce naszą pociechę. Idealna niania to czuła i odpowiedzialna osoba, a nie ktoś zainteresowany wyłącznie zarobkiem.

 

Podchodząc pierwszy raz do poszukiwań opiekunki do dzieci, popełniamy wiele błędów – skupiamy się na osobowości przyszłej niani lub mylnie łączymy wiek z doświadczeniem.

 

Do rozmowy z przyszłą nianią należy się przygotować. Spontaniczna rozmowa nie wystarczy, aby dobrze zorientować się w kwalifikacjach i charakterze opiekunki.

Najczęstsze błędy popełniane podczas przyjmowania nowej niani:

  • Pośpiech – poszukiwanie niani „na już” to sytuacja, w której możemy być przekonani do każdej osoby. Nie będzie nam zależeć na znalezieniu idealnej niani, tylko na zatrudnieniu kogokolwiek. Aby dobrze podejść do poszukiwań przejrzyjmy portale internetowe, fora, popytajmy znajomych.
  • Zatrudnienie znajomego – trudniej zwrócić uwagę osobie znanej. Dodatkowo przeważnie zbyt mocno ufamy takiej osobie w porównaniu do kogoś z zewnątrz.
  • Przyjmowanie osoby w podeszłym wieku z myślą, że ma najwięcej doświadczenia – wiek nie powinien decydować przy przyjmowaniu niani. Często słyszy się stwierdzenie: skoro sama wychowałam swoje dzieci, to i obcym umiem się zająć. Na pewno jest to prawda, ale zająć, a zaopiekować się to różnica, na którą powinni zwracać uwagę rodzice.
  • Skupienie się tylko i wyłącznie na kwalifikacjach – dyplom ukończenia studiów i kursów jest oczywiście potrzebny i wymagany, jednak nie powinien zaważyć na wyborze niani. Warto zapytać o praktyczne wykorzystanie wiedzy.
  • Brak przedstawienia konkretnych obowiązków przyszłej niani – wymagane jest, aby przedstawić listę zadań dla przyszłej niani – np. gotowanie dla dziecka.
  • Kierowanie się przy wyborze tylko i wyłącznie cechami osobowościowymi – najmilsza opiekunka nie sprawi, że dziecko otoczone zostanie właściwą opieką, powściągliwa kobieta może stać się najlepszą nianią. Patrzmy na jej kompetencje, podejście do ludzi. Bazowanie tylko na własnych odczuciach co do drugiej osoby często jest mylne.

 

W poszukiwaniu przyszłej niani powinniśmy spojrzeć na nią globalnie, czyli biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jej pracy: kompetencje, referencje, podejście do dzieci, wiedzę z zakresu rozwoju dzieci, znajomość aktywnych form spędzania czasu. Niania powinna wykazywać zainteresowanie dzieckiem, którym ma się opiekować. Mniej idealna niania na wstępie zapyta o wysokość wynagrodzenia.

Kobieta z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Idealna niania: zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze niani?
Idealna niania to prawdziwy skarb – mówi wielu rodziców, którzy poszukiwania odpowiedniej opiekunki do dzieci mają za sobą i nie wspominają tej sytuacji dobrze. Zgodnie powtarzają, że to musi być osoba wszechstronna – powinna mieć podejście do dzieci, umieć się z nimi bawić, spędzać z nimi czas. Powinna też umieć je przewinąć, ubrać czy nakarmić.

Idealna niania to prawdziwy skarb – mówi wielu rodziców, którzy poszukiwania odpowiedniej opiekunki do dzieci mają za sobą i nie wspominają tej sytuacji dobrze. Zgodnie powtarzają, że to musi być osoba wszechstronna – powinna mieć podejście do dzieci, umieć się z nimi bawić, spędzać z nimi czas. Powinna też umieć je przewinąć, ubrać czy nakarmić.   Poznaj kilka warunków, które powinna spełniać idealna niania i kieruj się nimi przy poszukiwaniu opiekunki dla dziecka:   Referencje – najlepszą formą reklamy jest droga pantoflowa. Jeżeli kilkakrotnie słyszymy o jakiejś niani, a ona jeszcze na rozmowę kwalifikacyjną przynosi ze sobą listy polecające, oznacza to, że może być jedną z idealnych niań.   Kwalifikacje – mylnie funkcjonujące stwierdzenie, że najlepsza niania ma wykształcenie pedagogiczne i wychowawcze, wprowadza nas w błąd. Jest wiele niań, które nie mają ukończonych studiów, a są dobrze przygotowanymi opiekunkami dla dzieci. Co ważne, idealna niania powinna znać zasady pierwszej pomocy, orientować się w wiedzy na temat rozwoju dziecka. Łatwo można to wyłapać, zadając na rozmowie kwalifikacyjnej pytania hipotetyczne: gdyby dziecko poparzyło, palec, co by pani zrobiła? Można również zapytać o aktualną książeczkę sanepidu.   Osobowość – idealna niania powinna mieć tzw. podejście do dzieci. Odznaczać się troskliwością, opiekuńczością i cierpliwością. Ważne, aby okazywała dużo ciepła i spokoju, wtedy dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Matki powinni dobierać opiekunki na zasadzie podobieństw do siebie – mieć podobny charakter. Pomoże to dziecku szybciej przyzwyczaić się do nowej osoby.   Dyspozycyjność – praca niani jest odpowiedzialna i wymaga poświęceń. Gdy spóźniamy się na wyznaczoną godzinę powrotu, opiekunka nie może pozostawić dziecka samemu sobie,...

niania z małym chłopcem
©chika_milan/Fotolia.com
Styl życia
Jaka powinna być dobra niania? Funkcje, cechy i sposób wybierania
Najlepiej wybrać nianię z grona znajomych lub rodziny, jednak gdy nie ma takiej możliwości należy napisać ogłoszenie i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z potencjalną kandydatką. Do jej obowiązków należy: karmienie, przewijanie, spacerowanie, zabawianie i rozmowa z dzieckiem. Dobra niania powinna być empatyczna, ma stwarzać atmosferę bezpieczeństwa i zwracać uwagę na potrzeby dziecka. Niedopuszczalne jest, aby paliła papierosy lub piła alkohol.

Najlepiej wybrać nianię z grona znajomych lub rodziny, jednak gdy nie ma takiej możliwości należy napisać ogłoszenie i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z potencjalną kandydatką. Do jej obowiązków należy: karmienie, przewijanie, spacerowanie, zabawianie i rozmowa z dzieckiem. Dobra niania powinna być empatyczna, ma stwarzać atmosferę bezpieczeństwa i zwracać uwagę na potrzeby dziecka. Niedopuszczalne jest, aby paliła papierosy lub piła alkohol. Kiedy po porodzie dziecka mama musi wrócić do pracy, nie ma kto zaopiekować się maluchem. W takiej sytuacji najlepiej rozważyć zatrudnienie niani. Funkcja niani w rodzinie Szukając niani, można prosić znajomych lub przyjaciół o polecenie kogoś sprawdzonego. Czasem udaje się znaleźć opiekunkę z rodziny lub z sąsiedztwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba rozejrzeć się za osobą spoza znajomych. Przed zatrudnieniem niańki „z zewnątrz” warto zastanowić się, jakich cech i umiejętności się od niej oczekuje. Do obowiązków niani często należy karmienie, przewijanie, zabawa, spacery, rozmowa oraz pomoc w nauce i rozwoju dziecka. Są to odpowiedzialne zadania i należy pamiętać, że niania nigdy nie zastąpi opieki rodzica, a jedynie może go wspierać. Ważnym jest jednak, aby opiekunka miała dobrą relację z dzieckiem oraz resztą najbliższej rodziny. Istotne, żeby zarówno dziecko, jak i rodzice oraz rodzeństwo lubili i dogadywali się z nianią. Cechy dobrej niani Wiek dobrej niani jest zależny od potrzeb i preferencji. Niektórzy wolą starszą panią, która już wychowała swoje dzieci i ma niezbędny bagaż doświadczeń, innym łatwiej zaufać młodej osobie, np. studentce z wykształceniem pedagogicznym. Niania przede wszystkim powinna być odpowiedzialna. Ważne jest, aby stwarzała dziecku atmosferę bezpieczeństwa i miała z nim swobodny kontakt. Powinna...

Agnieszka Sienkiewicz poprowadzi show Polsatu
Newsy
Agnieszka Sienkiewicz w nowym show Polsatu!
Agnieszka Sienkiewicz w nowym show Polsatu!

Agnieszka Sienkiewicz pojawi się w nowym show Polsatu "The Brain. Genialny umysł"! Jak donosi magazyn  "Party", gwiazda serialu "Przyjaciółki", wystąpi w programie razem z dziennikarzem sportowym Polsatu Jerzym Mielewskim, który będzie prowadzącym show. W programie będą rywalizować osoby, których zdolności umysłowe wykraczają poza standardowe umiejętności. W jury zasiądą  Anita Sokołowska, Cezary Żak i Mariusz Pudzianowski. Pierwszy odcinek "The Brain..." telewizja Polsat wyemituje 7 marca!    Jak aktorka pogodzi życie prywatne z nowymi obowiązkami? W styczniu Agnieszka Sienkiewicz wróciła do pracy na pełen etat. Gra m.in. w serialu "Przyjaciółki" i w teatrze. Dziewięć miesięcy spędziłam z moją córeczką Zosią w domu. Poprosiłam o to, żeby dano mi tylko kilka dni zdjęciowych w serialu, więc zamiast pełnoetatową aktorką, byłam pełnoetatową mamą. Teraz wróciłam na plan, zaczęłam nowy projekt zawodowy i próbuję to wszystko jakoś ze sobą pogodzić – powiedziała aktorka w rozmowie z "Party". Przeczytaj także: Agnieszka Sienkiewicz zabrała córeczkę w Alpy!   Do tej pory serialowa Dorotka z Przyjaciółek i jej partner Mikołaj Gauer sami zajmowali się córeczką Zosią. Czasem pomagały im babcie lub przyjaciółki. Dopiero teraz zatrudnili nianię na pełen etat. Czy podobnie jak inne gwiazdy, urządzili casting na opiekunkę dla dziecka? Co ciekawe, Agnieszka nie korzystała z żadnej agencji pośrednictwa pracy. Nie ma też niani z polecenia. Opiekunkę Zosi aktorka poznała na... spacerze z dzieckiem. Szukała osoby odpowiedzialnej, lubiącej dzieci. Zależało jej, by córka dobrze czuła się w towarzystwie tej osoby, była przy niej radosna i spokojna.   Zobacz:  Idealna niania: czego unikać przy wyborze niani?   Miała tylko jeden warunek! Sienkiewicz zależało, by niania w razie wypadku, choćby...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner