Napięta ręka
©taa22/fotolia
Styl życia

Rodzaje włókien mięśniowych: wolnokurczliwe i szybkokurczliwe

Włókna mięśniowe dzielą się na wolnokurczliwe i szybkokurczliwe. Wolnokurczliwe otrzymują dużo tlenu i mogą pracować długo, choć ich moc jest niewielka. Szybkokurczliwe włókna mięśniowe są bardziej podatne na zmęczenie, ale są w stanie wykonać większą pracę.

Włókna mięśniowe dzielą się na wolnokurczliwe i szybkokurczliwe. Wolnokurczliwe otrzymują dużo tlenu i mogą pracować długo, choć ich moc jest niewielka. Szybkokurczliwe włókna mięśniowe są bardziej podatne na zmęczenie, ale są w stanie wykonać większą pracę.

 

W ciele człowieka występują trzy rodzaje tkanki mięśniowej zbudowanej z włókien mięśniowych. Są to mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe, mięśnie poprzecznie prążkowane serca oraz mięśnie gładkie. Największą odporność na zmęczenie ma tkanka mięśniowa, z której zbudowane jest serce.

Fizjologia włókien mięśniowych różnych rodzajów

Niezależnie od rodzaju włókien mięśniowych ich fizjologia jest taka sama. Włókna mięśniowe pracując kurczą się i rozciągają. Włókna mięśniowe składają się z mikrofibryli, czyli mniejszych cząsteczek kurczliwych. Mikrofibryle złożone są natomiast z białek: miozyny i aktyny. Występują dwa rodzaje włókien mięśniowych – wolnokurczliwe i szybkokurczliwe.

Włókna wolnokurczliwe - cechy

Włókna mięśniowe wolnokurczliwe ze względu na ich barwę nazywa się włóknami czerwonymi (kolor zapewnia mioglobina, czyli białko biorące udział w magazynowaniu tlenu). Bywają nazywane też włóknami typu I. Tego rodzaju włókna mięśniowe są przystosowane długiej pracy i średniego lub małego wysiłku. Włókna mięśniowe wolnokurczliwe, jak nazwa wskazuje, kurczą się powoli, a siła skurczu jest niewielka (włókna mają niewielką średnicę).

 

Włókna mięśniowe typu I są mocno unaczynione. Energia potrzebna do ich pracy pochodzi z procesów metabolicznych zachodzących z udziałem tlenu. Tworzą tkanki mięśniowe, które są aktywne podczas wykonywania podstawowych czynności ruchowych, jak np. chodzenie.

Włókna szybkokurczliwe - cechy

Włókna mięśniowe szybkokurczliwe to inaczej włókna białe (mają mniej mioglobiny niż włókna czerwone) lub włókna typu II. Są one stworzone do wykonywania dużego wysiłku, ponieważ kurczą się szybko, a siła skurczu jest średnia lub duża. Męczą się szybciej niż włókna wolnokurczliwe, dlatego są przystosowane do krótkotrwałej pracy.

 

Rozróżnia się dwa rodzaje włókien mięśniowych typu II – włókna mięśniowe typu II A oraz typu II B. Pierwsze z nich są średnio unaczynione (mniej niż włókna wolnokurczliwe, ale bardziej niż włókna typu II B) i zachodzą w nich procesy metaboliczne tlenowo-beztlenowe. Są przystosowane do wykonywania średniego wysiłku, kurczą się szybciej i mocniej niż włókna wolnokurczliwe, ale woniej i słabiej niż włókna typu II B. Włókna typu II A są jednak bardziej odporne na zmęczenie niż włókna typu II B.

 

Włókna mięśniowe typu II B są zdolne do dużego wysiłku, ale szybko się męczą. Są słabo unaczynione i zachodzą w nich procesy metaboliczne beztlenowe.

 

Włókna szybkokurczliwe tworzą tkanki mięśniowe, które potrzebne są podczas wykonywania dużego wysiłku, np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.


 
Skurcze mięśni
© bhakpong/Fotolia.com
Styl życia
Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.   Mimowolne skurcze, czyli miklonie , dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny. Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.   Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru: potasu , magnezu, wapnia, witaminy B . Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety . Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.   Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem , jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.   Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu. Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia...

btl
Adobe Stock
Newsy
Jak schudnąć i zbudować mięśnie bez wysiłku? Odkryj rewolucyjną technologię HIFEM! 
Jak schudnąć i zbudować mięśnie bez wysiłku? Odkryj rewolucyjną technologię HIFEM! 

Zaawansowana technologia elektromagnetyczna, która selektywnie wywołuje supramaksymalne skurcze mięśni. Sprawia, że rzeźbimy mięśnie i chudniemy - na leżąco. O tym, co jeszcze potrafi HIFEM, opowiada Sławomir Sobusiak, Dyrektor Zarządzający Działu Medycyny Estetycznej BTL Polska. Maszyny ćwiczą za nas? Jak to możliwe? Szczerze mówiąc: dokładnie tak jest. Powiem więcej - maszyny działające w oparciu o technologię HIFEM, doprowadzą nasze ciało do idealnego wyglądu dużo szybciej i efektowniej niż tradycyjne ćwiczenia. Dlaczego? Ponieważ technologia HIFEM, o której mówimy wywołuje supramaksymalne skurcze mięśni, czyli takie: powyżej maksymalnego poziomu. Po prostu - nie jesteśmy w stanie ćwiczyć z taką mocą i intensywnością w sposób naturalny. Wyobraźmy sobie, że w trakcie jednego treningu robimy 20 tysięcy brzuszków czy przysiadów (czas zabiegu to ok. pół godziny). Energia HIFEM jest skuteczna w rozbudowie mięśni, ponieważ potrafi wywołać i utrzymać przez wiele sekund supramaksymalne skurcze. Z drugiej strony - trzeba zachować rozsądek. Nie chodzi o to, aby przestać się ruszać i tylko chodzić na zabiegi. HIFEM pozwala nam osiągnąć wymarzony efekt i podtrzymać go - ale normalna aktywność (najlepiej na powietrzu) jest absolutnie niezbędna.  Dlaczego nie wymyślono tego wcześniej? Wymyślono, ale pierwsze maszyny posługujące się technologią HIFEM miały wielkość pokoju! Aby je uruchomić, potrzeba było wykwalifikowanego zespołu naukowców. Niezbyt to przydatne dla klinik medycyny estetycznej czy siłowni. Przełom nastąpił kilka lat temu, kiedy stworzono niewielkich rozmiarów urządzenia z tą technologią oraz tak dopracowano procedury, że maszyny może obsługiwać praktycznie każdy. Oczywiście po przeczytaniu instrukcji. W BTL urządzenia wykorzystujące pole magnetyczne w pojawiły się już...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner