Przebarwienia w ciąży pojawiają się często i są powodowane przez wyższy poziom hormonów. Skóra kobiety w ciąży jest też bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne, które może wywołać zmiany na skórze.

Reklama

Przebarwienia to inaczej zaburzenia barwnikowe. Powoduje je duża ilość melaniny w jednym miejscu pod skórą bądź na jej powierzchni. Melanina chroni skórę przed uszkodzeniem, ale produkowana w nadmiarze może przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Dlaczego w ciąży pojawiają się przebarwienia skóry?

W czasie ciąży pojawia się mnóstwo przebarwień na skórze. Kobiecy naskórek jest w tym czasie bardzo delikatny i wrażliwy.

Zobacz także

Przebarwienia w ciąży są tak częste, ponieważ w organizmie kobiety oczekującej dziecka poziom hormonów jest podwyższony. Estrogeny wpływają na intensywną pracę komórek produkujących melaninę.

Przebarwienia na twarzy w ciąży to najczęściej pojawiający się problem. Wywołuje je progesteron. Poza tym zmiany barwnikowe widoczne są na dekolcie, rękach i tułowiu. Ciemniejsze stają się też brodawki sutkowe, otoczki brodawek, istniejące już znamiona oraz okolice miejsc intymnych. Pojawia się również kresa czarna, czyli linia biegnąca od pępka w stronę spojenia łonowego.

Przebarwienia na twarzy w ciąży – ostuda

Ostuda to pojawiające się w czasie ciąży przebarwienia na twarzy w postaci plam. Mają one nieregularny kształt i zazwyczaj są brązowe. Można je zaobserwować na policzkach i czole, czasem nad górną wargą. Przebarwienia te nie są swędzące, ani też bolesne.

Pojawiają się dość często u ciężarnych kobiet, szczególnie jeśli opalają się one bez użycia filtra ochronnego. Ostuda to wynik nierównomiernie rozprowadzonej melaniny pod powierzchnią skóry. Najczęściej całkowicie znika po porodzie.

Przebarwienia na brzuchu w ciąży – linea negra

Ciemnobrązowa kreska widoczna na środku brzucha i łącząca pępek ze spojeniem łonowym to linea negra (kresa czarna). Zwykle pojawia się u kobiet z ciemną karnacją, rzadziej u blondynek. Linea negra uwidacznia się w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży i wraz z upływem czasu staje się coraz ciemniejsza. Znika w ciągu kilku tygodni po porodzie.

Jak zapobiegać przebarwieniom w czasie ciąży?

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień w czasie ciąży warto stosować kremy ochronne z filtrem przeciwsłonecznym. Także w mniej słoneczne i pochmurne dni należy używać kremów z filtrem SPF, co najmniej 15. W lecie należy posmarować cale ciało, mimo okrycia go ubraniami. Często lekkie letnie sukienki czy bluzki są zrobione z materiału, który przepuszcza część promieni słonecznych.

Kosmetyk z filtrem powinien być nakładany dość obficie; tak, aby skóra była w stanie go wchłonąć, niezbyt cienką warstwą. Zbyt mała ilość kremu nie ochroni skóry dostatecznie i mogą pojawić się na niej przebarwienia.

Krem z filtrem powinien być nakładany co dwie godziny, ponieważ się ściera. Najlepiej wybierać filtry mineralne, które rzadko uczulają. Skóra kobiety w ciąży jest delikatna i podatna na podrażnienia, warto więc im zapobiegać.

Maskowanie przebarwień w ciąży

Jeśli przebarwienia na skórze już się pojawiły, można je zamaskować, używając korektora. Brązowe plamy skutecznie pokryje beżowy korektor. Jego odcień powinien przypominać naturalną barwę skóry bądź być nieco jaśniejszy. Przebarwienia o sinawej barwie najlepiej zamaskować korektorem w żółtawym odcieniu.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama