Mężczyzna przed komputerem
©vadymvdrobot/Fototlia
Styl życia

Czy sprzedaż na allegro wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku?

Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT. Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku.

Sprzedaż na allegro, jeśli przynosi dochody i może być uznana za działalność gospodarczą, wiąże się z obowiązkiem opłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT. Zwolniona z opodatkowania jest sprzedaż prywatna, przy której nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, oraz sprzedaż mieszcząca się w kwocie wolnej od podatku.

Sprzedaż na allegro: kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Każda firma i osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez portal aukcyjny allegro.

 

Jeśli dokonywana przez nas sprzedaż na allegro może być uznana za działalność gospodarczą, czyli jest wykonywana stale w celach zarobkowych, to od kwoty dochodu ze sprzedaży należy odprowadzić podatek dochodowy oraz VAT. Urząd skarbowy regularnie sprawdza, co dzieje się na portalach aukcyjnych. Jeśli więc zarabiamy na aukcjach internetowych i nie odprowadzamy podatku dochodowego, a w dodatku dokonywaną przez nas sprzedaż można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej, a mimo to jej nie zgłosiliśmy – narażamy się na odpowiedzialność karnoskarbową, ale także wykroczeniową – z powodu niedokonania wymogów formalnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprzedaż na allegro: zwolnienie z podatku

Nie trzeba płacić podatku od sprzedaży na allegro, gdy:

  • Kwota dochodu ze sprzedaży nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Obecnie kwota ta wynosi 3091 zł.

Sprzedawany był przedmiot używany. Jeśli przedmiot wystawiony na aukcji był kupiony co najmniej na 6 miesięcy przed jego sprzedażą, wówczas nie trzeba odprowadzać żadnych podatków. Jest to bowiem tzw. sprzedaż prywatna. W ten sposób, sprzedając rzeczy używane, lecz już zbędne, można przekroczyć nawet kwotę wolną od podatku, nie będąc zobowiązanym do opłacania z tego tytułu podatku.


  • Sprzedawcy rozliczają się z podatku, którego stawki wyszczególnione są na każdym paragonie. Podatek od towarów i usług wlicza się w cenę.
  • W Polsce obowiązują różne stawki podatków. Podatek od wartości dodanej jest podatkiem pośrednim, wliczonym w cenę.
  • 8% podatek można naliczyć za usługi kulturalne, rozrywkowe, remontowe, wodne, ściekowe, taksówkarskie. Poza tymi przypadkami podatek od usług wynosi 23%.

pani przed komputerem
©stokkete/Fotolia
Styl życia
Sprzedaż rzeczy używanych na allegro – kiedy jest zgodna z prawem?
Sprzedaż rzeczy używanych jest sprzedażą prywatną, a więc zwolnioną z podatku dochodowego, jeśli sprzedawany przedmiot był naszą własnością przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli na handlu rzeczami używanymi, np. na allegro, chcemy zarobić – musimy założyć działalność gospodarczą.

Sprzedaż rzeczy używanych jest sprzedażą prywatną, a więc zwolnioną z podatku dochodowego, jeśli sprzedawany przedmiot był naszą własnością przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli na handlu rzeczami używanymi, np. na allegro, chcemy zarobić – musimy założyć działalność gospodarczą. Sprzedaż rzeczy używanych na allegro: sprzedaż prywatna Sprzedając na allegro rzeczy używane, które nie są nam już potrzebne, a które posiadaliśmy przez 6 miesięcy (liczone od końca miesiąca, w którym rzecz kupiliśmy) – dokonujemy tzw. sprzedaży prywatnej. Oznacza to, że taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeśli okazjonalnie sprzedajemy należące do nas przedmioty w okresie krótszym niż 6 miesięcy od ich nabycia, to musimy odprowadzić podatek dochodowy, chyba, że na transakcji nic nie zarobiliśmy. Okazjonalna sprzedaż przedmiotów nie stanowi jeszcze działalności gospodarczej . Sprzedaż rzeczy używanych na allegro: działalność gospodarcza Jeśli sprzedaż rzeczy używanych jest naszym sposobem na zarobkowanie – np. poprzez kupowanie w second handach używanych ubrań i późniejszą ich odsprzedaż z zyskiem, to trzeba liczyć się z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Każda bowiem działalność zarobkowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, a więc z zamiarem osiągania zysku, jest działalnością gospodarczą .   Prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością rejestracji, a niespełnienie tego obowiązku rodzi konsekwencje prawne – możemy otrzymać karę w postaci grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności. Jednak aby kara ta była aż tak poważna, musielibyśmy prowadzić działalność na naprawdę dużą skalę.   Działalność gospodarcza to także konieczność rozliczania podatku dochodowego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać zaliczkę na poczet podatku...

Mężczyzna przed komputerem
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia
Sprzedaż na allegro – czy trzeba założyć działalność gospodarczą?
Sprzedaż na allegro, jeśli jest działalnością wykonywaną stale w celach zarobkowych, jest działalnością gospodarczą. Powoduje więc obowiązek rejestracji takiej działalności. Bez zakładania działalności gospodarczej można dokonywać jedynie tzw. sprzedaży prywatnej.

Sprzedaż na allegro, jeśli jest działalnością wykonywaną stale w celach zarobkowych, jest działalnością gospodarczą. Powoduje więc obowiązek rejestracji takiej działalności. Bez zakładania działalności gospodarczej można dokonywać jedynie tzw. sprzedaży prywatnej. Sprzedaż na allegro: kiedy jest działalnością gospodarczą O tym, kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, stanowi ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Art. 2 tej ustawy stanowi, że „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.”   Zarobkowy cel działalności gospodarczej oznacza, że jest ona odpłatna. Osiąganie dochodów nie jest konieczną przesłanką działalności gospodarczej. Musi ona odbywać w celach zarobkowych, nawet jeśli nie jest to podstawowy powód działalności podmiotu, i nawet, jeśli nie są one faktycznie osiągane. Ciągłość natomiast oznacza względnie stały zamiar prowadzenia tej działalności.   Handel dokonywany przez allegro jest więc działalnością gospodarczą , w szczególności w przypadku tzw. sklepów internetowych funkcjonujących w tym serwisie. Skutkiem powyższego handlujący na allegro który spełnia przesłanki wykonywania działalności gospodarczej są przedsiębiorcami i mają obowiązek zarejestrowania tej działalności. Sprzedaż na allegro: szara strefa Handlujący, których według powyższych przesłanek można nazwać przedsiębiorcami, a którzy nie rejestrują tej działalności, a więc nie płacą podatków – VAT i dochodowego, a także składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pozostają w tzw. szarej strefie. Oznacza to, że działalność gospodarcza nie ma wprawdzie charakteru przestępczego, ale wiąże...

Mężczyzna w aucie
©ldprod/Fotolia
Styl życia
Jak wycofać samochód z działalności gospodarczej?
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej może nastąpić poprzez przekazanie go na prywatne potrzeby lub jego zbycie – odpłatne lub nieodpłatne. Jeśli wycofanie samochodu nie wiąże się z uzyskaniem z tego tytułu przychodu, to nie trzeba płacić od niego podatku. Może natomiast wywołać konieczność korekty podatku VAT.

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej może nastąpić poprzez przekazanie go na prywatne potrzeby lub jego zbycie – odpłatne lub nieodpłatne. Jeśli wycofanie samochodu nie wiąże się z uzyskaniem z tego tytułu przychodu, to nie trzeba płacić od niego podatku. Może natomiast wywołać konieczność korekty podatku VAT. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na potrzeby prywatne Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na potrzeby prywatne nie jest czynnością odpłatną, nie wywołuje więc skutków w zakresie podatku dochodowego. To znaczy, że przekazując firmowy samochód na potrzeby prywatne nie trzeba płacić podatku PIT.   Wycofanie z ewidencji środków trwałych samochodu osobowego następuje w chwili dokonania adnotacji w prowadzonej ewidencji środków trwałych. Należy wskazać w ewidencji, że samochód wycofywany z prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczany będzie na potrzeby prywatne. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej: odpłatne zbycie Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli nie przekazujemy samochodu na potrzeby prywatne, lecz go sprzedajemy. Nawet jeśli samochód został uprzednio wycofany z działalności na potrzeby prywatne, lecz został sprzedany przed upływem 6 lat od początku miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło wycofanie – zalicza się tę transakcję do przychodów z działalności gospodarczej. Od takiej sprzedaży trzeba zapłacić podatek dochodowy. Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej: darowizna Można zdecydować się również na wycofanie samochodu z działalności gospodarczej , a następnie darować go dowolnej osobie. W tej sytuacji, jako że zbycie jest również nieodpłatne, skutki w zakresie podatku dochodowego nie następują. Powstanie jedynie obowiązek podatkowy po stronie obdarowanego. Osoba, która otrzymała samochód w darowiźnie będzie musiała...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak