uścisk dłoni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak wygląda rozmowa o pracę? Na co uważać podczas interview

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko zwykła pogawędka z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Podczas niej zbierane są informacje, które pozwolą na podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej osoby.

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko zwykła pogawędka z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Podczas niej zbierane są informacje, które pozwolą na podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej osoby.

 

Rozmowa kwalifikacyjna nazywana jest także rozmową rekrutacyjną lub interview. Fakt, że masz zaproszenie na takie spotkanie, świadczy o tym, że w dużym stopniu spełniasz oczekiwania firmy. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj ma standardową strukturę i opiera się na zadawaniu przez rekrutera pytań.

 

Zanim jeszcze wybierzesz się na rozmowę o pracę, zadbaj o kilka rzeczy:

Zdobądź wcześniej jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Im więcej wiesz, tym łatwiej przekonasz pracodawcę, że jesteś mu potrzebny.

 

Przemyśl, co chcesz o sobie powiedzieć. Często pojawiają się pytania o mocne i słabe strony, więc zastanów się na spokojnie, jaka odpowiedź byłaby najlepsza.

 

Zadbaj o swój wygląd i higienę – absolutna podstawa, czyli schludność i dostosowany do sytuacji strój. Jeśli chcesz zrobić naprawdę piorunujące wrażenie i planujesz skorzystać z usług kosmetyczki, nie decyduj się na zabiegi, na które nie wiesz jak zareaguje twoja skóra. Czerwona twarz jak u Indianina po intensywnym zabiegu oczyszczającym twarz nie da się łatwo zamaskować makijażem i nie wywrze zbyt dobrego wrażenia.

 

Weź ze sobą niezbędne dokumenty – najlepiej jeszcze podczas zaproszenia na rozmowę zapytać o to, co należy ze sobą wziąć. Czasami pracodawcy nie potrzebują na tym etapie żadnych dokumentów, ponieważ bazują na przesłanym im CV. Czasami z kolei oczekują jeszcze listu motywacyjnego, kwestionariusza osobowego, wszystkich świadectw pracy czy książeczki wojskowej. Pracodawca ma wprawdzie prawo żądać jedynie ostatniego świadectwa pracy, jednak w praktyce często „prosi” o pokazanie także poprzednich.

Przebieg rozmowy o pracę – krok po kroku

Na rozmowę o pracę zawsze lepiej przyjść nieco wcześniej, jednak nie więcej niż kwadrans – czekając na swoją kolej tylko niepotrzebnie dodatkowo się zestresujesz!

 

Rekruter może zaproponować rekrutowanemu kawę lub herbatę. W dobrym tonie jest przyjąć propozycję. Zazwyczaj też propozycja jest ponawiana aż do skutku.

 

Zwykle na samym początku rekruter prosi o przedstawienie się w kilku zdaniach – jest to jedna z tych części rozmowy, którą możesz przećwiczyć na przykład przed lustrem czy przed znajomymi. Przygotuj krótką autoprezentację, przemyśl co chcesz w niej zawrzeć i na co zwrócić uwagę.

 

Rozmowa opiera się przede wszystkim na zadawaniu przez pracodawcę pytań z różnych sfer. Możesz spodziewać się na przykład pytań dotyczących:

  • wykształcenia,
  • doświadczenia,
  • motywacji do pracy,
  • osobowości.

Przeanalizuj swoje CV i sprawdź, co można z niego wyczytać. Jeśli masz przerwy w pracy, spodziewaj się pytania o to. Podobnie jeżeli często zmieniasz miejsce pracy lub jeśli w tej chwili pracujesz w innym miejscu, może pojawić się pytanie o przyczyny.

 

Na różnych stanowiskach zdarzają się także zaskakujące pytania, które mogą mieć różny cel, np. sprawdzanie:

  • odporności na stres,
  • refleksu,
  • wyobraźni.

Możesz spodziewać się również pytań sytuacyjnych, czyli prośby o przykład jakiegoś konkretnego zachowania, np. „proszę opowiedzieć o sytuacji, w której nie zgadzałeś się z opinią kolegów zespołu przy wykonywaniu projektu – na czym polegała różnica zdań, jaką decyzję podjęliście”.

 

Innym rodzajem pytań są pytania hipotetyczne, które nie dotyczą sytuacji z przeszłości, ale tego, jak wyglądałoby twoje zachowanie w danej sytuacji, np. przełożony prosi cię pięć minut przed końcem pracy o wykonanie bardzo ważnego zadania, które zajmie minimum godzinę – co zrobisz w takiej sytuacji?

 

Po serii pytań zazwyczaj pojawia się pytanie ostatnie, czyli… pytanie o pytania. Warto przygotować sobie pytania do pracodawcy przed spotkaniem, ale jeśli już w trakcie rozmowy pojawiła się na nie odpowiedź, nie wracaj do tematu. Może to być odebrane jako nieuważne słuchanie. Po zakończeniu rozmowy, zawsze należy podziękować za poświęcony czas.

 

kobieta czyta książki
Flickr/CollegeDegrees360/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Proste metody, jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli pytania i odpowiedzi, osobiste spotkanie z pracodawcą, czas na autoprezentację i możliwość pokazania się z najlepszej strony. Odpowiednie przygotowanie zapewni ci sukces w rekrutacji. Punktualność – fundament każdej rozmowy kwalifikacyjnej Podstawą udanej rozmowy kwalifikacyjnej jest punktualność. To pierwszy przejaw twojego zaangażowania i chęci do pracy. Aby rozmowa kwalifikacyjna rozstrzygnęła się na twoją korzyść postaraj się zdobyć wcześniej informacje o miejscu pracy i stanowisku, o które się ubiegasz (czym zajmuje się firma, od kiedy istnieje, jakie są cele i struktura firmy, jakie są wymagania na rekrutowane stanowisko). W kwestii stroju ‒ stawiaj na klasykę, strój powinien być stosowny do sytuacji i elegancki. Przygotuj kilka pytań, jakie warto zadać pracodawcy, np. Jakie są szanse rozwoju w firmie? Czy będę mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności na kursach doszkalających i szkoleniach? Czy z moim stanowiskiem pracy wiąże się konieczność wyjazdów służbowych?Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegam? Jakie priorytety obowiązują w firmie? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej Zachowuj się taktownie. Zadbaj o autoprezentację. Wykazuj silną motywację do pracy, bądź asertywny i przemawiaj językiem korzyści ‏‒ mów co zyskuje pracodawca, zatrudniając akurat ciebie . Szanuj czas swego rozmówcy, koncentruj się na konkretach i nie odbiegaj od głównego tematu rozmowy. Przedstaw swój punkt widzenia i projekty działań, które chcesz wdrożyć w firmie. Grzechy i grzeszki rozmów kwalifikacyjnych Unikaj przechwalania się, kłamstw i zawodowego żargonu. Nie zachowuj się arogancko i niekulturalnie. Nie rozpoczynaj rozmowy rekrutacyjnej od pytania o płacę. Zanim pójdziesz na rozmowę, wyłącz telefon. Rozmowa...

brunetka prowadzi rozmowę telefoniczną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rekrutacja przez telefon – nie ma się czego bać
Jeśli szukasz pracy, szczególnie w miejscowości oddalonej od miejsca zamieszkania, możesz spotkać się z przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon.

Jeśli szukasz pracy, szczególnie w miejscowości oddalonej od miejsca zamieszkania, możesz spotkać się z przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon.   Dzięki rekrutacji telefonicznej i ty, i potencjalny pracodawca zaoszczędzicie czas, a możecie załatwić właściwie to samo. Weź jednak pod uwagę to, że rozmowa kwalifikacyjna przez telefon ma pewne ograniczenia w porównaniu do interview przeprowadzanego twarzą w twarz . Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – o tym musisz pamiętać! Nie odrzucaj połączeń od obcych numerów. Jeśli chwilowo nie możesz rozmawiać, lepiej wycisz dzwonek i oddzwoń. Nie wysyłaj smsów o treści „kim jesteś” – jeśli to rekruter, to prawdopodobnie nie otrzymasz odpowiedzi. Przygotuj się na to, że szukając pracy , nie możesz bać się odbierania telefonu.   Jeśli rekruter chce przeprowadzić z tobą rozmowę o pracę przez telefon, a ty w tej chwili jesteś w pracy, na przyjęciu czy w jakichkolwiek niesprzyjających temu okolicznościach, spróbuj umówić się na bardziej dogodny termin . Przy okazji zyskasz trochę czasu do przemyślenia, jak chcesz poprowadzić rozmowę. Dodatkowo możesz pokazać się z dobrej strony – jako osoba, która czasu przeznaczonego na zadania zawodowe nie przeznacza na załatwianie spraw prywatnych.   Umawiając się już na odpowiedni dla siebie termin, zadbaj o swój komfort – wyłącz telewizor, zadbaj o to, by dzieci miały zajęcie (a najlepiej, by to ktoś się nimi zajął), możesz naszykować sobie jakieś notatki, jeśli obawiasz się, że coś ważnego ci umknie.   Co jakiś czas, nawet jeśli to czas na „kwestię” drugiej strony, okazuj rozmówcy, że go słuchasz. Możesz mówić „rozumiem”, „aha”, „oczywiście” czy nawet pomrukiwać. Po prostu nie pozwól, by osoba, która z tobą rozmawia, miała wrażenie, że połączenie zostało zerwane, ponieważ nic nie...

zmartwiony mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozmowa kwalifikacyjna - przykłady trudnych pytań i możliwych odpowiedzi
Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.

Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.   Stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną doświadcza wiele osób ubiegających się o pracę. Obawy dotyczą często trudnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera . Aby podczas rozmowy dobrze wypaść i czuć się pewniej, wcześniej można przemyśleć i przygotować odpowiedzi. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: „coś” o sobie „Coś” o sobie to pytanie o tyle trudne, że po pierwsze pada często na samym początku rozmowy, gdzie poziom stresu jest jeszcze wysoki, a po drugie – jest mało precyzje. Do odpowiedzi na tak postawione pytanie na szczęście można się zawczasu przygotować. Można opisać (skupiając się na aspektach zawodowych i edukacyjnych) swoją obecną sytuację , najważniejsze doświadczenia i wizję własnej przyszłości: „Jestem tegoroczną absolwentką studiów magisterskich, pisałam pracę dyplomową na temat skuteczności technik sprzedaży. W trakcie studiów zdobyłam doświadczenie zawodowe związane z obsługą klienta i przekonałam się, że praca z ludźmi daje mi dużo satysfakcji. Dlatego chciałabym wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, angażując się w rozwój Państwa firmy.” Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: słabe strony Bezpiecznym wyjściem będzie szczere przyznanie się do jednej ze swoich słabości i wybranie takiej, która nie jest istotna dla przyszłego pracodawcy. Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko związane z pracą biurową (gdzie nie ma konieczności przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków), może powiedzieć: „Zdecydowanie moją słabą stroną jest nienajlepsza orientacja w terenie. Na szczęście w samochodzie pomaga mi GPS, a podczas...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik