Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
okulary
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Sposoby na rozwój osobisty – coaching

Life coaching to metoda rozwoju osobistego, która polega na wydobywaniu i doskonaleniu potencjału osoby korzystającej z coachingu. Coach przy tym nie występuje z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, lecz jest partnerem, który wspiera i dopinguje.

Life coaching to metoda rozwoju osobistego, która polega na wydobywaniu i doskonaleniu potencjału osoby korzystającej z coachingu. Coach przy tym nie występuje z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, lecz jest partnerem, który wspiera i dopinguje.

Co to jest coaching i jak przebiega?

Coaching jest metodą, która ogólnie rzecz biorąc ma pomóc osobie (nazywanej coachee) nauczyć się wykorzystywać swój potencjał, by zrealizować założone cele. Odbywa się w formie regularnych spotkań, czyli sesji coachingowych, podczas których coachee sam decyduje, nad czym chciałby popracować, a coach stosując różne narzędzia, wspiera go w lepszym zrozumieniu swojej sytuacji, precyzyjnym ułożeniu planu działania. Mówi się, że prawdziwy coaching odbywa się między kolejnymi sesjami, ponieważ na koniec każdego spotkania coach daje zadanie do wykonania, żeby klient pracował również w domu.

 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile powinien trwać coaching, ale orientacyjnie podaje się liczbę 7 spotkań. Mogą się odbywać co tydzień, dwa lub co miesiąc – zależy to też od zadania, jakie osoba ma do wykonania. Jeżeli z jakichś powodów coachee przedłuża jego realizację, również odstęp między spotkaniami się wydłuża.

Czym różni się coaching od innych form pracy?

Coaching nie jest doradztwem – coach zawsze uważa, że osoba rozpoczynająca proces coachingowy ma wiele własnych pomysłów. Takie założenie stawia go bardziej w roli partnera, który dzieli się swoją wiedzą i tylko pomaga wydobyć potencjał, a nie jako wszystkowiedzącego eksperta, narzucającego swoje rozwiązania.

 

Coaching nie jest treningiem – trening zakłada wyuczenie się konkretnej umiejętności i pokazuje gotowe recepty na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Oczywiście coaching może mieć elementy treningu, jednak nie powinien być on narzucony.

 

Coaching nie jest także psychoterapią – psychoterapia jest ukierunkowana na przepracowywanie problemów z przeszłości, natomiast coaching koncentruje się na tym, jakie są możliwości działania teraz i jakie efekty chce się osiągnąć w przyszłości.

Rodzaje coachingu

W zależności od tego, w jakim aspekcie potrzebujemy wsparcia coacha, można skorzystać z różnych rodzajów coachingu. Najogólniejszy podział coachingu dzieli go na coaching biznesowy, który stosuje się w korporacjach, by pomóc pracownikom w rozwoju zawodowym, i life coaching, skierowany do osób, które chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu osobistym. Oprócz tego istnieje wiele innych, bardziej szczegółowych odmian coachingu. Spośród life coachingu, czyli coachingu życiowego, skoncentrowanego na rozwoju osobistym, nie zawodowym, istnieją takie wąskie specjalizacje jak:

  • Zen coaching – metoda opierająca się na podejściu, że najważniejsze jest świadome, kreatywne i radosne życie.
  • Diet coaching – program świadomego odżywiania.
  • Sex coaching – skoncentrowany na świadomym rozwoju seksualności i intymności, wzmacnianiu relacji i budowaniu kontaktu z ciałem.
  • Coaching rodzicielski – przygotowanie rodzica, by stał się coachem własnego dziecka, czyli osobą wspierającą w rozwijaniu pasji, talentów w zgodzie z predyspozycjami dziecka.

 

Coach w swojej pracy może stosować różne narzędzia coachingowe. Jednym z nich może być Neurolingwistyczne Programowanie (NLP). Kojarzone jest zazwyczaj z manipulacją, jednak ma też szereg różnych skutecznych ćwiczeń (np. kotwiczenie), które jak pokazują doświadczenia wielu coachów, przyspieszają pojawienie się pierwszych efektów w procesie coachingowym. Szybkie efekty dodatkowo motywują do dalszej pracy.

Coaching online

Coraz więcej psychologów i coachów świadczy swoje usługi także przez internet. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony czyni metodę bardziej dostępną (np. dla osób z mniejszych miejscowości), może się wiązać z niższymi kosztami, oszczędnością czasu. Sama rozmowa może odbywać się za pomocą kamery, w którą zaopatrzona jest większość laptopów, a przecież to na rozmowie – słuchaniu i mówieniu – opiera się coaching. Dzięki pozostawaniu w swoim pokoju, poczucie bezpieczeństwa jest większe i skłania do większej otwartości. Jest jednak też druga strona medalu – coach może nie zauważać wszystkich niewerbalnych sygnałów, które także są dla niego źródłem informacji o kliencie. Oprócz tego korzystanie z różnego rodzaju narzędzi może być utrudnione, ponieważ nie wszystkie ćwiczenia można wykonać korzystając tylko z kamery. Z pewnością jednak się sprawdzi jako uzupełnienie stacjonarnego coachingu.

 

Coaching na pewno nie jest metodą dla każdego – przede wszystkim osoba, która zgłasza się do coacha musi być zmotywowana i powinna wiedzieć choćby ogólnie, czego oczekuje od spotkań. Coach będzie ją wspierał, motywował, ale nie zrealizuje za nią celów. Jeśli więc jesteś osobą, która potrzebuje szybkich i gotowych rozwiązań, udaj się raczej do doradcy.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Trzyosobowa rodzina
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Coaching rodzicielski pomoże w problemach wychowawczych
Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.

Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.   Rodzice szukają wsparcia coacha, kiedy np. nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji, gdy dziecko przeklina lub jak przekazać dziecku wiadomość o śmierci bliskiej osoby. Celem coachingu rodzicielskiego jest wyposażenie rodziców w narzędzia, które mają im umożliwić optymalne wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w rodzinie . Coaching rodzicielski – struktura Coaching rodzicielski może mieć formę indywidualnych spotkań lub pracy grupowej. W drugim przypadku w coachingu może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Cena za jedną sesję to średnio 150 złotych. Na coaching rodzicielski składa się około 7-12 spotkań. Coaching rodzicielski – tematyka Coaching rodzicielski jest odpowiedzią na indywidualne problemy wychowawcze, np. co robić kiedy obydwoje rodzice pracują, jak często można zostawiać dziecko u dziadków, jak rozpoznać, czy dziecko ma ADHD . Dokładną tematykę coachingu rodzicielskiego ustala się na podstawie oczekiwań rodziców, którzy formułują swoje potrzeby na pierwszym spotkaniu. Wykorzystywane są różne narzędzia, np. filmy, rysunki. Popularną metodą pracy jest drama – wchodzenie w rolę , co umożliwia doświadczenie omawianych sytuacji. Z coachingu rodzicielskiego szczególnie chętnie korzystają rodzice, którzy odkładali rodzicielstwo na moment, w którym będą gotowi zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Wychowanie jest dla nich wyzwaniem, chcą poszerzać wiedzę z psychologii rozwoju dziecka ponieważ zdają sobie sprawę, że to między innymi od sposobu postępowania z synem lub córką zależy to, jakim będzie człowiekiem. Autosugestia pomaga podnieść samoocenę. Zobacz,  na czym...

kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?
Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.   Samo określenie  coaching  przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk. Czym jest diet coaching według firm go oferujących? Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat  zdrowego stylu życia . Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.   O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle  diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami  i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich. Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej.  Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić , jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.   Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów. Co może wzbudzić wątpliwości? Po pierwsze cena....

kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?
Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.   Samo określenie coaching przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk. Czym jest diet coaching według firm go oferujących? Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat zdrowego stylu życia . Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.   O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich. Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej. Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić , jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.   Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów. Co może wzbudzić wątpliwości? Po pierwsze cena. Program...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner