Skurcze mięśni
© bhakpong/Fotolia.com
Styl życia

Mimowolne skurcze mięśni – powodem nadmiar kawy czy poważna choroba?

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

Mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z błahych przyczyn, takich jak np. niedobór magnezu czy potasu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszej choroby – drżenie rąk może wskazywać m.in. na chorobę Parkinsona czy na stwardnienie zanikowe boczne.

 

Mimowolne skurcze, czyli miklonie, dotyczą zwykle twarzy, kończyn górnych i dolnych, ale także tułowia. Mogą obejmować różne części ciała, zależnie od przyczyny.

Mimowolne skurcze mięśni jako wynik złej diety

Drżenie mięśni może pojawić się jako wynik niedostatecznej ilości przyjmowanych witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Dotyczą one przede wszystkim głowy.

 

Mimowolne skurcze twarzy są objawem m.in. niedoboru:

Często te braki są wynikiem nadmiernego picia kawy, która wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne. Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez mocnej kawy, powinny pomyśleć o przyjmowaniu dodatkowych suplementów lub uzupełnieniu diety. Bogatym źródłem magnezu jest np. gorzka czekolada, banany i pestki dyni, a potasu – suszone morele, figi i awokado.

 

Jednak także na nadmiar witamin organizm może zareagować drżeniem, jak to się dzieje w przypadku przedawkowania witaminy B1.

 

Mimowolne skurcze w postaci drżenia rąk występują również po zatruciu alkoholowym, które w łagodnej wersji przyjmuje postać kaca. Regularne picie alkoholu prowadzi również do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu i stopniowego wyniszczania całego organizmu.

Mimowolne skurcze mięśni jako efekt przetrenowania

Skurcze, nad którymi trudno zapanować, mogą być również wynikiem nadmiernego obciążenia organizmu. Tego typu drżenia pojawiają się albo jeszcze w trakcie wysiłku, albo tuż po nim. To zupełnie normalna reakcja, która podpowiada, że należy dać organizmowi czas na regenerację i na jakiś czas zaprzestać treningów.

Oferowane przez Decathlon promocje to doskonała okazja, żeby kupić wałki i rollery do masażu, które są skuteczne przy skurczach mięśni.

Mimowolne skurcze mięśni podczas zasypiania, czyli mioklonie nocne

Łagodne mioklonie nocne dotyczą przede wszystkim dzieci i niemowląt – polegają na nagłych skurczach całych grup mięśni, występujących w czasie zasypiania. Niekontrolowane ruchy nóg zdarzają się naturalnie także w fazie snu głębokiego NREM (Non-Rapid Eye Movement, czyli faza cechująca się wolnymi ruchami gałek ocznych) i nie są powodem do niepokoju. Mimowolne skurcze mięśni przed snem i podczas snu wynikać mogą również z zespołu niespokojnych nóg, którego objawy można jedynie łagodzić.

Mimowolne skurcze mięśni twarzy i kończyn jako objaw choroby

Drżenie mięśni może wskazywać również na rozwijającą się chorobę, jednak bez dokładniejszej diagnostyki nie można tylko na podstawie skurczów stwierdzić, co jest ich przyczyną.

 

Mimowolne drżenia mogą pojawić się w przebiegu:

 

  • choroby Parkinsona – skurcze mięśni dotyczą przede wszystkim dłoni,
  • zespołu Tourette'a – oprócz niekontrolowanych skurczy i tików towarzyszą mu inne mimowolne ekspresje, także werbalne (np. nagłe okrzyki, przekleństwa),
  • stwardnienia zanikowego bocznego – głównym objawem jest zanik i osłabienie mięśni całego ciała, ale pojawiają się również ich drżenia,
  • pląsawicy Huntingtona – charakterystyczne dla niej są mimowolne skurcze całych grup mięśni, które przypominają pląsanie i taniec. Początkowo są subtelne, ale wraz z rozwojem choroby stają się coraz bardziej widoczne.

 

W przypadku utrzymujących się skurczów przy jednoczesnej prawidłowej diecie i nieforsowaniu organizmu, należy zgłosić objawy lekarzowi rodzinnemu, który zleci dodatkowe badania.


kobieta trzymająca się za głowę
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Ruchy mimowolne: dyskineza późna, drżenie, tiki, mioklonie i atetoza
Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.

Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.   Do ruchów mimowolnych zalicza się: drżenie, ruchy atetotyczne, ruchy o charakterze balizmu oraz ruchy pląsawicze, które występują u osób w starszym i średnim wieku. Stwierdza się również tiki i mioklonie.   Mimowolne ruchy mogą wystąpić w niemal każdej części ciała, włączając szyję, kończyny dolne i górne oraz twarz. Jest wiele przyczyn powstawania niekontrolowanych ruchów. Zazwyczaj pojawiają się na skutek uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za koordynację. Mimowolne ruchy mogą być okresowe i szybko mijać lub stanowić problem zdrowotny i nasilać się. Dyskineza późna Dyskineza późna to objaw schorzeń neurologicznych. Powstaje u osób z zaburzeniami psychicznymi na skutek. terapii lekami neuroleptycznymi. Niekontrolowane ruchy dotyczą rąk, języka i twarzy. Dyskineza późna objawia się m. in. wysuwaniem języka, szybkim mruganiem oczami i mlaskaniem. Co istotne, te symptomy mogą utrzymywać się nawet już po przerwaniu stosowania leków neuroleptycznych. Drżenie Drżenie spoczynkowe to rytmiczne ruchy części ciała: rąk, głowy, warg. Są wywołane przez skurcze mięśni antagonistycznych. Zazwyczaj można je zaobserwować w pozycji spoczynkowej, w czasie ruchu są mniej dostrzegalne. Drżenie może wystąpić w reakcji na niski poziom cukru we krwi, wyczerpanie, stres i nadmiar wrażeń czy odstawienie alkoholu. Takie hiperkinezy mogą być również związane z zaburzeniami: chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym. Mioklonie Mioklonie to zrywania mięśniowe, które powstają nagle i są gwałtowne. Są związane ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym. Występują naturalnie w trakcie snu (w czasie fazy snu głębokiego), czkawki, wzmożonego wysiłku fizycznego albo w momencie zaskoczenia. Dla...

Dłonie dwóch osób, jedne należą do osoby starszej. Osoby trzymają się za ręce.
©mickyso/Fotolia.com
Styl życia
Drżenie zamiarowe i spoczynkowe – mimowolne ruchy rąk
Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.

Drżenie zamiarowe występuje podczas wykonywania ruchu. Drżenie spoczynkowe pojawia się w spoczynku, gdy ręce są stabilnie podparte. Oba rodzaje drżenia wynikają z deficytu komórek mózgu. W pierwszym przypadku – uszkodzenia móżdżku, w drugim – obumierania komórek na skutek choroby.   Najczęstszymi przyczynami drżenia rąk u osób młodych są: silne pobudzenie emocjonalne, stres lub niedobór magnezu. Mimowolne ruchy rąk mogą być spowodowane także nadczynnością tarczycy bądź chorobami neurologicznymi , np. stwardnieniem rozsianym. Drżenie zamiarowe podczas wykonywania ruchu Drżenie zamiarowe to mimowolne ruchy wykonywane przeważnie rękoma . Są nierytmiczne i mają różne nasilenie. Charakterystyczne dla drżenia zamiarowego jest jego nasilenie podczas wykonywania ruchu (np. ręką). Ponadto w miarę zbliżania się do celu, np. żeby przesunąć przedmiot czy go podnieść, dłoń drży coraz mocniej. Drżenie zamiarowe zazwyczaj występuje tylko po jednej stronie ciała.   Przyczyną drżenia zamiarowego jest uszkodzenie móżdżku , czyli części mózgu odpowiadającej m.in. za zdolność zachowania równowagi i koordynację ruchową. Uszkodzenie może być wynikiem: genetycznej choroby Friedreicha polegającej na zwyrodnieniu części układu nerwowego oraz serca, rozwijającego się w móżdżku guza, zakażenia i powstania ropnia, udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, stwardnienia rozsianego. Towarzyszące drżeniu zamiarowemu objawy to: ataksja – zaburzenie koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, dysmetria – brak możliwości zatrzymania ruchu w dowolnym momencie, brak możliwości prawidłowej oceny odległości, adiadochokineza – niezdolność do wykonywania ruchów naprzemiennych z zachowaniem odpowiedniego tempa, np. otwieranie i zamykanie dłoni. Drżenie spoczynkowe a choroba Parkinsona O drżeniu spoczynkowym...

mężczyzna trzymający szklankę w dłoni
© tolikoff2013/Fotolia.com
Styl życia
Niepoznane przyczyny drżenia samoistnego. Jak objawia się i kiedy jest leczona choroba Minora?
Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.   Chorobie Minora często towarzyszą inne objawy, takie jak kurcze powiek, parkinsonizm (zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona ) lub dystonia ( mimowolne ruchy ). Mogą one opóźniać postawienie diagnozy.  Niepoznane do końca przyczyny drżenia samoistnego Przyczyny choroby Minora są zróżnicowane. Połowa chorych dziedziczy schorzenie, natomiast u pozostałych przyczyna jest nieznana. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.   Choroba Minora jest schorzeniem w obrębie części ośrodkowego układu nerwowego - układu pozapiramidowego. Odpowiada on, wraz z układem piramidowym, za czynności ruchowe.   Zmiany w układzie nerwowym odpowiadające za tę chorobę nie zostały poznane. Nie potwierdzono też nieprawidłowości w działaniu układu odpowiedzialnego za wytwarzanie neuroprzekaźnika dopaminy. Dopamina odpowiada m.in. za koordynację i napięcie mięśni. Kiedy ujawnia się drżenie samoistne i jak się rozwija? Choroba objawia się najczęściej w okolicach 20. roku życia. Objawy są nasilone, natomiast potem następuje stabilizacja na kilkanaście lat. Po 65. roku życia objawy znów ulegają nasileniu. Objawy drżenia samoistnego: jakie części ciała obejmuje drżenie? Drżenie samoistne obejmuje ręce, wargi, głowę, język. Wpływa też na sposób mówienia. W przebiegu choroby może ją znacząco zakłócić.    Częstość epizodów choroby Minora to około 10 napadów na sekundę. Drżenia zwiększają swoje nasilenie w przypadku silnych emocji. Kiedy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner