Czerwoby napis: zinc
© designer491/Fotolia.com
Styl życia

Niedobór cynku odbija się na całym organizmie

Niewystarczająca ilość cynku w organizmie może wywołać prawdziwe spustoszenie. Począwszy od anemii, poprzez zapalenie skóry i wypadanie włosów, aż do utraty smaku i węchu.

Niewystarczająca ilość cynku w organizmie może wywołać prawdziwe spustoszenie. Począwszy od anemii, poprzez zapalenie skóry i wypadanie włosów, aż do utraty smaku i węchu.

 

Na niedobór cynku narażone są osoby będące na diecie odchudzającej, czynni alkoholicy, wegetarianie i sportowcy.

Osoby narażone na niedobór cynku

Wchłanianie cynku hamują miedź oraz żelazo, a także produkty z dużą ilością błonnika, alkohol i cukier. Przyswajanie tego pierwiastka ułatwiają z kolei kwas cytrynowy i białka zwierzęce. Dlatego na niedobór cynku narażeni są wegetarianie oraz weganie. Z objawami niewystarczającej ilości tego mikroelementu zmagają się też alkoholicy – alkohol nie tylko wypłukuje substancje odżywcze z organizmu, ale i utrudnia ich absorbcję. Niedobór cynku może

wystąpić też u osób odchudzających się i u spożywających dużo cukru. Ze względu na większe zapotrzebowanie na mikroelementy problem ten dotyczy także ciężko pracujących fizycznie, sportowców i ciężarnych.

Niedobór cynku objawia się na wielu polach

Anemia, zapalenia skóry, zmiany podobne do łuszczycy, wypadanie włosów i kruchość paznokci to tylko niektóre objawy niedoboru cynku. W wielu przypadkach zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie powoduje kurzą ślepotę i utratę węchu oraz smaku. Zauważalny jest też spadek libido i znaczne zmniejszenie apetytu. Niedobór cynku objawia się również problemami z pamięcią i mniejszą odpornością organizmu na infekcje wirusowe. Także zaburza funkcjonowanie grasicy i węzłów chłonnych.

 

Na stole leżą zielone warzywa i owoce
©myviewpoint/Fotolia.com
Styl życia
Bor – pierwiastek śladowy: właściwości, suplementacja
Bor to pierwiastek, który znajduje się w śledzionie, kościach i tarczycy. Pozytywnie wpływa na pamięć, koncentrację, metabolizm oraz przyrost masy mięśniowej. Jego naturalnymi źródłami są rośliny strączkowe, orzechy, owoce i zielone warzywa.

Bor to pierwiastek, który znajduje się w śledzionie, kościach i tarczycy. Pozytywnie wpływa na pamięć, koncentrację, metabolizm oraz przyrost masy mięśniowej. Jego naturalnymi źródłami są rośliny strączkowe, orzechy, owoce i zielone warzywa.   Przy zbilansowanej i zróżnicowanej diecie nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji tego pierwiastka. Długotrwały i chroniczny niedobór boru może być przyczyną chorób zwyrodnieniowych stawów oraz nowotworów. Działanie boru Bor bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie, m. in.: łagodzi objawy menopauzy, wspomaga budowę tkanki mięśniowej u osób aktywnych fizycznie, szczególnie kulturystów, reguluje poziom cholesterolu we krwi ,  usprawnia metabolizm , poprawia pamięć i koncentrację , łagodzi reakcje alergiczne, działa przeciwzapalnie , antyseptycznie i przeciwwirusowo, zapobiega utracie wapnia z organizmu, dzięki czemu jest szczególnie pomocny w profilaktyce osteoporozy. Ponadto bor wzmacnia działanie zawartych w roślinach fitoestrogenów. W szczególności w soi, łopianie, chmielu i tymianku.   Bor w formie wodnego roztworu stosowany jest do przemywania ran oraz płukania oczu. Naturalne produkty bogate w bor - bor w jedzeniu Bor znajduje się w takich produktach jak: rośliny strączkowe, np. fasola (1750 mg/kg), rośliny okopowe, np. buraki (250 mg/kg), marchewka (20 mg/kg), pietruszka (50 mg/kg), owoce: np. jabłka (110 mg/kg), cytryny (150 mg/kg), rodzynki (22 mg/kg),  zielone warzywa, np. lucerna (1000 mg/kg), kapusta (1150 mg/kg), szpinak (1,8 mg/kg), orzechy, np. orzeszki ziemne (17 mg/kg), przyprawy, np. kminek (40 mg/kg), bazylia (30 mg/kg), tymianek (50 mg/kg), gorczyca (22 mg/kg), zboża (0,2 – 10 mg/kg),...

Zmęczona kobieta z głową na biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Niedobór chromu sprzyja zachorowaniu na cukrzycę typu 2
Chrom jest mikroelementem, który odpowiada m.in. za prawidłowy poziom insuliny w organizmie. Pełni też ważną funkcję w utrzymaniu równowagi między „dobrym” i „złym” cholesterolem.

Chrom jest mikroelementem, który odpowiada m.in. za prawidłowy poziom insuliny w organizmie. Pełni też ważną funkcję w utrzymaniu równowagi między „dobrym” i „złym” cholesterolem.   Chrom stosuje się w odchudzaniu, ponieważ znacznie zmniejsza apetyt, a także chęć na słodycze. Niedobór chromu może objawiać się zmęczeniem Gdy dostarcza się organizmowi zbyt mało chromu, wzrasta poziom cholesterolu, cukru we krwi, a także pojawia się tzw. wilczy apetyt . Niedobór chromu jest groźny dla człowieka również dlatego, że sprzyja zachorowaniu na cukrzycę typu 2. W radykalnym niedoborze może wywoływać zaburzenia koordynacji ruchowej oraz drętwienie palców u rąk i nóg.   Sygnałami, że w organizmie jest zbyt mało chromu, mogą być bóle głowy , uczucie zmęczenia i ogólne rozdrażnienie, a nawet lęki. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek mają ci, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną , uprawiają wyczynowo sport i spożywają wiele produktów o dużej zawartości cukru. Chromu dostarczają jabłka, brokuły i pieczywo wieloziarniste Niedobory chromu można uzupełniać suplementami, jednak należy to robić po konsultacji z lekarzem. Natomiast na co dzień warto spożywać produkty, które uzupełnią braki tego mikroelementu w sposób naturalny. Najwięcej chromu zawierają drożdże, jabłka , jajka, gotowana wołowina oraz pełnoziarniste pieczywo i gruboziarniste kasze. Źródłem tego pierwiastka są również brokuły, owoce morza, ryby czy zielony groszek. Wchłanianie chromu poprawia witamina C, natomiast hamują produkty bogate w wapń. Dlatego szczególnie ważne jest, by dieta była różnorodna i zbilansowana .   Niewystarczająca ilość cynku w organizmie może powodować anemię. Zobacz, ...

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Wapń w organizmie – przyczyny niedoborów i sposoby na jego uzupełnienie
Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.

Niedobory wapnia uzupełnisz suplementami oraz spożywaniem nabiału, zielonych warzyw, ryb i roślin strączkowych. Wchłanianie tego pierwiastka mogą ograniczyć niektóre choroby oraz leki.   Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia są niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli czujesz się osłabiony i masz skurcze mięśni, udaj się do lekarza i sprawdź, czy nie brakuje ci tego pierwiastka. Być może konieczna będzie suplementacja. Włącz w swój jadłospis artykuły bogate w wapń, zrezygnuj z picia kawy oraz alkoholu. Rola wapnia w organizmie Wapń jest substancją budującą kości i zęby, obniża ciśnienie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiada również za prawidłową pracę mięśni, czyli ich kurczenie i rozkurczanie. Wapń wspomaga krzepnięcie krwi oraz stabilizuje błonę w komórkach mięśni. Prawie 99% zasobów tego makroelementu znajduje się w kościach, zatem jego niedobory mogą prowadzić do osteoporozy. Dorosły człowiek powinien codziennie przyjmować 1000 mg tego pierwiastka. Z kolei osoby starsze, kobiety ciężarne, matki karmiące piersią oraz dzieci powinny zwiększyć dawkę do ok. 1200-1500 mg na dobę. Przyczyny niedoboru wapnia Do niedoborów wapnia w organizmie mogą przyczynić się następujące sytuacje:   Niewydolność przytarczyc – nie produkują parahormonu, który pomaga wchłaniać wapń i uwalnia go z kości. Niewydolność nerek – prowadzi do wydalania wapnia z moczem. Upośledzenie pracy jelit – zaburzają proces wchłaniania wapnia. Uboga dieta – w jadłospisie brak produktów bogatych w ten pierwiastek oraz inne witaminy (np. witamina D) , które wspierają wchłanianie wapnia. Zwiększone zapotrzebowanie – w okresie ciąży, karmienia piersią, wysiłku fizycznego oraz chorób. Kawa, herbata,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner