Mężczyzna w kapturze
Pixabay/techzia/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak zaakceptować siebie?

Samoakceptacja to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na satysfakcję z życia. Ktoś, kto akceptuje samego siebie, wierzy we własne możliwości, wybiera cele realne do osiągnięcia, wchodzi w związki oparte na wzajemnym szacunku.

Samoakceptacja to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na satysfakcję z życia. Ktoś, kto akceptuje samego siebie, wierzy we własne możliwości, wybiera cele realne do osiągnięcia, wchodzi w związki oparte na wzajemnym szacunku.

Dlaczego nie potrafimy zaakceptować samych siebie?

Nieprawidłowa samoocena i niskie poczucie własnej wartości może być wynikiem szkodliwych przekonań, które wpojono nam w dzieciństwie. Jeśli dziecko często słyszy, że:

 • jest mało zdolne,
 • powinno być takie, a nie inne,
 • wszystko jest jego winą,
 • nigdy nie powinno się denerwować,
 • sprawy innych są ważniejsze od jego spraw,
 • jeśli nie będzie najlepsze, zawiedzie ważne dla siebie osoby,

w dorosłym życiu te stwierdzenia będą stanowiły jego pierwszą myśl w sytuacji, kiedy dozna jakiejś porażki, pomyli się (nawet w nieistotnej sprawie), będzie chciało postawić na swoim. Jeśli nawet rodzice, nauczyciele lub opiekunowie nie formułują wobec dziecka tego rodzaju komunikatów, to często wyrażają je swoim stosunkiem do podopiecznego. Mogą na przykład wyśmiewać dziecko, reagować złością lub agresją na przejawy zachowań niezgodnych z ich wizją, teoretyzować w obecności dziecka na temat tego, jacy powinni być ludzie, porównywać je do innych dzieci. To wszystko po pierwsze kształtuje wiedzę człowieka na własny temat (jego samoświadomość), a po drugie stanowi punkt odniesienia dla oceny samego siebie w przyszłości.

Jak pozbyć się przekonań utrudniających samoakceptację?

Przypomnij sobie kilka nieprzyjemnych sytuacji, które ostatnio sprawiły, że pomyślałeś o sobie źle. Sformułuj myśli, które pojawiły się w twojej głowie od razu po tym zdarzeniu. Teraz skup się i postaraj się odtworzyć w myślach sytuacje z dzieciństwa, w których usłyszałeś lub odczułeś taki komunikat. Wyobraź sobie, że oglądasz tę scenę w kinie. Przeanalizuj okoliczności, które doprowadziły dorosłego do takiego zachowania wobec dziecka. Możliwe, że:

 • był przestraszony tym, że dziecko może zrobić sobie krzywdę,
 • zdenerwowały go inne sprawy i nie miał czasu wysłuchać dziecka,
 • miał problemy psychiczne,
 • sam wychowywany był w takich lub innych przekonaniach,
 • po prostu był innym niż dziecko człowiekiem: o innym temperamencie, innym systemie wartości, innych zainteresowaniach.

Nie chodzi o to, żeby usprawiedliwiać zachowanie dorosłego. To ćwiczenie ma na celu uświadomienie ci, że mógł on być nieobiektywny w swoich opiniach i że przekonania, które ci przekazał, mogą być kompletnie nietrafione i bezużyteczne. Jesteś dorosły, twoje życie z pewnością znacznie różni się od życia osób, które cię wychowywały, stajesz w życiu przed innymi wyzwaniami, obracasz się w innym środowisku. W związku z tym jesteś bardziej kompetentny w określaniu tego, jak powinieneś się zachowywać i jaki powinieneś być.

Jak zaakceptować siebie?

Poprzednie ćwiczenie miało na celu oczyszczenie twojego sposobu myślenia ze szkodliwych przekonań. Teraz możesz zacząć budować pozytywną samoocenę. Oto kilka porad:

1. nie porównuj się do innych, po prostu ciesz się tym, co robisz i czerp z tego przyjemność, a sukcesy przyjdą same;

2. zastanów się, jakie słowa chciałbyś usłyszeć, kiedy odnosisz sukces i powtarzaj je sobie w myślach po każdym, nawet małym, osiągnięciu, staraj się, żeby w tym komunikacie znalazło się odniesienie do twoich cech, a nie do czynników zewnętrznych (np. „widocznie mam do tego talent”, a nie „tym razem mi się udało”);

3. zastanów się, jakie słowa, usłyszane po porażce, stanowiłyby dla ciebie wspierający komunikat i powtarzaj je, kiedy coś pójdzie nie po twojej myśli;

4. dziękuj za komplementy i ciesz się zawsze, kiedy zostaniesz doceniony, nawet jeśli wydaje ci się, że na nie to zasługujesz.

dziewczyny robią zdjęcie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pokochanie siebie? Poznaj skuteczne metody
Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu.

Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu. Metody na pokochanie siebie 1. Stop krytyce – jeśli chcesz pokochać samego siebie, pożegnaj się z krytyką. Ciągłe obwinianie siebie, samokrytyka i oskarżanie przynosi ból i powoduje, że masz niskie poczucie własnej wartości. Przestań się krytykować i nie zapominaj o tym, że nie jesteś winny niepowodzeniom , które stają ci na drodze. Powtarzaj sobie, że jesteś idealną osobą i nie ma takiej drugiej na świecie. Zacznij unikać ludzi, którzy często krytykują, mówią coś przykrego i narzekają na otaczający ich świat. Ogranicz kontakty z nimi do minimum. 2. Poznaj swoje zalety i wady – powinieneś zaakceptować siebie, takim jakim jesteś i zacząć myśleć o sobie pozytywnie. Jeśli nie akceptujesz swojego zachowania, postaraj się je zmienić. By tego dokonać, musisz być wobec siebie szczery i odnaleźć w sobie zalety, jak i wady. Najlepiej wypisz na kartce papieru swoje mocne strony, a kiedy już je poznasz nabierzesz pewności siebie i zmobilizujesz się do działania . 3. Chwal siebie – jeżeli chcesz pokochać samego siebie – chwal się i nabierz zaufania do swoich możliwości. Gdy zrobisz coś źle, czy popełnisz błąd, nie przejmuj się tym tylko idź dalej. Zacznij być dla siebie dobrym i otaczaj się przyjemnościami . Codziennie rano przyglądaj się sobie w lustrze, pochwal swój wygląd i praw sobie komplementy. 4. Znajdź zainteresowanie – znajdź hobby, które będzie sprawiało ci przyjemność. Nieważne czy to będzie nauka tańca, jazda konno, fitness , czy gry komputerowe. Ważne, byś odnalazł zajęcie, które lubisz i które doda ci pewności siebie....

Smutna dziewczyna
Pixabay/lakki290268/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak leczyć kompulsje i obsesje?
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to zaburzenie lękowe, które charakteryzują niekontrolowane, niechciane myśli i zachowania. Osoby z tym zaburzeniem czują się zmuszone do ich wykonywania, nawet jeśli mają poczucie, że jest to irracjonalne.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to zaburzenie lękowe, które charakteryzują niekontrolowane, niechciane myśli i zachowania. Osoby z tym zaburzeniem czują się zmuszone do ich wykonywania, nawet jeśli mają poczucie, że jest to irracjonalne.   Najczęściej w leczeniu stosuje się terapię poznawczo-behawioralną.  Zakłada ona dwa komponenty leczenia: 1. ekspozycja (exposure) i hamowanie odpowiedzi (response prevention) – polegające na celowym wywoływaniu sytuacji, w której pojawi się obsesja, by następnie uniemożliwić poddawanie się jej. Na przykład jeśli ktoś ma problem z kompulsywnym myciem rąk, w ramach terapii może zostać poproszony o dotknięcie klamki w publicznej toalecie, po czym nie pozwala mu się umyć rąk. Gdy nie ma możliwości zrealizowania kompulsji, zaczyna ona stopniowo się wyciszać. Pozwala to uświadomić sobie, że lęku można pozbyć się nie tylko wykonując natrętne czynności. 2. nauka adekwatnego poczucia odpowiedzialności – terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na przesadnych myślach i przesadzonym poczuciu odpowiedzialności. Duża część terapii poznawczej uczy skutecznych sposobów reagowania na obsesyjne myśli, bez uciekania w kompulsywne zachowania. Cztery kroki do oswojenia objawów obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) Psychiatra Jeffrey Schwartz, autor książki pt. „Blokada mózgu: Uwolnij się od obsesyjno-kompulsywnego zachowania”, opisuje cztery kroki do oswojenia obsesji i kompulsji: 1. Znakowanie – rozpoznaj natrętne myśli i kompulsje jako wynik zaburzenia i naucz się właściwie je nazywać, na przykład „Nie czuję, że moje ręce są brudne. Po prostu mam obsesję na punkcie mycia rąk” albo „Nie czuję, że muszę umyć ręce. Mam natrętną ochotę, by przymusowo umyć ręce”. 2. Reatrybucja – uświadom sobie, że...

kobieta w stroju fitness z rękami nad głową
©Yurok Aleksandrovich/Fotolia
Styl życia
10 ćwiczeń w 10 minut – trening Mel B na ramiona
Do wykonania ćwiczeń Mel B na ramiona potrzebujesz ciężarków – spokojnie, jeśli nie masz hantli ani innych obciążników, możesz użyć na przykład butelek z wodą. Jeśli dopiero zaczynasz pracę nad ramionami, wybierz półlitrowe butelki lub też na początku rób ćwiczenia bez obciążenia. Z czasem możesz zwiększać ciężar.

Do wykonania ćwiczeń Mel B na ramiona potrzebujesz ciężarków – spokojnie, jeśli nie masz hantli ani innych obciążników, możesz użyć na przykład butelek z wodą. Jeśli dopiero zaczynasz pracę nad ramionami, wybierz półlitrowe butelki lub też na początku rób ćwiczenia bez obciążenia. Z czasem możesz zwiększać ciężar. Ćwiczenia na ramiona z Mel B 1. Wyciągnij prawą rękę przed siebie dłonią do wewnątrz. Lewą dłonią chwyć palce prawej i naciskając rozciągaj je do dołu. Wyprostowaną prawą rękę rozciągnij w lewą stronę tak, by dotykała lewego ramienia . Powtórz tę krótką rozgrzewkę dla lewej ręki. 2. Weź ciężarki w dłonie. Wykonuj na lekko ugiętych nogach wykroki na bok – na zmianę w lewo i w prawo. Jednocześnie zginając ręce w samych łokciach, unoś ciężarki i opuszczaj. Powtarzaj przez minutę. 3. Kolejne ćwiczenie jest podobne, jednak teraz ręce są podnoszone naprzemiennie - krok w lewą stronę i podnoszenie lewej ręki, krok w prawo i prawa ręka. Powtarzaj przez minutę. 4. Cały czas wykonując rytmicznie kroki w bok, zacznij unosić dłonie nad głową, jakbyś podnosiła sztangę. Powtarzaj przez minutę. 5. Nadal unoś ciężarki nad głową, jednak jak w ćwiczeniu nr 3 – krok w prawą stronę i podnoszenie prawej ręki, krok w lewą stronę i podnoszenie lewej ręki. Powtarzaj minutę. 6. Zmień pozycję. Ugnij lekko nogi w kolanach i ręce w łokciach. Trzymaj butelki przed sobą. Zrób prawą nogą wykrok do tyłu i jednocześnie prostuj do tyłu prawą rękę. Powtarzaj przez minutę. 7. Następnie rób wymach prawą nogą w bok i jednocześnie podnoś przed siebie prawą rękę z ciężarkiem – pamiętaj, by była ugięta w łokciu. Znowu wykonuj jedną minutę. 8. Powtórz ćwiczenia nr 6 i 7 dla lewej strony. 9. Stój prosto, lekko ugnij kolana i wciągnij brzuch. Podnoś jednocześnie ciężarki na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner