Spocony chłopak
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Samoświadomość – ćwiczenia, które pomagają ją rozwinąć

Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć.

Samoświadomość pomoże ci dostrzec twoje aktualne zasoby oraz obszary do rozwoju. Dzięki temu będzie ci łatwiej wytyczyć kierunki rozwoju osobistego i zbudować pozytywną samoocenę opierającą się na solidnych podstawach. Świadomość swoich emocji, myśli, potrzeb i mocnych stron można ćwiczyć.

Zrób bilans swoich mocnych i słabych stron, wyznacz cele rozwoju

Przygotuj sobie dwa egzemplarze tabeli, w której znajdzie się miejsce na twoje mocne i słabe strony. W odpowiednich rubrykach napisz:

  • co uważasz za swoje mocne strony, atuty, talenty, co w sobie lubisz, co pomaga ci w życiu,
  • czego w sobie nie lubisz, co jest twoją słabą stroną, co obniża twoje poczucie własnej wartości.

Kolorowym długopisem zaznacz te elementy, które chcesz poprawić, udoskonalić. Do każdego z nich dopisz cel: dlaczego chcesz nad tym pracować.

 

Po uzupełnieniu tabeli przeczytaj ją jeszcze raz. Szczególnie krytycznie przyjrzyj się obszarom do rozwoju, które znajdują się po stronie z twoimi słabymi stronami. Nie zawsze warto poświęcać energię na pracę nad tym, czego nie lubisz i tak naprawdę nie chcesz robić. Zwłaszcza jeśli wiesz, że to nigdy nie stanie się twoją mocną stroną. Może lepiej będzie, jeśli skupisz się raczej na swoich aktualnych mocnych stronach i jeszcze bardziej je udoskonalisz. Wyjątkiem są te rzeczy, które bardzo utrudniają ci życie.

Zobacz, co by było, gdyby...

Przypomnij sobie jakąś ważną sytuację, która przydarzyła ci się niedawno i wymagała twojej reakcji. Wybierz takie zdarzenie, które nie zakończyło się dla ciebie w sposób satysfakcjonujący. Zastanów się, jakie inne możliwości zachowania miałeś w tej sytuacji. Wyobraź sobie, że zachowałeś się inaczej niż w rzeczywistości. Pomyśl:

  • jakie konsekwencje miałoby twoje zachowanie dla innych,
  • co czułbyś, gdybyś postąpił w ten sposób: zawstydzenie, dumę, obawę, stres, satysfakcję, ekscytację,
  • co w rzeczywistej sytuacji utrudniło ci takie zachowanie, które przyniosłoby optymalne rezultaty,
  • co możesz zmienić, żeby twoje zachowanie w podobnych przypadkach było bardziej efektywne,
  • jakie konkretne działania pomogą ci zmienić swoje zachowanie.

Prowadź dziennik emocji

Jeśli chcesz zwiększyć świadomość przeżywanych przez siebie emocji, żeby nauczyć się je kontrolować, możesz prowadzić dziennik emocji. Na koniec każdego dnia zapisuj sytuacje, które wywołały w tobie negatywne emocje. Obok obiektywnego opisu sytuacji zapisz myśli, które ci wtedy towarzyszyły, a obok nich opisz swoje uczucia.

 

Przykład:

Opis sytuacji: Joasia, z którą zawsze jem obiad w pracy, dzisiaj poszła na niego sama, nie uprzedzając mnie o tym.

Opis myśli: Pomyślałam, że jest na mnie zła albo ma mnie dosyć.

Opis uczuć: Poczułam smutek i złość, że nic mi nie powiedziała. Czuję się niepewnie, bo nie wiem, jak teraz mam się wobec niej zachowywać.

 

Teraz zmień perspektywę. Wyobraź sobie, że ta sytuacja przydarzyła się nie tobie, tylko komuś innemu. Zinterpretuj to zdarzenie, spróbuj przeformułować opis myśli i uczuć w sposób pozytywny.

 

Przykład:

Pozytywne przeformułowanie myśli: Pomyślałam, że Joasia potrzebuje być sama.

Pozytywne przeformułowanie uczuć: Poczułam zainteresowanie sprawami Joasi. Następnym razem wyjdę z inicjatywą.


wgląd we własne emocje
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Introspekcja – samoobserwacja oraz analiza własnych zachowań i stanów psychicznych
Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.

Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.   Termin „introspekcja” pochodzi z łaciny i oznacza „wglądanie do wnętrza”. Wilhelm Wundt, niemiecki psycholog i filozof, jako jeden z pierwszych naukowców stosował tę metodę badania psychiki. Definicja introspekcji Introspekcja jest rodzajem psychoanalizy, czyli psychologicznego obserwowania i analizowania własnych stanów psychicznych. Jest to subiektywne badanie świadomości, które mobilizuje pacjenta do przemyśleń na temat własnego życia. Introspekcja polega na dokładnym rozważaniu nad własnymi: uczuciami emocjami, pragnieniami, potrzebami, zachowaniami, decyzjami, doświadczeniami, relacjami z innymi osobami, traumami.   Samoobserwacja świetnie sprawdzi się w sytuacji kryzysu psychologicznego lub w pracy nad sobą. W ten sposób można zrozumieć schemat swojego postępowania i znaleźć rozwiązanie problemów. Introspekcja w psychoterapii Psychoterapia indywidualna i grupowa są doskonałymi przykładami stosowania introspekcji. Psychoterapia indywidualna: podczas indywidualnej rozmowy z psychoterapeutą analizuje się swoje uczucia i motywacje . W czasie opowiadania o sobie pacjent dociera do rozwiązań, których nie był wcześniej świadomy. Psychoterapeuta może również zadawać pacjentowi pytania, które nakierują go na uzyskanie odpowiedzi. Psychoterapia grupowa – skupia się na kształtowaniu własnej psychiki w kontekście relacji z otoczeniem . Słuchanie opinii i przeżyć innych osób (zazwyczaj o podobnych problemach) może pobudzić...

dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?
Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.   Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań. Typy osobowości: ekstrawertyk Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko , bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.   Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Typy osobowości: introwertyk Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach . Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.   Według Wielkiej Piątki introwertyków...

Smutny chłopak
Pixabay/SJJP/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aleksytymia – jak walczyć z brakiem emocji?
Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.

Aleksytymia to przypadłość, która może doprowadzić do szaleństwa. Nieumiejętność nazwania i okazywana emocji, problem z wypowiadaniem się na temat własnych odczuć – wbrew pozorom to nie tylko męski problem.   Aleksytymia to pojęcie psychologiczne, wywodzące się z łaciny, które znaczy dosłownie brak słów w emocji. Osoby cierpiące na tę przypadłość nie potrafią wyrazić swoich odczuć słowami, co często doprowadza do wielu nieporozumień na tle komunikacyjnym . Powszechnie aleksytymia nazywana jest analfabetyzmem emocjonalnym lub upośledzeniem emocjonalnym, ponieważ dotyczy również zaburzenia procesów emocjonalnych. Aleksytymia – jak ją rozpoznać? 4 główne objawy aleksytymii to: brak umiejętności nazwania emocji – poczucia „braku słów” jest dość powszechnym zjawiskiem, jednak osoba cierpiąca na aleksytymię zawsze będzie mieć problem z wyrażeniem siebie i swoich aktualnych stanów wewnętrznych. Często aleksytymik nie umie kontrolować ani rozpoznać przeżywanej emocji, brak umiejętności rozróżnienia zwykłego pobudzenia fizjologicznego od uczucia – osoba nie otrzymuje żadnych sygnałów od wewnątrz, jego stan psychiczny nie informuje go o odczuciach właśnie przeżywanych, hiperlogiczny styl myślenia – osoby dotknięte aleksytymią nie będą kierowały się odczuciami, , a jedyne, co kieruje ich zachowaniem to zimny i chłodny rozsądek, brak umiejętności wyobrażania sobie przyszłości, snucia marzeń – mówi się potocznie, że aleksytymicy „nie mają wyobraźni”, nie poddają się marzeniom, mają sztywne poglądy i chłodne spojrzenie na świat. Przyczyny aleksytymii Wiele osób z kręgu psychologii i psychiatrii starało się odnaleźć potencjalne przyczyny występowania tego zaburzenia. Nie ma jednak...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner