Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Osłabienie mięśni
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Powszechne oraz rzadko występujące przyczyny bólu mięśni

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.

 

Do lekarza powinny niezwłocznie wybrać się zarówno te osoby, które obserwują u siebie stopniowo zwiększające się osłabienie mięśni, jak i te, u których zmęczenie wystąpiło gwałtownie i niespodziewanie.

Niedobór elektrolitów przyczyną osłabienia mięśni

Jedną z częstych przyczyn osłabienia mięśni jest niedobór elektrolitów: potasu i sodu. Może on być związany z intensywnym treningiem fizycznym, biegunką i wymiotami, odwodnieniem lub stosowaniem ścisłej, nieprawidłowo ułożonej diety. Innymi objawami niedoboru elektrolitów są: kurcze mięśniowe, obrzęk i ból nóg albo ramion, nieprawidłowe ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca.

Stosowanie niektórych leków

Osłabienie mięśni może być skutkiem ubocznym stosowania leków obniżających stężenie cholesterolu, zawierających statyny. Również benzodiazepiny, stosowane w leczeniu lęku i bezsenności, mogą sprawić, że mięśnie będą sprawiały wrażenie osłabionych i wiotkich.

Osłabienie mięśni jednym z objawów grypy

Ból oraz osłabienie mięśni są powszechnymi symptomami grypy. Oprócz objawów mięśniowych podczas choroby występują także wysoka temperatura (około 39 stopni Celsjusza), ból głowy, suchy kaszel i łzawienie oczu.

Niedoczynność tarczycy a osłabienie mięśni

Zmęczenie i osłabienie mięśni może świadczyć także o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy: jego niedoczynności. Innymi charakterystycznymi objawami tej choroby są: ospałość, przybieranie na wadze, wysuszenie skóry, zaparcia, obniżony nastrój.

Niedokrwistość (anemia) przyczyną osłabienia mięśni

Ogólne osłabienie, w tym także osłabienie mięśni, jest charakterystyczne również dla niedokrwistości. Jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, który jest głównym składnikiem hemoglobiny. Innymi objawami niedokrwistości są: bladość skóry i dziąseł, wypadanie i łamliwość włosów, problemy z koncentracją, zawroty głowy, szumy w uszach, senność i obniżony nastrój.

Osłabienie mięśni w cukrzycy

Jednym z powikłań cukrzycy może być neuropatia cukrzycowa. Długotrwałe wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia włókien nerwowych. Konsekwencjami tego stanu mogą być objawy mięśniowe: osłabienie, drętwienie, zaburzenia czucia oraz bolesność nóg i rąk.

Udar mózgu lub zawał a osłabienie mięśni

Gwałtowne osłabienie mięśni i utrata czucia w wybranym rejonie ciała może być objawem udaru mózgu. Oprócz tego udarowi towarzyszy silny ból głowy, wymioty, często utrata przytomności. Typowym objawem jest też opadnięcie kącika ust po jednej stronie twarzy.

 

Nagłe osłabienie mięśni nóg może też świadczyć o zawale mięśnia sercowego. Inne, bardziej charakterystyczne objawy zawału, to silny, piekący ból w klatce piersiowej, panika oraz duszność i zawroty głowy.

Zespół Guillaina i Barrégo a postępujące osłabienie mięśni

Zespół Guillaina i Barrégo jest chorobą autoimmunologiczną, objawiającą się postępującą degeneracją nerwów obwodowych (bezpośrednio sterujących ruchami kończyn), a co za tym idzie osłabieniem mięśni. Choroba zaczyna się na ogół od łagodnej infekcji układu pokarmowego lub oddechowego. Następnie pojawiają się zaburzenia czucia w palcach rąk i nóg oraz osłabienie mięśni. W ciągu kilku dni może to doprowadzić do paraliżu mięśni, także mięśni oddechowych. Może to doprowadzić do śmierci. Szybko zdiagnozowana choroba jest jednak uleczalna.

Miastenia

Szybka męczliwość mięśni szkieletowych jest jednym z objawów miastenii. Choroba prowadzi do tego, że nawet obiektywnie niewielki wysiłek zaczyna przewyższać możliwości chorego. Opadające powieki i żuchwa, a także niemożność utrzymania przedmiotów w dłoniach, niewyraźna mowa, upadki przy chodzeniu to charakterystyczne objawy miastenii. Najgorzej rokuje miastenia, której objawy obejmują mięśnie oddechowe. Leczenie miastenii często jednak prowadzi do ustąpienia objawów.

Zanik mięśni (dystrofia mięśniowa)

Postępujące osłabienie mięśni występuje także w dystrofii mięśniowej. Jest to schorzenie dziedziczne. Postępująca degeneracja włókien mięśniowych prowadzi do utraty umięśnienia (atrofii). Zanik mięśni może rozpocząć się już nawet u 3-letniego dziecka (dystrofia mięśniowa Duchenne'a). Z czasem niemożliwe staje się samodzielne chodzenie i wykonywanie innych ruchów ciała. Do śmierci dochodzi najczęściej wskutek niewydolności układu oddechowego lub układu krążenia.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
bolące mięśnie
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia
Powszechne oraz rzadko występujące przyczyny bólu mięśni
Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.   Do lekarza powinny niezwłocznie wybrać się zarówno te osoby, które obserwują u siebie stopniowo zwiększające się osłabienie mięśni, jak i te, u których zmęczenie wystąpiło gwałtownie i niespodziewanie. Niedobór elektrolitów przyczyną osłabienia mięśni Jedną z częstych przyczyn osłabienia mięśni jest niedobór elektrolitów : potasu i sodu. Może on być związany z intensywnym treningiem fizycznym, biegunką i wymiotami, odwodnieniem lub stosowaniem ścisłej, nieprawidłowo ułożonej diety. Innymi objawami niedoboru elektrolitów są: kurcze mięśniowe, obrzęk i ból nóg albo ramion, nieprawidłowe ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca . Stosowanie niektórych leków Osłabienie mięśni może być skutkiem ubocznym stosowania leków obniżających stężenie cholesterolu, zawierających statyny. Również benzodiazepiny, stosowane w leczeniu lęku i bezsenności, mogą sprawić, że mięśnie będą sprawiały wrażenie osłabionych i wiotkich. Osłabienie mięśni jednym z objawów grypy Ból oraz osłabienie mięśni są powszechnymi symptomami grypy. Oprócz objawów mięśniowych podczas choroby występują także wysoka gorączka (około 39 stopni Celsjusza), ból głowy, suchy kaszel, łzawienie oczu. Niedoczynność tarczycy a osłabienie mięśni Zmęczenie i osłabienie mięśni może świadczyć także o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy : jego niedoczynności. Innymi charakterystycznymi objawami...

Wózek w pokoju
©ChiccoDodiFC/fotolia
Styl życia
Dystrofia miotoniczna: choroba genetyczna powodująca zanik mięśni
Dystrofia miotoniczna objawia się osłabieniem i zanikiem mięśni. Powoduje też zaćmę, zaburzenia rytmu serca i utrudnia połykanie. Jest nieuleczalna. Jakość życia chorego można poprawić dzięki niwelowaniu symptomów dystrofii miotonicznej.

Dystrofia miotoniczna objawia się osłabieniem i zanikiem mięśni. Powoduje też zaćmę, zaburzenia rytmu serca i utrudnia połykanie. Jest nieuleczalna. Jakość życia chorego można poprawić dzięki niwelowaniu symptomów dystrofii miotonicznej.   Dystrofia miotoniczna jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący (podlinkuj Czym jest dziedziczenie autosomalne: dominujące i recesywne?). Oznacza to, że dziedziczony wadliwy gen ma przewagę nad genem prawidłowym i na pewno wywoła chorobę . Objawy dystrofii miotonicznej mogą być silniejsze w każdym kolejnym pokoleniu. Przyczyny dystrofii miotonicznej Dystrofia miotoniczna to choroba genetyczna występująca u 1 na 8000 osób . Wyróżnia się dwa typy dystrofii miotonicznej : dystrofię miotoniczną typu 1 zwaną również chorobą Crushmanna-Steinerta, dystrofię miotoniczną typu 2 znaną też pod nazwą choroba Rickera.   Obie odmiany są wynikiem mutacji genetycznych: typ 1: zachodzi mutacja w genie DMPK na chromosomie 19, typ 2: zachodzi mutacja w genie ZNF9 na chromosomie 3. Objawy dystrofii miotonicznej – miotonia i miopatia Miotonia to przetrwały skurcz mięśni będących w spoczynku. Oznacza to, że po wykonaniu skurczu rozluźnienie mięśni jest opóźnione. Drugim sztandarowym objawem dystrofii miotonicznej jest miopatia – uszkodzenie mięśni i ich wyraźne osłabienie . Gdy choroba ujawnia się u niemowląt, daje następujące objawy: trudności w połykaniu, deformacje kości, przykurcz nóg i rąk, niewydolność oddechowa w ciężkich przypadkach.   Najczęściej dystrofia miotoniczna objawia się u osób w wieku od 20 do 30 lat . Wówczas zauważalne są symptomy: zaburzenia połykania, zaburzenia mowy, opadanie powiek, nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, wydłużona, szczupła twarz, zanik mięśni twarzy (na skroniach i przy żuchwie),...

Skurcze mięśni
© bhakpong/Fotolia.com
Styl życia
Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.   Mimowolne skurcze, czyli miklonie , dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny. Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.   Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru: potasu , magnezu, wapnia, witaminy B . Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety . Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.   Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem , jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.   Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu. Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner