mężczyzna w pracy
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia

Ile wynosi podatek od usług?

Usługi podlegają podatkowi od towarów i usług, czyli podatkowi od wartości dodanej – PTU, VAT. Jest to podatek pośredni, wliczony w cenę usługi, a więc opłacany przez podatnika wraz z tą ceną. Obowiązują zróżnicowane stawki tego podatku.

Usługi podlegają podatkowi od towarów i usług, czyli podatkowi od wartości dodanej – PTU, VAT. Jest to podatek pośredni, wliczony w cenę usługi, a więc opłacany przez podatnika wraz z tą ceną. Obowiązują zróżnicowane stawki tego podatku.

Podatek od usług: regulacja prawna

Podatek od świadczenia usług na terytorium RP podlega ustawie o podatku od towarów i usług, czyli ustawie o VAT. Jest on swego rodzaju podatkiem obrotowym, czyli pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu usługami. Prowadząc działalność gospodarczą można dokonywać odliczenia tego podatku. Jego ciężar spoczywa zawsze na ostatecznym nabywcy usługi.

 

W Polsce podatek ten wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa.

Podatek od usług: ile wynosi?

Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT:

  • podstawowa stawka w wysokości 23%;

stawka 8% dla usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe, usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, związane z odprowadzanie ścieków, czy też usługi taksówkarskie.


podatki
©alfexe/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od wartości dodanej?
Podatek od wartości dodanej, czyli podatek od towarów i usług – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Aktualnie w Polsce obowiązują różne stawki tego podatku.

Podatek od wartości dodanej, czyli podatek od towarów i usług – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Aktualnie w Polsce obowiązują różne stawki tego podatku. Podatek od wartości dodanej: regulacja prawna Podatek od wartości dodanej, czyli podatek VAT – od ang. Value Added Tax, to podatek od towarów i usług. Jest to podatek pośredni, opłacany automatycznie przy zakupie towaru lub usługi. Jest on podatkiem pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Jego nazwa pochodzi od tego, że kwota podatku doliczana jest do ceny towaru lub usługi w zależności od obowiązującej wobec nich stawki. Równocześnie naliczony podatek jest obniżany o ten, który wynika z faktur zakupu. W ten sposób na każdym etapie obrotu towarem lub usługą do opodatkowana jest tylko „wartość dodana” podczas tego etapu.   W Polsce VAT wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa dotycząca tego podatku.   Podatkowi od towarów i usług podlega import i eksport towarów , odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium RP, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem w kraju. Podatek od wartości dodanej: ile wynosi? Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT : podstawowa stawka w wysokości 23%; stawka 8% dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład niektóre rośliny, owoce, krzewy, a także sprzęt medyczny, usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe; stawka 5% - obowiązująca dla większości produktów żywnościowych; stawka 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz przy eksporcie towarów na warunkach określonych w tej ustawie. Specjalna 8% stawka...

kobieta sprawdzająca rachunki
©Gajus/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od towarów i usług i kto go musi płacić?
Podatek od towarów i usług, czyli podatek od wartości dodanej – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Obowiązują różne stawki tego podatku.

Podatek od towarów i usług, czyli podatek od wartości dodanej – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Obowiązują różne stawki tego podatku. Podatek od towarów i usług: regulacja prawna Podatek od towarów i usług – PTU, czyli podatek od wartości dodanej, to inaczej podatek VAT – od ang. Value Added Tax . Jest to podatek pośredni, opłacany automatycznie przy zakupie towaru lub usługi. Faktycznie płaci go więc konsument, jednak, rzecz jasna, nie on odprowadza VAT do urzędu skarbowego.   VAT jest w pewnym sensie podatkiem związanym z obrotem , jest pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. W Polsce wprowadzony został ustawą z 8 stycznia 1993 roku. Na skutek konieczności harmonizacji prawa krajowego z prawem UE dnia 11 marca 2004 uchwalona została nowa ustawa dotycząca tego podatku.   Podatkowi VAT podlega import i eksport towarów , odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium RP, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem w kraju. Podatek od towarów i usług: ile wynosi? Aktualnie obowiązują następujące stawki podatku VAT: podstawowa stawka w wysokości 23%; stawka 8% dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy; są to na przykład niektóre rośliny, owoce, krzewy, a także sprzęt medyczny, usługi kulturalne i rozrywkowe, usługi remontowe ; stawka 5% - obowiązująca dla większości produktów żywnościowych; stawka 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz przy eksporcie towarów na warunkach określonych w tej ustawie. Koszty podatku VAT ponosi każdy konsument. Można łatwo sprawdzić na paragonie, ile VAT opłacamy w codziennych zakupach. Podatek występuje na paragonie w rozbiciu na poszczególne stawki. Oczywiście, sama wpłata VAT do urzędu skarbowego, spoczywa na...

Dokumenty
©kange_one/Fotolia
Styl życia
Ile wynoszą stawki VAT?
Stawki podatku VAT wynoszą obecnie 23, 8, 5 i 0%. Stawki 23 i 8% to stawki podwyższone z 22 i 7%, obowiązujące do końca 2016 roku. Stawki obniżone stosuje się do towarów i usług wymienionych w odpowiednich załącznikach do ustawy o VAT, a także w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Stawki podatku VAT wynoszą obecnie 23, 8, 5 i 0%. Stawki 23 i 8% to stawki podwyższone z 22 i 7%, obowiązujące do końca 2016 roku. Stawki obniżone stosuje się do towarów i usług wymienionych w odpowiednich załącznikach do ustawy o VAT, a także w rozporządzeniu Ministra Finansów. Stawki VAT: przepisy Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) ustanawia różne stawki tego podatku , w zależności od towaru lub usługi, której dotyczy (pełny tekst ustawy dostępny jest tutaj ). 1 stycznia 2011 roku nastąpiła podwyżka podatku VAT, związana z trudną sytuacją budżetową. Stawki podwyższone miały obowiązywać maksymalnie przez trzy lata, jednak rząd Donalda Tuska w 2013 roku przedłużył obowiązywanie podwyższonych stawek VAT na kolejne trzy lata. Wyższe stawki VAT obowiązują do 31 grudnia 2016 roku. Stawki VAT: stawka podstawowa Według ustawy stawka podstawowa wynosi 22%, jednak aktualnie obowiązuje stawka podwyższona – 23%. Dotyczy ona wszystkich towarów i usług, dla których nie są zarezerwowane inne stawki. Stawki VAT: stawki obniżone 8% (jest to stawka podwyższona - z 7%) - stosowana do towarów i usług wymienionych w załączniku 3 do ustawy. Są to zasadniczo produkty żywnościowe i przeznaczone do produkcji żywności, m. in. owoce, warzywa, rośliny przyprawowe, drzewa i krzewy owocowe, zwierzęta żywe i produkty odzwierzęce, ryby, nasiona, nawozy, żelatyna. Stawka ta dotyczy również produktów związanych z ochroną zdrowia. Spośród usług objętych tą stawką warto wymienić usługi związane z rolnictwem, hodowlą zwierząt, usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, odprowadzaniem ścieków, zbieraniem odpadów. 5% - listę towarów objętych tą stawką zawiera załącznik 10 do ustawy. Obejmuje przede wszystkim podstawowe produkty żywnościowe , takie jak chleb, nabiał, mąka, kasze, makarony, mięso i wyroby mięsne. Dotyczy także...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner