podatki
©alfexe/Fotolia
Styl życia

Ile wynosi podatek od wartości dodanej?

Podatek od wartości dodanej, czyli podatek od towarów i usług – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Aktualnie w Polsce obowiązują różne stawki tego podatku.

Podatek od wartości dodanej, czyli podatek od towarów i usług – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Aktualnie w Polsce obowiązują różne stawki tego podatku.

Podatek od wartości dodanej: regulacja prawna

Podatek od wartości dodanej, czyli podatek VAT – od ang. Value Added Tax, to podatek od towarów i usług. Jest to podatek pośredni, opłacany automatycznie przy zakupie towaru lub usługi. Jest on podatkiem pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Jego nazwa pochodzi od tego, że kwota podatku doliczana jest do ceny towaru lub usługi w zależności od obowiązującej wobec nich stawki. Równocześnie naliczony podatek jest obniżany o ten, który wynika z faktur zakupu. W ten sposób na każdym etapie obrotu towarem lub usługą do opodatkowana jest tylko „wartość dodana” podczas tego etapu.

 

W Polsce VAT wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa dotycząca tego podatku.

 

Podatkowi od towarów i usług podlega import i eksport towarów, odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium RP, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem w kraju.

Podatek od wartości dodanej: ile wynosi?

Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT:

  • podstawowa stawka w wysokości 23%;
  • stawka 8% dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład niektóre rośliny, owoce, krzewy, a także sprzęt medyczny, usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe;
  • stawka 5% - obowiązująca dla większości produktów żywnościowych;

stawka 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz przy eksporcie towarów na warunkach określonych w tej ustawie.


kobieta sprawdzająca rachunki
©Gajus/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od towarów i usług i kto go musi płacić?
Podatek od towarów i usług, czyli podatek od wartości dodanej – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Obowiązują różne stawki tego podatku.

Podatek od towarów i usług, czyli podatek od wartości dodanej – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Obowiązują różne stawki tego podatku. Podatek od towarów i usług: regulacja prawna Podatek od towarów i usług – PTU, czyli podatek od wartości dodanej, to inaczej podatek VAT – od ang. Value Added Tax . Jest to podatek pośredni, opłacany automatycznie przy zakupie towaru lub usługi. Faktycznie płaci go więc konsument, jednak, rzecz jasna, nie on odprowadza VAT do urzędu skarbowego.   VAT jest w pewnym sensie podatkiem związanym z obrotem , jest pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. W Polsce wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa dotycząca tego podatku.   Podatkowi VAT podlega import i eksport towarów , odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium RP, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem w kraju. Podatek od towarów i usług: ile wynosi? Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT: podstawowa stawka w wysokości 23%; stawka 8% dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład niektóre rośliny, owoce, krzewy, a także sprzęt medyczny, usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe ; stawka 5% - obowiązująca dla większości produktów żywnościowych; stawka 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz przy eksporcie towarów na warunkach określonych w tej ustawie. Koszty podatku VAT ponosi każdy konsument. Można łatwo sprawdzić na paragonie, ile VAT opłacamy w codziennych zakupach. Podatek występuje na paragonie w rozbiciu na poszczególne stawki. Oczywiście, sama wpłata VAT do urzędu skarbowego, spoczywa na...

mężczyzna w pracy
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od usług?
Usługi podlegają podatkowi od towarów i usług, czyli podatkowi od wartości dodanej – PTU, VAT. Jest to podatek pośredni, wliczony w cenę usługi, a więc opłacany przez podatnika wraz z tą ceną. Obowiązują zróżnicowane stawki tego podatku.

Usługi podlegają podatkowi od towarów i usług, czyli podatkowi od wartości dodanej – PTU, VAT. Jest to podatek pośredni, wliczony w cenę usługi, a więc opłacany przez podatnika wraz z tą ceną. Obowiązują zróżnicowane stawki tego podatku. Podatek od usług: regulacja prawna Podatek od świadczenia usług na terytorium RP podlega ustawie o podatku od towarów i usług, czyli ustawie o VAT. Jest on swego rodzaju podatkiem obrotowym, czyli pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu usługami . Prowadząc działalność gospodarczą można dokonywać odliczenia tego podatku. Jego ciężar spoczywa zawsze na ostatecznym nabywcy usługi.   W Polsce podatek ten wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa. Podatek od usług: ile wynosi? Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT : podstawowa stawka w wysokości 23%; stawka 8% dla usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe , usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, związane z odprowadzanie ścieków , czy też usługi taksówkarskie. Po każdym zakupie możemy sprawdzić wysokość zapłaconego podatku na paragonie. Stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%. Z niepłaceniem podatków wiąże się odpowiedzialność karnoskarbowa. Nie trzeba płacić podatku za sprzedaż na allegro , jeśli handlujemy używanymi rzeczami. 0% stawka podatku dotyczy m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podatek od wartości dodanej może wynosić 23, 8 bądź 5%.

biznesmen w pracy
©UBER IMAGES/Fotolia
Styl życia
Jak obliczyć wymiar podatku należnego i podatku naliczonego?
Podatek należny i podatek naliczony to często mylone pojęcia. Oblicza się je na różnej podstawie – podatek należny wynika z przychodu firmy. Podatek naliczony to suma zapłaconego podatku od towarów i usług. Pomniejsza on podatek należny. Różnica między jednym a drugim zostaje później uregulowana – na rzecz Urzędu Skarbowego, lub na rzecz podatnika.

Podatek należny i podatek naliczony to często mylone pojęcia. Oblicza się je na różnej podstawie – podatek należny wynika z przychodu firmy. Podatek naliczony to suma zapłaconego podatku od towarów i usług. Pomniejsza on podatek należny. Różnica między jednym a drugim zostaje później uregulowana – na rzecz Urzędu Skarbowego, lub na rzecz podatnika. Podatek naliczony Ten podatek wynika z faktur VAT, które podatnik otrzymuje w chwili nabycia towaru lub usługi. Jego wysokość zależy od ceny netto towaru i stawki podatku VAT. Przy imporcie zaś podatek należny stanowi sumę kwot podatku wynikających z dokumentów celnych. O kwotę tego podatku można obniżyć podatek w rzeczywistości „należący się” budżetowi państwa, czyli podatek należny. Podatek należny Podatek ten oblicza się od przychodów ze sprzedaży towarów i usług. Wynika on z faktur własnych podmiotu prowadzącego działalność . Podatek VAT należny obliczany jest od podstawy opodatkowania, czyli wartości netto towaru lub usługi. Obliczanie podatku należnego i naliczonego Podstawowa zasada jest taka, że płatnik podatku VAT, czyli sprzedawca, oblicza podatek należny od danych transakcji i pomniejsza go o zapłacony wcześniej podatek naliczony. Podatek naliczony związany jest z wcześniejszą transakcją opodatkowaną zawartą w fakturach zakupu . Uwzględnia on wszelkie upusty i rabaty. Obliczanie tych podatków wymaga od płatnika prowadzenia specjalnych rejestrów dokonywanych sprzedaży i zakupów.   W sytuacji, gdy podatek należny jest wyższy od naliczonego , wówczas różnicę trzeba odprowadzić do Urzędu Skarbowego. W sytuacji przeciwnej – różnica zostanie zwrócona podatnikowi, lub też ma on prawo do odliczenia różnicy w następnym okresie płatności. Prawo do odliczenia nie przysługuje jednak każdemu. Zarezerwowane jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, nie dotyczy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak