Niemowlęta
© Veronika Galkina/Fotolia.com
Styl życia

Hipertonia,czyli zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.

Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.

 

Zaciskanie piąstek, warg, układanie ciałka w rożek, prężenie i przykurcze rąk mogą sugerować hipertonię (zbyt mocne napięcie mięśniowe, tzw. prężenie ciała).

Objawy przykurczu mięśni u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u dzieci zmienia się w ciągu pierwszych miesięcy życia. Maluchy z hipertonią cechuje płaczliwość, niepokój, krótki sen, prężenie ciała. Oprócz tego może się zdarzyć, że na dotyk będą reagować płaczem oraz nie będą chciały ssać piersi. Tego typu zachowania można zaobserwować u większości niemowląt.

 

Oto kilka istotnych symptomów na które należy zwrócić uwagę i poinformować o nich pediatrę:

  • trudność w utrzymaniu pozycji siedzącej,
  • przykurcz mięśni szyi i mięśni przykręgosłupowych polegający na niemożności odchylenia główki do tyłu oraz wysunięcia do przodu rąk podczas leżenia na brzuszku,
  • przykurcz mięśni nóg i rąk – zaciskanie piąstek, prężenie nóg, zwiększony opór w przypadku poruszania kończynami – w momencie zginania i prostowania; stawy biodrowe i kolanowe nie układają się prawidłowo podczas siedzenia.

Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt

Usztywnienie ciała niemowlęcia może wynikać z tzw. zmian adaptacyjnych będących konsekwencją rozwoju. Dziecko jest nieprzystosowane do warunków, w jakich się znalazło – takich jak siła grawitacji, niedojrzałość układu nerwowego, niedostateczna koordynacja nerwowo-mięśniowa lub niewprawne zabiegi pielęgnacyjne opiekunów.

 

Na to, jak niemowlak będzie poruszał ciałem ma wpływ szereg czynników. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Warto wraz ze specjalistą najpierw dokładnie przeanalizować wszystkie niepokojące symptomy, zanim zdecydujemy się na intensywną rehabilitację.

Ćwiczenia na przykurcze mięśni u niemowląt

Niektóre dzieci szybciej adaptują się do nowych sytuacji – uczą się reakcji na otaczającą je rzeczywistość, nie prężą się i nie denerwują. Inne – a jest ich znacznie więcej - na nieznane warunki reagują napięciem i usztywnieniem ciała. Jeżeli taka sytuacja zaczyna wpływać na rozwój ruchowy dziecka, konieczna jest opieka fizjoterapeuty oraz lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia precyzyjnie dobranego do naszej pociechy.

 

Zaniedbanie leczenia nadmiernego napięcia mięśniowego niemowląt może prowadzić do zaburzeń ruchowych w przyszłości, problemów z poruszaniem się, skocznością, a w skrajnych przypadkach nawet zaników mięśni czy bolesnych, trwałych przykurczów.

 

W tym przypadku najlepszą opcją jest konsekwentne i systematyczne uczestniczenie z dzieckiem w zajęciach rehabilitacyjnych – średnio dwa razy w tygodniu, do momentu ustąpienia niepokojących objawów.


niemowlak z zaciśniętymi pięściami
© haveseen/Fotolia.com
Styl życia
Czy zaciśnięte piąstki dziecka powinny martwić?
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.   Układ motoryczny niemowlęcia jest tak skonstruowany, że dzięki regularnym ćwiczeniom i aktywności nadrobi wszelkie braki rozwojowe. Czasowe opóźnienia nie uniemożliwiają powrotu do sprawnie funkcjonującej motoryki. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt Silnie zaciśnięte piąstki u niemowląt, nawet podczas zabawy czy kąpieli, mogą wskazywać na zaburzenia napięcia mięśniowego. Warto umówić się na wizytę u neurologia, jeżeli dodatkowo pojawiają się następujące objawy: miesięczne dziecko układa ciało w rożek, stale odchyla głowę w tył lub w bok, bardzo ciężko włożyć mu ubranko ze względu na ciężkie zginanie jego kończyn, płacz, nadmierną apatię, trzymiesięczne niemowlę nie podnosi głowy, leżąc na brzuchu, a w pozycji siedzącej opada mu ona do tyłu, u dziecka brak zainteresowania własnymi dłońmi oraz chęci manipulacji zabawkami, półroczne niemowlę samo nie zmienia pozycji leżenia, a na boku silnie wygina ciało w kształt litery C, stała apatia lub nadmierne pobudzenie, prężenie się, przykurcze, zaciskanie warg, zachłystywanie się pokarmem, asymetrycznie ułożone ciało, problemy z siadaniem.   Lekarz wykona specjalistyczne badania i przeprowadzi bezbolesne i szybkie przezciemiączkowe USG mózgu. Może zalecić rehabilitację, którą muszą wspierać rodzice, ćwiczący z dzieckiem w domu. Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: najlepsze ćwiczenia Proste ćwiczenia na zbyt napięte mięśnie u niemowląt , wykonywane w formie zabawy, ucieszą zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Oto najskuteczniejsze ćwiczenia: Dotykanie. Warto głaskać i dotykać dziecko dłonią, włosami, futerkiem kota, materiałami o różnych...

Skurcze mięśni
© bhakpong/Fotolia.com
Styl życia
Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?
Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.   Mimowolne skurcze, czyli miklonie , dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny. Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.   Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru: potasu , magnezu, wapnia, witaminy B . Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety . Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.   Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem , jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.   Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu. Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia...

leżące niemowlę
© tiero/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko nie chce siedzieć i opada mu główka. Czy to hipotonia?
Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.

Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej hipotonia, to zaburzenie dotykające głównie niemowląt. Nazywane jest też „zespołem dziecka wiotkiego”. Polega na tym, że dziecko ma zbyt luźne mięśnie i nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy. Hipotonia wymaga jak najszybszej rehabilitacji.   Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Nie zawsze mniejsza sprawność ruchowa musi oznaczać obniżone napięcie mięśniowe. Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt: przyczyny Hipotonia sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zaburzeniem , które może być skutkiem chorób. Do najczęstszych przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci należą: choroby układu mięśniowo-nerwowego , na przykład rdzeniowy zanik mięśni, neuropatia , miopatia wieku niemowlęcego, zaburzenia genetyczne charakteryzujące się dysmorfią, czyli wyglądem charakterystycznym dla danej choroby. Przykłady takich zaburzeń to Zespół Downa, Zespół Pradera-Williego, choroby tkanki łącznej : elastopatie pierwotne i wtórne (na przykład Zespół Ehlersa i Danlosa), uszkodzenie mózgu w wyniku niedotlenienia, krwawienia śródczaszkowego czy zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Hipotonia u starszych dzieci może być także skutkiem zatrucia rtęcią lub innymi metalami ciężkimi, toksynami czy truciznami. Objawy obniżonego napięcia mięśniowego u małych dzieci Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o hipotonii, jest wiotkość i elastyczność dziecka. Niemowlęta „przelewają się” przez ręce, mają trudności z utrzymaniem się przy piersi. Na zaburzone napięcie mięśniowe może wskazywać także: senność, apatyczność dziecka, zdenerwowanie podczas przebierania i przewijania, stała asymetria w ułożeniu, niechęć do leżenia na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner