Zadowolona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Samorealizacja: jak być sobą i nie zwariować?

Samorealizacja to termin znany w psychologii od dawna. Jest jedną z potrzeb uwzględnionych w piramidzie (hierarchii) rosyjskiego psychologa Abrahama Maslowa.

Samorealizacja to termin znany w psychologii od dawna. Jest jedną z potrzeb uwzględnionych w piramidzie (hierarchii) rosyjskiego psychologa Abrahama Maslowa.

 

Samorealizacja jest poczuciem spełniania siebie, robienia tego, co naprawdę chce się robić. Może być również obraną drogą życiową, która prowadzi do udoskonalania siebie i wewnętrznej harmonii. To również poczucie wolności, niezależności i samodzielności, która odcina człowieka od ocen innych osób czy zewnętrznych wpływów. Jej znaczenie w literaturze psychologicznej jest jednak pojmowanie w różny sposób:

  • samorealizacja jako poczucie wykorzystywania wewnętrznych możliwości,
  • samorealizacja jako osiąganie wcześniej upatrzonych celów,
  • samorealizacja jako kontrola nad własnym życiem.

Przez większość psychologów samorealizacja uważana jest za etap rozwoju każdego człowieka, który w końcu odkrywa swoje właściwe miejsce na świecie. To szersze pojęcie, które zawiera w sobie filozoficzne pojęcie istoty życia ludzkiego. W tym pojęciu samorealizacja równa się spełnieniu, do którego dąży każdy człowiek. Realizacja całego życia może być mu podporządkowana.

 

Samorealizacja często kojarzona jest trudnymi wyborami, zaburzeniem relacji społecznych, a nawet z egoizmem. Znany problem - „rodzina czy kariera?” jest jednym ze skutków ubocznych spełniania się. Samorealizacja uszczęśliwia człowieka, zapewnia on sobie wtedy jedną z najwyżej postawionych potrzeb w hierarchii Maslowa.

 

Piramida Maslowa wskazuje kolejność zaspakajania poszczególnych potrzeb ludzkich. Na dole piramidy znajdują się potrzeby fizjologiczne: zapewnienie sobie jedzenia, snu, ciepła, możliwości rozmnażania. Po zabezpieczeniu potrzeb najniższego rzędu człowiek może zadbać o zaspokojenie kolejnej ich grupy, związanej z bezpieczeństwem: schronienia, spokoju, wolności od strachu. Następnym piętrem piramidy Masłowa są potrzeby społeczne: miłości i przynależności, a dalej szacunku i uznania. Samorealizacja stanowi najwyższy stopień piramidy potrzeb – zgodnie z teorią Masłowa można do niej dążyć po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu, stanowi zarazem najwyższy stopień w dążeniu do szczęścia.


Absolwentka wyższej uczelni
Flickr/Will Folsom/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Piramida potrzeb – model Abrahama Maslowa
Hierarchia potrzeb Maslowa obejmuje 5 wewnętrznie złożonych poziomów, które się wzajemnie warunkują. Piramidalne przedstawienie odzwierciedla rangę poszczególnych potrzeb, której punktem odniesienia jest biologiczny aspekt życia człowieka. Maslow zakłada, że człowiek nie jest w stanie przejawiać potrzeb, wypływających z chęci poprawienia jakości i komfortu życia, póki nie zaspokoi tych, które warunkują jego przetrwanie.

Hierarchia potrzeb Maslowa obejmuje 5 wewnętrznie złożonych poziomów, które się wzajemnie warunkują. Piramidalne przedstawienie odzwierciedla rangę poszczególnych potrzeb, której punktem odniesienia jest biologiczny aspekt życia człowieka. Maslow zakłada, że człowiek nie jest w stanie przejawiać potrzeb, wypływających z chęci poprawienia jakości i komfortu życia, póki nie zaspokoi tych, które warunkują jego przetrwanie. Podstawowe założenie teorii Maslowa Amerykański psycholog Abraham Maslow opracował teorię, która mówi, że ludzkie potrzeby układają się hierarchicznie. Ich zależność przedstawił w formie piramidy, u podstaw której leżą elementy niezbędne do życia. Na wierzchołku piramidy Maslowa znajdują się te potrzeby, które realizuje tylko niewielka część społeczeństwa. Zaspokojenie ich świadczy o maksymalnym wykorzystaniu własnego potencjału. Potrzeby niższego i wyższego rzędu Według Maslowa realizacja potrzeb z każdego kolejnego poziomu jest możliwa dopiero wtedy, kiedy zaspokojone zostają potrzeby z poziomu niższego. Zaspokojenie potrzeb podstawowych uruchamia potrzeby wyższego rzędu. Im wyżej w hierarchii znajduje się dana potrzeba, tym później zaczyna być odczuwana przez człowieka, a więc ma ona mniejsze znaczenie dla biologicznego przetrwania. Te potrzeby, których zaspokojenie warunkuje przetrwanie to potrzeby niższego rzędu (fizjologiczne, bezpieczeństwa, afiliacji). Wynikają one z poczucia braku czegoś. Natomiast potrzeby wyższego rzędu (szacunku i uznania oraz samorealizacji) działają na innych zasadach – dostarczają przyjemności i opierają się na mechanizmie wzrostu, co w praktyce oznacza tyle, że poszerzają się w miarę ich zaspokajania. Potrzeby fizjologiczne Potrzeby fizjologiczne stanowią filar piramidy Maslowa. Niezaspokojone blokują wszystkie...

Trzyosobowa rodzina
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Coaching rodzicielski pomoże w problemach wychowawczych
Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.

Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.   Rodzice szukają wsparcia coacha, kiedy np. nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji, gdy dziecko przeklina lub jak przekazać dziecku wiadomość o śmierci bliskiej osoby. Celem coachingu rodzicielskiego jest wyposażenie rodziców w narzędzia, które mają im umożliwić optymalne wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w rodzinie . Coaching rodzicielski – struktura Coaching rodzicielski może mieć formę indywidualnych spotkań lub pracy grupowej. W drugim przypadku w coachingu może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Cena za jedną sesję to średnio 150 złotych. Na coaching rodzicielski składa się około 7-12 spotkań. Coaching rodzicielski – tematyka Coaching rodzicielski jest odpowiedzią na indywidualne problemy wychowawcze, np. co robić kiedy obydwoje rodzice pracują, jak często można zostawiać dziecko u dziadków, jak rozpoznać, czy dziecko ma ADHD . Dokładną tematykę coachingu rodzicielskiego ustala się na podstawie oczekiwań rodziców, którzy formułują swoje potrzeby na pierwszym spotkaniu. Wykorzystywane są różne narzędzia, np. filmy, rysunki. Popularną metodą pracy jest drama – wchodzenie w rolę , co umożliwia doświadczenie omawianych sytuacji. Z coachingu rodzicielskiego szczególnie chętnie korzystają rodzice, którzy odkładali rodzicielstwo na moment, w którym będą gotowi zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Wychowanie jest dla nich wyzwaniem, chcą poszerzać wiedzę z psychologii rozwoju dziecka ponieważ zdają sobie sprawę, że to między innymi od sposobu postępowania z synem lub córką zależy to, jakim będzie człowiekiem. Autosugestia pomaga podnieść samoocenę. Zobacz,  na czym...

kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?
Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.   Samo określenie  coaching  przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk. Czym jest diet coaching według firm go oferujących? Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat  zdrowego stylu życia . Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.   O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle  diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami  i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich. Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej.  Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić , jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.   Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów. Co może wzbudzić wątpliwości? Po pierwsze cena....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner