pewny siebie mężczyzna na pierwszym planie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: pytanie o mocne strony

Kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej w odpowiedzi na pytanie o mocne strony może mówić o swoich cechach i kompetencjach, dzięki którym osiągał sukcesy.

Kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej w odpowiedzi na pytanie o mocne strony może mówić o swoich cechach i kompetencjach, dzięki którym osiągał sukcesy.

 

Rozmowa kwalifikacyjna to rodzaj spotkania biznesowego. Pracodawcy zależy na tym, aby zyskać jak najlepszy pakiet umiejętności, doświadczeń i wiedzy, a kandydatowi, aby przedstawić się jak najlepiej.

Kompetencje i cechy kluczowe dla stanowiska

Mówiąc o mocnych stronach można wymieniać cechy (komunikatywny, zdecydowany), można też mówić o kompetencjach (umiejętność nawiązywania kontaktu, szybkość podejmowania decyzji). Najważniejsze, aby mówić o tych cechach i kompetencjach, które istotne są dla pracodawcy i na wybranym stanowisku oraz dzięki którym firma zyska, wybierając właśnie tego kandydata.

Metoda STAR

Jest to metoda, którą wykorzystują rekruterzy do konstruowania pytań. STAR to akronim od czterech angielskich słów: Situation (sytuacja), Task (zadanie), Action (działanie) i Result (rezultat). Inaczej zabrzmi odpowiedź: „Moją mocną stroną są umiejętności organizatorskie. Współtworzyłam liczne eventy”, a inaczej ta sama mocna strona opisana metodą STAR: „Moją mocną stroną są umiejętności organizatorskie. W lipcu nasza firma zaangażowała się w targi, na których prezentowała swoją ofertę. Szef zlecił mi to zadanie (S-sytuacja). Mój cel był taki, aby profesjonalnie i atrakcyjnie zaprezentować naszą firmę na targach. Tak, by zainteresować ofertą jak największą liczbę osób (T-zadanie). Przygotowałam prezentację, odpowiednią liczbę folderów, zaprosiłam do współpracy koleżankę, która chętnie zgodziła się przedstawić firmę podczas krótkiego wystąpienia na otwarciu imprezy (A-działania). Byłam bardzo zadowolona z efektów mojej pracy, włożyłam w to dużo wysiłku i nasza firma zaprezentowała się świetnie. W rezultacie firma uzyskała trzech nowych ważnych klientów (R-rezultat).”

Pewność siebie

Umiejętność mówienia o sobie dobrze jest rozwijać. Rozmowa kwalifikacyjna to nie czas i miejsce na umniejszanie swoich atutów, sukcesów i osiągnięć. Spokojny ton, pewność w głosie, kontrola nad własnym ciałem i świadomość swoich mocnych stron pomagają w budowaniu wizerunku osoby profesjonalnej i rzeczowej. Nie wszystkim mówienie o swoich zaletach przychodzi z łatwością, dlatego można przed rozmową przećwiczyć swoje wypowiedzi. Odpowiedzi można nagrać i podczas odsłuchiwania sprawdzić, czy dla siebie samego brzmi się jako osoba pewna swoich zalet i umiejętności.

 

Pytanie o mocne strony to moment, w którym kandydat ma możliwość pełnego opisania swoich atutów, dzięki którym firma, która go zatrudni, odniesie korzyści. Taką okazję trzeba dobrze wykorzystać.  


prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: pytanie o słabe strony
Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.

Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.   Znajomość mocnych stron, ale także świadomość słabych, jest przydatna nie tylko podczas poszukiwania zatrudnienia. Pracodawcy zależy na tym, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak najlepiej poznać kandydata. Zatem nie powinno dziwić pytanie o słabe strony. Słaba strona kandydata jako obszar rozwoju Jeśli kandydat decyduje się na opisanie słabej strony, która może mieć wpływ na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych i jest istotna dla potencjalnego pracodawcy, powinien skoncentrować się na słabości, nad którą z sukcesem pracuje i doskonali się w tym obszarze . Przyjmijmy, że Pan Kowalski ubiega się o stanowisko, w którym kluczowym obowiązkiem jest kontakt z klientem, ale do niewielkiej części jego zadań należy również uzupełnianie niezbędnej dokumentacji: „W przeszłości moją słabością była niesystematyczność w wypełnianiu dokumentacji po spotkaniu. Jednak z upływem czasu opracowałem skuteczny system, który motywuje mnie do terminowego uzupełniania tabel. Dzisiaj zdarza mi się to rzadko, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach i nadal pracuję nad poprawą skuteczności mojego systemu motywacji”. Prawdziwa słabość Kandydat może również zdecydować się na opisanie swojej dużej słabości w sytuacji, gdy jest ona kompletnie obojętna dla stanowiska pracy, o które się ubiega. Przyjmijmy, że Pani Kowalska aplikuje na stanowisko pomocy księgowej do niewielkiej firmy, w której nigdy nie było, nie ma i nie będzie konieczności posługiwania się językami obcymi: „Za swoją największą słabość uważam brak talentu do nauki języków obcych. Potrzebuję dużo czasu, aby zapamiętać nowe słowa i nawet w sytuacji, gdy wiem, jak powiedzieć jakieś zdanie, nie potrafię się przełamać,...

rozmowa kwalifikacyjna
©cyan102/Fotolia.com
Styl życia
Cechy osobowości i CV – o czym warto wspomnieć przy rekrutacji?
Pisząc CV, należy skupić się na zawarciu swoich cech osobowości. Mają one oddawać charakter pracownika, ale też przedstawić go w jak najlepszym świetle. Przy tworzeniu CV warto wspomnieć o takich cechach, jak: elastyczność, samodzielność czy pozytywne nastawienie do życia.

Pisząc CV, należy skupić się na zawarciu swoich cech osobowości. Mają one oddawać charakter pracownika, ale też przedstawić go w jak najlepszym świetle. Przy tworzeniu CV warto wspomnieć o takich cechach, jak: elastyczność, samodzielność czy pozytywne nastawienie do życia.   Cechy wpisywane w CV pokazują ogólny zarys osobowości kandydata. Każda z nich powinna stawiać pracownika w jak najlepszym świetle. Warto więc zwrócić uwagę, jakich osób poszukuje pracodawca. Należy również zastanowić się, jakie cechy i wartości będą pożądane na stanowisku, na które się aplikuje. To okazja, aby już przy składaniu CV pokazać się jako osoba wpisująca się w kulturę i etos firmy. Czy warto wspominać o swoich cechach osobowości w CV? W CV należy wpisywać takie cechy, które będzie można potwierdzić na rozmowie kwalifikacyjnej . Powinny one wyróżniać pracownika spośród innych kandydatów. Kiedy po pierwszym etapie rekrutacji zostanie grupa osób o podobnym doświadczeniu, często to cechy osobowości decydują o wyborze pracownika. Pracodawcy porównują umiejętności personalne zawarte w CV z tymi, na które zwrócili uwagę na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby więc nie wypaść na osobę nieszczerą, należy pisać prawdę o sobie. Opis siebie jest na tyle istotną kwestią, że warto zawrzeć te informacje w widocznym miejscu. Cechy osobowości pożądane przez pracodawców Elastyczność. W pracy często zmieniają się przełożeni i współpracownicy. Rodzaj wykonywanego zawodu również jest inny z biegiem czasu. Aktualnie poszukiwani są pracownicy, którzy potrafią dostosować się do zmieniających się warunków. Najłatwiej jest wspomnieć o tym osobom, którzy nabyli różne, często odmienne umiejętności związane z przyszłym zawodem....

zmartwiony mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozmowa kwalifikacyjna - przykłady trudnych pytań i możliwych odpowiedzi
Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.

Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.   Stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną doświadcza wiele osób ubiegających się o pracę. Obawy dotyczą często trudnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera . Aby podczas rozmowy dobrze wypaść i czuć się pewniej, wcześniej można przemyśleć i przygotować odpowiedzi. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: „coś” o sobie „Coś” o sobie to pytanie o tyle trudne, że po pierwsze pada często na samym początku rozmowy, gdzie poziom stresu jest jeszcze wysoki, a po drugie – jest mało precyzje. Do odpowiedzi na tak postawione pytanie na szczęście można się zawczasu przygotować. Można opisać (skupiając się na aspektach zawodowych i edukacyjnych) swoją obecną sytuację , najważniejsze doświadczenia i wizję własnej przyszłości: „Jestem tegoroczną absolwentką studiów magisterskich, pisałam pracę dyplomową na temat skuteczności technik sprzedaży. W trakcie studiów zdobyłam doświadczenie zawodowe związane z obsługą klienta i przekonałam się, że praca z ludźmi daje mi dużo satysfakcji. Dlatego chciałabym wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, angażując się w rozwój Państwa firmy.” Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: słabe strony Bezpiecznym wyjściem będzie szczere przyznanie się do jednej ze swoich słabości i wybranie takiej, która nie jest istotna dla przyszłego pracodawcy. Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko związane z pracą biurową (gdzie nie ma konieczności przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków), może powiedzieć: „Zdecydowanie moją słabą stroną jest nienajlepsza orientacja w terenie. Na szczęście w samochodzie pomaga mi GPS, a podczas...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik