kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

 

Samo określenie coaching przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk.

Czym jest diet coaching według firm go oferujących?

Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.

 

O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich.

Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie

Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej. Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić, jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.

 

Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów.

Co może wzbudzić wątpliwości?

Po pierwsze cena. Program diet coachingu jest sporym wydatkiem, gdyż zakłada udział w co najmniej 8 spotkaniach, a koszt jednego spotkania waha się w granicach od 120 do 150 zł. Po drugie sama osoba coacha – dobrze przyjrzeć się doświadczeniu i wiedzy specjalisty, jeśli zapadnie decyzja o wzięciu udziału w diet coachingu. Tym bardziej, że praktycznie każdy może zajmować się takim coachingiem.

 

Istotne jest zatem, by trafić naprawdę do specjalisty, zarówno od żywienia, jak i metod pracy coachingowej. Poza tym nauka świadomego jedzenia to sztuka, którą każdy może opanować samodzielnie. Podobnie możliwa jest samodzielna praca nad własnymi reakcjami emocjonalnymi, z tym, że wymaga dużej świadomości i systematyczności.


kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?
Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.   Samo określenie coaching przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk. Czym jest diet coaching według firm go oferujących? Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat zdrowego stylu życia . Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.   O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich. Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej. Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić , jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.   Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów. Co może wzbudzić wątpliwości? Po pierwsze cena. Program...

okulary
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sposoby na rozwój osobisty – coaching
Life coaching to metoda rozwoju osobistego, która polega na wydobywaniu i doskonaleniu potencjału osoby korzystającej z coachingu. Coach przy tym nie występuje z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, lecz jest partnerem, który wspiera i dopinguje.

Life coaching to metoda rozwoju osobistego, która polega na wydobywaniu i doskonaleniu potencjału osoby korzystającej z coachingu. Coach przy tym nie występuje z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, lecz jest partnerem, który wspiera i dopinguje. Co to jest coaching i jak przebiega? Coaching jest metodą, która ogólnie rzecz biorąc ma pomóc osobie (nazywanej coachee) nauczyć się wykorzystywać swój potencjał, by zrealizować założone cele. Odbywa się w formie regularnych spotkań, czyli sesji coachingowych, podczas których coachee sam decyduje, nad czym chciałby popracować, a coach stosując różne narzędzia, wspiera go w lepszym zrozumieniu swojej sytuacji, precyzyjnym ułożeniu planu działania. Mówi się, że prawdziwy coaching odbywa się między kolejnymi sesjami, ponieważ na koniec każdego spotkania coach daje zadanie do wykonania, żeby klient pracował również w domu.   Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile powinien trwać coaching, ale orientacyjnie podaje się liczbę 7 spotkań. Mogą się odbywać co tydzień, dwa lub co miesiąc – zależy to też od zadania, jakie osoba ma do wykonania. Jeżeli z jakichś powodów coachee przedłuża jego realizację, również odstęp między spotkaniami się wydłuża. Czym różni się coaching od innych form pracy? Coaching nie jest doradztwem – coach zawsze uważa, że osoba rozpoczynająca proces coachingowy ma wiele własnych pomysłów. Takie założenie stawia go bardziej w roli partnera, który dzieli się swoją wiedzą i tylko pomaga wydobyć potencjał, a nie jako wszystkowiedzącego eksperta, narzucającego swoje rozwiązania.   Coaching nie jest treningiem – trening zakłada wyuczenie się konkretnej umiejętności i pokazuje gotowe recepty na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Oczywiście coaching może...

Trzyosobowa rodzina
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Coaching rodzicielski pomoże w problemach wychowawczych
Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.

Coaching rodzicielski (ang. parent coaching) to współpraca pomiędzy rodzicem a trenerem (coachem), forma poradnictwa psychologicznego. Coaching rodzicielski jest pomocą zarówno dla osób, które planują potomstwo, jak i już mających dzieci.   Rodzice szukają wsparcia coacha, kiedy np. nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji, gdy dziecko przeklina lub jak przekazać dziecku wiadomość o śmierci bliskiej osoby. Celem coachingu rodzicielskiego jest wyposażenie rodziców w narzędzia, które mają im umożliwić optymalne wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w rodzinie . Coaching rodzicielski – struktura Coaching rodzicielski może mieć formę indywidualnych spotkań lub pracy grupowej. W drugim przypadku w coachingu może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Cena za jedną sesję to średnio 150 złotych. Na coaching rodzicielski składa się około 7-12 spotkań. Coaching rodzicielski – tematyka Coaching rodzicielski jest odpowiedzią na indywidualne problemy wychowawcze, np. co robić kiedy obydwoje rodzice pracują, jak często można zostawiać dziecko u dziadków, jak rozpoznać, czy dziecko ma ADHD . Dokładną tematykę coachingu rodzicielskiego ustala się na podstawie oczekiwań rodziców, którzy formułują swoje potrzeby na pierwszym spotkaniu. Wykorzystywane są różne narzędzia, np. filmy, rysunki. Popularną metodą pracy jest drama – wchodzenie w rolę , co umożliwia doświadczenie omawianych sytuacji. Z coachingu rodzicielskiego szczególnie chętnie korzystają rodzice, którzy odkładali rodzicielstwo na moment, w którym będą gotowi zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Wychowanie jest dla nich wyzwaniem, chcą poszerzać wiedzę z psychologii rozwoju dziecka ponieważ zdają sobie sprawę, że to między innymi od sposobu postępowania z synem lub córką zależy to, jakim będzie człowiekiem. Autosugestia pomaga podnieść samoocenę. Zobacz,  na czym...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner