mężczyzna kalkulujący opłacalność projektu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Biznes z małym kapitałem: pomysł na własną firmę

Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes.

Przyszły przedsiębiorca, który szuka pomysłu na biznes, a nie ma dużych pieniędzy na inwestycję, powinien wycenić swoją wiedzę i umiejętności, bo to będzie na początku jego główny wkład we własny biznes.

Pomysły na biznes

Jeśli przyszły przedsiębiorca ma niewielkie środki finansowe na zainwestowanie w swój biznes, jego kapitałem będzie wiedza i umiejętności i to od nich będzie zależał wybór branży: usługi informatyczne (naprawa sprzętu, programowanie, projektowanie stron internetowych), doradztwo (prawne, księgowe, specjalistyczne związane z branżą przedsiębiorcy, psychologiczne, edukacyjne, zawodowe), wytwarzanie niszowych przedmiotów, pisanie (branżowych artykułów, programów szkoleń e-learningowych, tekstów reklamowych, bloga na specjalistyczny temat) czy opieka (nad dziećmi, osobami zależnymi, zwierzętami).

Przykład

Ktoś ma obszerną wiedzę z dziedziny dietetyki. Decyduje się podzielić swoją wiedzą i postanawia połączyć w swojej działalności założenie bloga z udzielaniem porad dietetycznych online. Koszty, które będzie musiał ponieść to m.in.: wykupienie domeny (od 20 do 100 zł płatne co roku), zakupienie hostingu (od 50 do nawet kilkuset złotych rocznie), zainwestowanie w reklamę (np. na portalu społecznościowym, koszt można ustalić w zależności od potrzeb, powiedzmy 100 zł) oraz pokrycie kosztów ZUS (przez pierwsze dwa lata niższe składki miesięczne: ubezpieczenie społeczne 153,12 zł i ubezpieczenie zdrowotne 261,73 zł) i ewentualne wsparcie księgowej (od 150 zł wzwyż). Jeśli działalność prowadzona będzie w domu, a doradztwo ma być udzielane online, nie poniesie kosztów wynajmu lokalu.

Poznanie potrzeb rynku

Rozmowy z ludźmi i przyjrzenie się trendom na rynku będzie równie istotnym krokiem podczas wyboru pomysłu na biznes. Może okazać się, że osoby zaangażowane w realizowanie podobnych przedsięwzięć na innym terenie chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem, wskazując na co należy zwrócić największą uwagę. Również źródłem inspiracji i pomysłów mogą być ludzie, którzy w trakcie rozmowy wskażą, jakich towarów lub usług brakuje jeszcze na rynku. Porównanie bilansu własnych zasobów i efektów badania rynku wskaże, nad czym jeszcze przyszły przedsiębiorca musi popracować.

 

Prowadzenie własnego biznesu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego umiejętność zarządzania ryzykiem będzie bardzo przydatna w osiągnięciu sukcesu. Dobrze też jest mieć plan B, na wypadek, gdyby świetny pomysł i szczegółowe przygotowanie okazały się niewystarczające.

kobieta z książką i dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes dla mam: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów (w tym wsparcia bliskich) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes dla mamy.

Zestawienie bilansu własnych zasobów (w tym wsparcia bliskich) z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes dla mamy. Biznes i bycie mamą Już samo macierzyństwo wydaje się być pracą na cały etat a nawet na dwa etaty. Pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego z własnym biznesem (który będzie jak kolejne dziecko) jest niemałym wyzwaniem. Dobrze taki plan przemyśleć wspólnie z najbliższymi, bo będzie on wymagał zmian nie tylko od przyszłej właścicielki firmy, ale i od jej bliskiego otoczenia. Pomysły na biznes dla mam Każda z mam może poszczycić się pewnymi umiejętnościami czy wiedzą. Od tego, jakie są jej zainteresowania, będzie zależał wybór biznesu. Przykłady pomysłów innych mam: realizowanie swoich pasji artystycznych, pisanie (bajek dla dzieci, własnego bloga, tekstów reklamowych, programów szkoleń e-learningowych) czy doradztwo online (pomoc w nauce języków, wsparcie prawne, księgowe ). Wybór pomysłu musi być uwarunkowany posiadanymi predyspozycjami. Marzenia i umiejętności Poszukiwanie pomysłu na własny biznes to dobry moment, aby odkurzyć dawne marzenia, wcielić w życie obecne pomysły, albo pomyśleć, jaką misję chciałoby się realizować dzięki własnej działalności. Potem przychodzi czas na zweryfikowanie własnej wiedzy i umiejętności. Przydatne może być wszystko: dotychczasowe doświadczenia, fachowa wiedza, umiejętności społeczne i komunikacyjne, określone cechy osobowości czy umiejętność metodycznego działania. Taki bilans własnych zasobów jest podstawą przy snuciu dalszych planów. Przyszli klienci Kolejnym krokiem będą rozmowy i przyjrzenie się otoczeniu. Rozmowy z innymi przedsiębiorczymi kobietami, które już odniosły pierwsze sukcesy pozwolą zorientować się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, czego się wystrzegać, a w co inwestować czas. Inspiracją do szukania...

młoda kobieta z pomysłami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w małym mieście: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.

Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.   Firmę tworzy przede wszystkim kapitał ludzki, a kapitałem ludzkim w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej założyciel i twórca. Dlatego tak istotne jest, aby w poszukiwaniu pomysłu na biznes uwzględnić jego zasoby. Czym jest bilans zasobów i czego potrzebuje rynek? Przyszły przedsiębiorca powinien stworzyć bilans własnych zasobów i zastanowić się nad tym, co już ma, a czego jeszcze mu brakuje, aby rozpocząć swoją działalność. Pod uwagę można wziąć zarówno wiedzę fachową, jak i umiejętności działania metodycznego, świadomość własnych kompetencji społecznych czy cech osobowości.   Warto wykorzystać swoją lub stworzyć nową sieć kontaktów, która po pierwsze udzieli informacji na temat szans i zagrożeń prowadzenia biznesu w określonej branży , a po drugie pomoże we wstępnej analizie potrzeb rynku. Rozejrzenie się dookoła i zweryfikowanie, czego brakuje w otoczeniu i za co ludzie będą skłonni zapłacić, albo sprawdzenie które z istniejących pomysłów mogą zostać udoskonalone, jest niezbędne podczas przygotowywania się do rozpoczęcia działalności. Zestawienie oczekiwań rynku i własnych umiejętności pokaże, czego jeszcze brakuje w planie przyszłego przedsiębiorcy. Jakie mogą być pomysły na biznes w małym mieście? 1) Miejsca i usługi dopasowane do seniorów. Ta grupa często jest zaniedbywana, a wiele dojrzałych osób nadal chce się uczyć. Usługi dla osób starszych mogą dotyczyć: obsługi komputera i korzystania z nowych technologii, zajęć artystycznych czy zajęć tanecznych i ruchowych. może to być też miejsce spotkań zaprojektowane z myślą o starszych osobach, gdzie będą mogły w swoim gronie spędzić czas przy dobrej kawie czy pysznym...

kalkulator i obliczenia biznesowe
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w domu: pomysł na własną firmę
Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.

Zarabianie w domu i prowadzenie tam swojego własnego biznesu wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Najważniejsze żeby profil działalności odpowiadał potrzebom rynku. Wśród zajęć, które możliwe są do wykonywania w domu można wyróżnić między innymi: rękodzieło, korepetycje, chałupnictwo, księgowość, copywriting.   Zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż pod względem prawnym jest to najprostsza forma prowadzenia działalności. Wadą natomiast to, że przedsiębiorca za wszelkie zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Potencjalne problemy Początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z wieloma wyzwaniami: zachowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, nieustanną pogonią za klientami lub odbiorcami produktów czy usług, oceną ryzyka zadłużenia, jeśli firma wymagać będzie większych nakładów, kontrolami z urzędu skarbowego, licznymi wątpliwościami w kwestiach księgowych i prawnych itd. Jedyną osobą ponoszącą pełną odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej właściciel. Poznanie rynku Można rozejrzeć się dookoła i sprawdzić, czego ludziom w bliższym (lub dalszym) otoczeniu nadal brakuje, albo można udoskonalić już istniejące produkty czy usługi. Decyzja o założeniu działalności powinna być poprzedzona po pierwsze rozmowami z już funkcjonującymi w podobnej branży przedsiębiorcami, a po drugie nieformalnymi rozmowami z potencjalną grupą odbiorców usług czy produktów , które przyszły przedsiębiorca planuje oferować. Jest to świetny moment, aby wykorzystać swoją już istniejącą sieć kontaktów lub aby stworzyć nową i przygotować grunt pod przyszłe działania. Bilans własnych zasobów Zastanawiając się nad własnymi możliwościami, trzeba wziąć pod uwagę wiedzę fachową, zainteresowania, umiejętności czy...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner