rozmowa kwalifikacyjna
©cyan102/Fotolia.com
Styl życia

Cechy osobowości i CV – o czym warto wspomnieć przy rekrutacji?

Pisząc CV, należy skupić się na zawarciu swoich cech osobowości. Mają one oddawać charakter pracownika, ale też przedstawić go w jak najlepszym świetle. Przy tworzeniu CV warto wspomnieć o takich cechach, jak: elastyczność, samodzielność czy pozytywne nastawienie do życia.

Pisząc CV, należy skupić się na zawarciu swoich cech osobowości. Mają one oddawać charakter pracownika, ale też przedstawić go w jak najlepszym świetle. Przy tworzeniu CV warto wspomnieć o takich cechach, jak: elastyczność, samodzielność czy pozytywne nastawienie do życia.

 

Cechy wpisywane w CV pokazują ogólny zarys osobowości kandydata. Każda z nich powinna stawiać pracownika w jak najlepszym świetle. Warto więc zwrócić uwagę, jakich osób poszukuje pracodawca. Należy również zastanowić się, jakie cechy i wartości będą pożądane na stanowisku, na które się aplikuje. To okazja, aby już przy składaniu CV pokazać się jako osoba wpisująca się w kulturę i etos firmy.

Czy warto wspominać o swoich cechach osobowości w CV?

W CV należy wpisywać takie cechy, które będzie można potwierdzić na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinny one wyróżniać pracownika spośród innych kandydatów. Kiedy po pierwszym etapie rekrutacji zostanie grupa osób o podobnym doświadczeniu, często to cechy osobowości decydują o wyborze pracownika. Pracodawcy porównują umiejętności personalne zawarte w CV z tymi, na które zwrócili uwagę na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby więc nie wypaść na osobę nieszczerą, należy pisać prawdę o sobie. Opis siebie jest na tyle istotną kwestią, że warto zawrzeć te informacje w widocznym miejscu.

Cechy osobowości pożądane przez pracodawców

  • Elastyczność. W pracy często zmieniają się przełożeni i współpracownicy. Rodzaj wykonywanego zawodu również jest inny z biegiem czasu. Aktualnie poszukiwani są pracownicy, którzy potrafią dostosować się do zmieniających się warunków. Najłatwiej jest wspomnieć o tym osobom, którzy nabyli różne, często odmienne umiejętności związane z przyszłym zawodem.
  • Komunikatywność. Ta cecha oznacza nie tyle zdolność do mówienia dużo, lecz jasność wypowiedzi. Dbanie o to, aby wyrazić swoje myśli precyzyjnie, zrozumiale dla słuchającego. Jest to niezwykle ważna cecha, ponieważ w pracy nie ma czasu na przysłowiowe „owijanie w bawełnę”. Bardzo łatwo sprawdzić stopień komunikatywności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, więc należy zachować pełną szczerość wspominając o tym w CV.
  • Umiejętność zarządzania czasem. Umiejętność kontrolowania czasu oznacza punktualność, trzymanie się terminów oraz ocenę długości planowanej pracy. Pracownik, który nie traci czasu na nieistotne sprawy, jest bardzo wartościowy na rynku. W tym celu pomocne są aplikacje on-line pozwalające na umiejętne zarządzanie czasem, jak kalendarz Google lub Outlook.
  • Samodzielność. Jest to istotna cecha, która pozwala powierzyć pracownikowi konkretne zadania, bez ciągłego sprawdzania efektów pracy. Samodzielność ułatwia zadanie innym oraz pozwala zaoszczędzić czas.

Pozytywne nastawienie do życia. Każdy pracodawca chce funkcjonować w przyjemnej atmosferze, która nie tylko umila pracę, ale też czyni ją bardziej wydajną. Pozytywny pracownik sprawia też wrażenie godnego zaufania.

 

mężczyzna siedzący przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Krótka instrukcja pisania referencji
Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.

Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.   Referencje są rekomendacją pracownika wystawioną przez pracodawcę. Dobre referencje to potwierdzenie kwalifikacji i predyspozycji danej osoby. Świadczą także o poprawnych stosunkach z byłym szefem. Informacje formalne w referencjach W referencjach powinny się znaleźć dane dotyczące: nazwy firmy, okresu zatrudnienia, stanowiska oraz zakresu obowiązków, za które odpowiedzialny był pracownik . Ten fragment możemy napisać tak:   „Pan Jan Kowalski zatrudniony był w Firmie ABCD w okresie od 01.01.2012 r. do 31.08.2015 r. na stanowisku pracownik biurowy. Do jego obowiązków należały: obsługa klienta, organizacja szkoleń oraz obsługa urządzeń biurowych.” Informacje o kompetencjach społecznych w referencjach Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych , czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi :   „Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Współpracownicy oceniają go jako osobę chętną do udzielania potrzebnego wsparcia oraz obowiązkową. Klienci zadowoleni byli ze sposobu, w jaki Pan Jan Kowalski angażował się w organizację szkoleń, wskazywali na jego punktualność i sumienność.” Informacje o cechach pracownika w referencjach Pracodawca może napisać również o cechach, którymi wyróżniał się pracownik:   „Pan Kowalski jest osobą pracowitą i systematyczną, dzięki czemu wywiązywał się wzorowo ze swoich obowiązków.” Bezpośrednie zdanie polecające Zakończeniem referencji może być zdanie, w którym pracodawca otwarcie poleci pracownika:   „Jako bezpośredni przełożony z pełną odpowiedzialnością...

kobieta czyta książki
Flickr/CollegeDegrees360/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Proste metody, jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces w rekrutacji. Punktualność – fundament każdej rozmowy kwalifikacyjnej Podstawą udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. To pierwszy przejaw twojego zaangażowania i chęci do pracy. Aby rozmowa kwalifikacyjna rozstrzygnęła się na twoją korzyść postaraj się zdobyć wcześniej informacje o miejscu pracy i stanowisku, o które się ubiegasz (czym zajmuje się firma, od kiedy istnieje, jakie są cele i struktura firmy, jakie są wymagania na rekrutowane stanowisko). W kwestii stroju ‒ stawiaj na klasykę, strój powinien być stosowny do sytuacji i elegancki. Przygotuj kilka pytań, jakie warto zadać pracodawcy, np. Jakie są szanse rozwoju w firmie? Czy będę mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności na kursach doszkalających i szkoleniach? Czy z moim stanowiskiem pracy wiąże się konieczność wyjazdów służbowych?Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegam? Jakie priorytety obowiązują w firmie? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej Zachowuj się taktownie. Zadbaj o autoprezentację. Wykazuj silną motywację do pracy, bądź asertywny i przemawiaj językiem korzyści ‏‒ mów co zyskuje pracodawca, zatrudniając akurat ciebie . Szanuj czas swego rozmówcy, koncentruj się na konkretach i nie odbiegaj od głównego tematu rozmowy. Przedstaw swój punkt widzenia i projekty działań, które chcesz wdrożyć w firmie. Grzechy i grzeszki rozmów kwalifikacyjnych Unikaj przechwalania się, kłamstw i zawodowego żargonu. Nie zachowuj się arogancko i niekulturalnie. Nie rozpoczynaj rozmowy rekrutacyjnej od pytania o płacę. Zanim pójdziesz na rozmowę, wyłącz telefon. Rozmowa...

człowiek siedzący przed laptopem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacje powinny znaleźć się w referencjach?
Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.

Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.   Referencje są dokumentem, o który rekruterzy pytają coraz częściej. Pozwalają na poznanie opinii innych pracodawców o kandydacie, jego obowiązkach i cechach, którymi wykazał się na poprzednim stanowisku. Przy zmianie stanowiska pracownik powinien zadbać o to, aby uzyskać referencje. Celem wystawienia referencji jest zarekomendowanie pracownika innym firmom. Wygląd dokumentu z referencjami Pracodawca najczęściej umieszcza referencje na papierze firmowym. Istotne dane, które powinny się tam znaleźć to: nazwa firmy, data, imię i nazwisko pracownika, okres zatrudnienia, nazwa stanowiska i zakres obowiązków : „Pani Janina Kowalska była zatrudniona w naszej instytucji w okresie od 01.05.2011 r. do 31.07.2015 r. na stanowisku doradcy klienta. Do jej obowiązków należało: prezentowanie oferty i sprzedaż produktów; aktywne pozyskiwanie oraz kompleksowa obsługa klientów indywidualnych; kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy itd.”. Elementy, na które można zwrócić uwagę Referencje mogą zawierać informacje dotyczące wiedzy i umiejętności specjalistycznych pracownika: „Pani Janina Kowalska wykazała się wiedzą na temat produktów bankowości detalicznej oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz wysokimi umiejętnościami w zakresie aktywnego pozyskiwania nowych klientów”.   Można również określić dominujące cechy i kompetencje społeczne, pewne uniwersalne predyspozycje czy umiejętności : „Pani Janina jest osobą zdyscyplinowaną i obowiązkową. Dobrze radziła sobie zarówno w zadaniach wymagających samodzielnego działania, jak i w pracy zespołowej.”   Równie istotna dla kolejnego pracodawcy może być sama rekomendacja: „Jako bezpośrednia przełożona Pani Janiny...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik