
Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko zwykła pogawędka z ewentualnym przyszłym pracodawcą. Podczas niej zbierane są informacje, które pozwolą na podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej osoby.
Rozmowa kwalifikacyjna nazywana jest także rozmową rekrutacyjną lub interview. Fakt, że masz zaproszenie na takie spotkanie, świadczy o tym, że w dużym stopniu spełniasz oczekiwania firmy. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj ma standardową strukturę i opiera się na zadawaniu przez rekrutera pytań.
Zanim jeszcze wybierzesz się na rozmowę o pracę, zadbaj o kilka rzeczy:
Zdobądź wcześniej jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Im więcej wiesz, tym łatwiej przekonasz pracodawcę, że jesteś mu potrzebny.
Przemyśl, co chcesz o sobie powiedzieć. Często pojawiają się pytania o mocne i słabe strony, więc zastanów się na spokojnie, jaka odpowiedź byłaby najlepsza.
Zadbaj o swój wygląd i higienę – absolutna podstawa, czyli schludność i dostosowany do sytuacji strój. Jeśli chcesz zrobić naprawdę piorunujące wrażenie i planujesz skorzystać z usług kosmetyczki, nie decyduj się na zabiegi, na które nie wiesz jak zareaguje twoja skóra. Czerwona twarz jak u Indianina po intensywnym zabiegu oczyszczającym twarz nie da się łatwo zamaskować makijażem i nie wywrze zbyt dobrego wrażenia.
Weź ze sobą niezbędne dokumenty – najlepiej jeszcze podczas zaproszenia na rozmowę zapytać o to, co należy ze sobą wziąć. Czasami pracodawcy nie potrzebują na tym etapie żadnych dokumentów, ponieważ bazują na przesłanym im CV. Czasami z kolei oczekują jeszcze listu motywacyjnego, kwestionariusza osobowego, wszystkich świadectw pracy czy książeczki wojskowej. Pracodawca ma wprawdzie prawo żądać jedynie ostatniego świadectwa pracy, jednak w praktyce często „prosi” o pokazanie także poprzednich.
Przebieg rozmowy o pracę – krok po kroku
Na rozmowę o pracę zawsze lepiej przyjść nieco wcześniej, jednak nie więcej niż kwadrans – czekając na swoją kolej tylko niepotrzebnie dodatkowo się zestresujesz!
Rekruter może zaproponować rekrutowanemu kawę lub herbatę. W dobrym tonie jest przyjąć propozycję. Zazwyczaj też propozycja jest ponawiana aż do skutku.
Zwykle na samym początku rekruter prosi o przedstawienie się w kilku zdaniach – jest to jedna z tych części rozmowy, którą możesz przećwiczyć na przykład przed lustrem czy przed znajomymi. Przygotuj krótką autoprezentację, przemyśl co chcesz w niej zawrzeć i na co zwrócić uwagę.
Rozmowa opiera się przede wszystkim na zadawaniu przez pracodawcę pytań z różnych sfer. Możesz spodziewać się na przykład pytań dotyczących:
- wykształcenia,
- doświadczenia,
- motywacji do pracy,
- osobowości.
Przeanalizuj swoje CV i sprawdź, co można z niego wyczytać. Jeśli masz przerwy w pracy, spodziewaj się pytania o to. Podobnie jeżeli często zmieniasz miejsce pracy lub jeśli w tej chwili pracujesz w innym miejscu, może pojawić się pytanie o przyczyny.
Na różnych stanowiskach zdarzają się także zaskakujące pytania, które mogą mieć różny cel, np. sprawdzanie:
- odporności na stres,
- refleksu,
- wyobraźni.
Możesz spodziewać się również pytań sytuacyjnych, czyli prośby o przykład jakiegoś konkretnego zachowania, np. „proszę opowiedzieć o sytuacji, w której nie zgadzałeś się z opinią kolegów zespołu przy wykonywaniu projektu – na czym polegała różnica zdań, jaką decyzję podjęliście”.
Innym rodzajem pytań są pytania hipotetyczne, które nie dotyczą sytuacji z przeszłości, ale tego, jak wyglądałoby twoje zachowanie w danej sytuacji, np. przełożony prosi cię pięć minut przed końcem pracy o wykonanie bardzo ważnego zadania, które zajmie minimum godzinę – co zrobisz w takiej sytuacji?
Po serii pytań zazwyczaj pojawia się pytanie ostatnie, czyli… pytanie o pytania. Warto przygotować sobie pytania do pracodawcy przed spotkaniem, ale jeśli już w trakcie rozmowy pojawiła się na nie odpowiedź, nie wracaj do tematu. Może to być odebrane jako nieuważne słuchanie. Po zakończeniu rozmowy, zawsze należy podziękować za poświęcony czas.
- Ubiegasz się o pracę? Dowiedz się, jakie powinny być cechy osobowości wpisywane w CV.
- Szukasz pracy? Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
- Zaproszono cię na rozmowę w sprawie pracy? Sprawdź, jakie trudne pytania pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej: pytania z odpowiedziami.
- Będziesz pracował za granicą? Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.